Про перший пластовий З’їзд впорядників

Багато зусиль для скерування і об’єднання пластового руху доклав Петро Франко. Він відвідував осередки, проводив сходини, розпочав видання часопису “Пластовий табор”. Організував перший З’їзд пластових впорядчиків, що відбувся у Львові 6 квітня 1913 року.

Центральною доповіддю З’їзду став реферат О. Тисовського про устрій і закони Пласту. Обговорювано пластовий однострій, затверджено проєкт пластового впоряду.

Цей З’їзд став першим кроком для перетворення спонтанного руху на структуровану організацію.

Газета “Діло”, ч. 51, 7 березня 1913
Вже більше як рік у нас зачався пластовий рух, але зроблено дотепер ще дуже мало. Справді, майже по всіх містах Східної Галичини позакладалися пластові гуртки, але всі йдуть самопас, думаючи, що організація в тім полягає, щоби кождий відділ заховав свою індивідуальність.

Передвоєнний Пласт у Франківську

Передвоєнний Пласт у ФранківськуЧас уже покинути таке роздроблення й надати цілому рухові єдноцільність і єдність, як має прим. від самого початку рух в Англії. Ходить тут передовсім про однаковість однострою, різні вимоги при іспитах, однакові відзнаки, однаковий впоряд, спосіб забави, однакову організацію (гуртки по сім членів з провідником, заступником і скарбником, курені поділені на сотні, паланки поділені на курені й області. Щоби вже нар дати початок, взиваю всіх впорядчиків, щоби до кінця цього місяця прислали або передали свої гадки й заміти в тій справі, а рівночасно назначили день, в котрім могли б зїхатися до Львова (що лежить у середині Східної Галичини) й порозумітися остаточно в тій справ. З свого боку предкладаю дні 6 і 7 квітня 1913 р.

Постанови зїзду будуть важні для всіх пластових гуртків. Передовсім із оцих міст повинні зголосити впорядчики: Станиславів (п. Г. Будзиновський), Перемишль (п. Любович), Тернопіль (п. Сидорак), Золочів (п. Кривуцький), Бучач, Дрогобич, Коломия, Копичинці (п. Петрицький), Сокаль, Рогатин (п. М. Капуста), Ярослав, Винники і т.д.

П. Франко
Львів, ул. Понінського ч. 4

Газета “Діло”, ч. 74, 3 цьвітня 1913
1-ий Пластовий Зїзд почнеть ся 6.IV.1913 о год. 10 рано в сали тов. “Основа” при вул. Снядецьких ч. 4 II. Денний порядок був уже раз оголошений. При кождім з рефератів дискусія. З’їзд потреває один день. Зголосилися до тепер 4 позальвівські курені. Не зголосили свого приїзду Станиславів і Перемишль, де Пласт стоїть вже зовсім добре. Чи орґанцізацийний змисл поминув ті міста. Просить ся о приїзд всіх впорядчиків, бо розходить ся о витвореня одноцільної, а тим самим сильної орґанізациї. Отже до побаченя на зїзді.

П. Франко, начальник
Вул. Снядецьких, 4 – тепер Політехнічна, 4, II поверх

Газета «Діло» ч. 80, дня 11 цьвітня 1913

Репортаж із 1-го Пластового З’їзду
Перший З’їзд впорядчиків Пласту відбувся 6-го сего місяця. З’їзд наглядно сьвідчить про потребу пластової орґанізациї і одноцільність акциї на цім поли. На зазив, поміщений в “Ділі”, слідуючі Курені (курені — відповідник сучасної станиці) вислали своїх відпоручників: Львів: д-р О. Тисовський, П. Франко; Перемишль: п. Любович; Станиславів: п. Кичун; Сокаль: Д. Останько, В. Галань; Золочів: О. Кривуцький; Рогатин: д-р Н. Гірняк, п. Щуровський; Яворів: К. Оборський, Дзісь; Дрогобич: М. Мінчак; Копичинці: О. Петрицький; Ярослав: Шумський, В. Білецький; Борщевичі: К. Утриско; Пикуловичі: Й. Говда; Підліски Малі: Вусевич. Окрім відпоручників було кілька гостей зі Львова.

Карта учасників

Переглянути карту

Предсідателем вибрано П. Франка, що на секретаря попросив М. Залужного. Перед приступленям до денного порядку з’їзд рішив, що ухвали, запавші більшостю голосів, є важні аж до другого з’їзду і їм мають підлягати всі курені, що прислали своїх відпоручників.

Жваву дискусию викликали слідуючі точки денного порядку: Устав «Пласту» — реферат д-р. О. Тисовського, “Орґанізация Пласту в нас і в инших народів” М. Залужного та “Однострої і прибори” С. Леницького. Без дискусиї принято реферат про “Полеві вправи і впоряд” та “Внески і запити”.

Узнаючи потребу відзнак, зїзд вибрав комісию, що сею справою має занятися і проєкт до двох тижнів предложити. На внесенє п. Любовича увійшли в склад комісиї Тисовський, Франко і Залужний. Бажаючи одноцільности і якнайбільшого поширення Пласту, зїзд рішив вибрати окремий “інформуючий комітет”, що був би обовязаний давати всякі вказівки, поради і інструкції для бажаючих заложити чи то провадити Пласт.

До комітету увійшли: д-р. О. Тисовський, П. Франко, М. Залужний, С. Леницький, усі з Львова. Щоби комітет з успіхом міг провадити свою працю, зїзд рішив оплачувати по 1 К. від гуртка на рік на ту ціль. Сей податок є невеликий, але прямо конечний, коли зважити на обширне поле діланя. Кождий курінь повинен отже вислати сей податок до кінця сего місяця на адресу скарбника комітету д-р. О. Тисовського, Львів, ул. Сапіги, головна ц. к. гімназия.

В дальшім тягу зїзд апробував однострій і слівню, котру демонстрували прелєґенти. У всяких справах (одностроєвих чи орґанізацийних) належить відносити ся на адресу писаря комітету: М. Залужного, Львів, ул. Крашевського 25. На відповідь треба залучити марку. За відступленя салі цілком безкорисно впорядчики з ‘їзду складають на сім місці щиру подяку Товариству “Основа”.

“Основа” – українське товариство студентів Політехніки у Львові. Засноване у 1897 році. Під час І-ї світової віни і згодом діяльність товариства була припинена. У 1921-25 роках діяло нелегально при Українському (таємному університеті), пізніше при українській (таємній) Високій Політехнічній Школі у Львові. У 1927-27 роках було легалізоване. Нараховувало понад 300 членів.

Учасник

*

Примітка
У дещо скороченому вигляді замітки з газети “Діло” публікувалися  у статті Богуслави Гринів про пластову діяльність Петра Франка, однак повторюємо тут, заразом виправляючи дві помилки, яких припустилося джерело інформації, а саме “Листки дружнього зв’язку” куреня УПС ч. 1 ім. С. Тисовського, і яких не доглянула редакція “Пластового шляху”, довіривши цілком цьому джерелу.

Перша помилка ЛДЗ стосувалася дати з’їзду — “Тисовські” чомусь, правдоподібно, механічно, надрукували в репортажі “8” замість “6”. Дуже сумнівно, щоб зібрання, кілька разів оголошене на 6-7 квітня (суботу-неділю), перенесено на понеділок.

Другу помилку редакція ЛДЗ зробила у прізвищі одного з учасників З’їзду, Стаха Леницького, подавши його як “С. Левицький” і зазначивши, що це не Сірий Лев.

Сподіваємося, це роз’яснення хоч трохи допоможе усунути розбіжності, які накопичились в історії Пласту за 100 років.

Публікується спільно з:

Матеріал: ст.пл. Ольга Свідзинська

*

2 коментарі

  1. Ольга Свідзинська

    Ось уже рік минає від часу цієї публікації – насувається 100-ліття З’їзду. На жаль, нової інформації за той час зібрати не вдалося…

    Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This