Пластунам, що не зламали своїх присяг

12 квітня 2012 р. з нагоди 100-річчя Пласту – Національної скаутської організації України в Івано-Франківську відкрили перший у світі пам’ятник “Пластунам, що не зламали своїх присяг”.

В урочистому відкритті скульптури взяло участь більше 300 пластунів з Івано-Франківська, Києва, Луцька, Коломиї, Львова,Тернополя та Чернівців.

“Шлях від ідеї до реалізації виявився досить довгим і складним. Але ми це зробили!”, – каже ст.пл. Тарас Зень, ЧоК.

У майже чотирьох метровій скульптурній композиції пам’ятника, яку виготовив прикарпатський скульптор – Володимир Довбенюк, використана бронзова фігура юнака у пластовому однострої зразка 1925 рокуз мандрівним наплічником та орлом в руках. Саме це покоління пластунів найактивніше брало участь у національно-визвольній боротьбі за Українську Державність.

Пам`ятник пластунам, що не зламали своїх присяг, Івано-Франківськ

Пам`ятник пластунам, що не зламали своїх присяг, Івано-Франківськ

100 кроків. Як виникла ідея?

Тарас Зень: 

Все почалося з того, що я знайшов цікавий фрагмент з інтерв’ю Cтепана Бандери – онука пластуна, теж Степана Бандери, яке у 2008 році опублікував “Галицький кореспондент”:

— А яким би ви хотіли бачити пам’ятник своєму дідові?

Є така знаменита фотографія, де Бандера, член “Пласту”, в курені. Там десять хлопців, таких кремезних, з рюкзаками, а в самому кінці – маленький Степан. Він зростом був метр п’ятдесят з чимось. Я вже казав, що гарно було б зробити пам’ятник на базі цього. Це було б цікаво з кількох причин. По-перше, люди, які знають історію, знали б, хто з них Бандера. По-друге, це був би пам’ятник «Пласту». І, по-третє, це був би пам’ятник цілому поколінню. Бо Бандера як Бандера, але він був скромною людиною і, думаю, й сам би не хотів, щоби йому пам’ятники робили.”

Та сама фотографія

*

100 кроків. Проект, місце розташування тощо?

Тарас Зень:

Отак виглядав перший варіант макету пам’ятника на місці його майбутнього встановлення, перед будинком підвищення кваліфікації вчителів у Івано-Франківську.

Макет

Погляд юнака буде спрямований у бік найголовніших будівель Івано-Франківська – Ратуші та Катедрального собору. Саме ці споруди нагадують нам про вірність Богові та Україні. Адже храм є місцем спілкування з Богом, а ратуша, де засідає керівництво міста, символізує українську державність.

Вигляд з місця встановлення пам`ятника

Вигляд з місця встановлення пам`ятника

Отак вигладало місце для майбутнього пам`ятника. На фото – зрубане сухе дерево.

Місце для майбутнього пам`ятника

Місце для майбутнього пам`ятника

А тут – кілька ескізів:

Проект капелюха

Проект наплечника

Головна ідея – пластун долає перешкоду

У повний зріст

Проект

*

100 кроків. Збір коштів власними силами?..

Тарас Зень:

Впринципі, ми могли отримати достатньо коштів і від влади. Проте, вирішили спробувати зібрати їх (або бодай їх частину) – власними силами. Тоді кожен буде відчувати, що зробив щось для пам`ятника.

*

11 лютого під час “Ярмарки подарунків”, що проходила в КСК НЗФ, нікопольські пластуни розпочали збір коштів на пам’ятник “Пластунам, що не зламали своїх присяг”.

Пластуни Станиці Нікополь

*

Пластуни станиці Київ теж активно доклалися до збору коштів на перший в Україні пам’ятник «Пластунам, що не зламали своїх присяг».

Суму в розмірі 3 тис.200 грн. було зібрано силами столичних членів Пласту.

 • 1 тис. грн. надала ст. пл. Наталка Кияк, Гр.;
 • 1 тис. грн. надав ст. пл. Роман Орищенко, ОЗО;
 • 200 грн. було зібрано в скриньку для пожертв під час презентації книги про І. Гавдиду;
 • 1 тис. грн. було зібрано під час традиційної пластової акції «Різдвяна свічечка».

Збір коштів у Києві

*

Дякуємо газеті “Експрес” задопомогу у розголосі нашої пластової ініціативи.

Публікація в газеті “Експрес”

Заклик до небайдужих

Я – не байдужий!

Одні з найретинговіших новинних сайтів Івано-Франківська – www.pravda.if.ua та www.news.if.ua розмістили на своїх інтернет-ресурсах банери про ініціативу збору коштів на пам’ятник

Заклик до журналістів

Збір коштів на вулицях Франківська

*

Від 26 січня у центральному відділенні Івано-Франківської обласної дирекції «Райфайзен Банк Аваль» біля кас знаходилися листівки з інформацією про збір коштів на виготовлення та встановлення пам’ятника.

Відтак, кожен клієнт банку при здійсненні грошових операцій і ознайомившись з листівою, міг за бажанням одразу оформити пожертву на будь-яку суму.

Банк відомий у Івано-Франківску своїми культурними та соціальними ініціативами, зокрема організацією фестивалю «Потяг до Яремче», сприянням видавництву книжок Юрія Андруховича, Тараса Прохаська, підтримкою місцевих рок-гуртів та молодих художників. Висловлюємо подяку п. Галині Старчевській та Ірині Малиновській за сприяння у цій ініціативі.

Акція в “Авалі”

*

26 березня у Англії завершилась майже місячна кампанія зі збору коштів на пам’ятник Пласту, що ініціювала українська пластунка – Оля Сінкевич.

Українське Товариство Оксфордського університету поставило за мету зібрати щонайменше 300 фунтів стерлінгів (приблизно 4 тис. грн.).

Слід нагадати, що Оксфорд – це відоме містечко у Англії, де навчаються десятки тисяч студентів з усього світу, серед яких багато вихованців скаутських організацій.

Збір коштів у Лондоні

Збір коштів у Лондоні

ст.пл. Олександр Яворський, ЛЧ з новаком станиці Лондон

Український пластун, що родом зі Львова – Лесик “Паганель” Яворський. Життєві обставини занесли його аж до Ірландії. Зорганізував збір коштів на пам’ятник серед пластунів у Лондоні.

*

Під час фестивалю пластової творчості «День пластуна: на всі 100!» що проходив 25-26 лютого у Львові франківські юнаки під проводом ст. пл. вірл. Дани Андрухів збирали кошти на встановлення пам’ятника. За перший день фестивалю (субота) в скриньку вдалось зібрати 1633 грн., а в другий (неділя) – 1027 грн. Таким чином за два фестивальні дні силами пластунів зібрано 2660 грн.

День Пластуна 2012

*

29 січня у рамках Всеукраїнської акції «Пам’ятай про Крути» луцький гурт «ФІОЛЕТ» виступив у Івано-Франківську. Акустичний півторагодинний концерт відбувся в арт-клубі «Мармуляда» і зібрав близько 70 осіб. Всі присутні слухачі та глядачі при вході до концертного залу могли вкинути в скриньку для пожертв будь-яку суму на встановлення та виготовлення пам’ятника Пласту. Музиканти ж через таку ініціативу погодились виступати без гонорару.

За вечір вдалось зібрати 565 гривень. Висловлюємо подяку музикантам гурту «ФІОЛЕТ» за підтримку в цій справі.

Вечірка

*

Старші пластунки з «Червоних Маків» централізовано долучились до збору коштів на виготовлення пам’ятника. Дівчата стали першим куренем УСП, який доклався до цієї справи власне саме як курінь. Пластунки зібрали серед свого товариства 600 гривень.

Збір коштів

*

У Коломиї, як пам’ятаєте, ініціативний юнак Місько Осадчук сам зорганізував вуличний збір коштів. За два дні Михась зі своїми друзями зібрав 515 грн. Чим не фандрейзер? 🙂 Молодець!

Вуличний збір коштів у Коломиї

Збір у Коломиї

*

4 березня у Івано-Франківську було проведено аукціон власноруч виготовлених новаками мистецьких виробів. Захід мав назву «Сто талантів». Батьки, яких було чимало, могли придбати будь-яку річ виставлену на лот. Найдорожчим став лот у вигляді подушечки для шпильок. За нього віддали аж 50 грн. Таким чином наймолодші пластуни та їх мами з татами долучились до встановлення пам’ятника, адже всі кошти підуть саме на це.

Загалом за захід вдалось здобути 1022 грн. чистого прибутку.

Таким чином станом на 4 березня (неділя) зібрано 41 тис. 625 грн. Залишалось зібрати 75 тис. 375 грн.

Новацький аукціон

*

Під час презентації фільму “Срібна Земля. Хроніки Карпатської України 1919-1939” теж вібувався збір коштів.

Афіша

А канал ТВІ в програмі “Сьогодні” показав сюжет про презентацію фільму “Срібна земля” і про збір коштів на пам’ятник. Дякуємо Роману Турієві за підготовку матеріалу.

*

“Окрема історія, як ми шукали сокола. Таки знайшли. Недалеко від моєї хати, хоча перед тим обшукали Івано-Франківську і Львівську області ;)”, – розказує Тарас.

Справжній сокіл

Є одна така опришківська пісня з дуже класними словами.

“Краще раз злетіти соколом у небо,
Аніж вічно жити в ярмі”

Якась така дуже чутлива і правильна фраза.

*

“Стоїть! 🙂 То не каспер, то замотана у целофан і тканину трьохметрова скульптурна композиція. Целофан впаде під барабанний дріб завтра о 13:00. Мусите бути!”, – написав у своєму ФБ Тарас у вечері, 11 квітня.

“Ми ще звечора поставили стійку. Хтозна, що могло статися. Містом можуть вештатися п`яні або якісь неадеквати. Дуже хотілося, щоб пам`ятник був цілий та неушкоджений до відкриття ;)”, – сказав Тарас у коментарі для “100 кроків”.

Вечір. Щойно встановили пам`ятник

*

Сюжет телеканалу “24”. Пластовий еталон.

*

*

3 коментарі

 1. Зеник

  На рухунок памятнака. Ну аж дуже вже нереалістичний памятник ,мало того що зображено модель пластуна довоєнних років з відповідним плецаком так ще ріст у нього до пояса. Вже ніби Пластв Україні має 22роки ,вже би той пластун мав бути принаймі старшопластуном а виглядає на жовтодзюба ) Напевне такий весь наш Пласт в Україні жовтодзюбий. Могли би зробити і 20 см юнака між двома каменюками а шо досит…ь реалістично – пластун між горами. Але неозброєним оком такого непобачиш. В нас у Львові є памятник Трушу на повний ріст на камені стоїть художник і сфотографуватися можна і вигляд реалістичний. Всіх вождів зображали в гіперболізованому вигляді .Видатним людям ставили памятники але не менше як в натуральну величину. А тут якась КАРИКАТУРА. НА дорогому граніті стоїть в пів росту пластун. Могли б вдже привести камазом якусь каменюку. Але фігуру зробити в повний ріс близький до природнього людського. ЯКа мистецька вартість такої халтури?

  Відповісти
  • Ярина

   Зенику, насправді, коли Зень це все починав я якраз дуже не хотіла, щоб пластуни, керуючись амбіціями і пережитками радянсько-ленінської естетики якої ще повно в наших містах і в масовій свідомості – ставили монументальний офігенний гіперболізований пам’ятник на постаменті. Це не природньо виглядає і немає, як на мене, ніякої цінності естетичної та ідейної. Ну кому для того, щоб бути кращою людиною треба ГІГАНТ в однострої, перед яким показово складають урочисту присягу? Що це звичайному пластуну чи пластунці дасть окрім комплексу неповноцінності “а от які бувають незламні і великі :), а я…” або міфічних амбіцій “як виросту – стану вождем :)”? – спочатку треба стати людиною. Ця скульптура пластуна вийшла саме мистецькою! Особливо зі словами з пісні про сокола і з історичною реконструкцією однострою і з ідеєю увіковічнити в бронзі не авторитета-провідника-творителя, а звичайного хлопчиську пластуна, який долає труднощі. Цій скульптурі – ціни нема! Молодеці Тарас і всі, хто доклався!!! Але під гранітом варто висадити: низькі гірські сосни, плющ, чебрець, дикий карпатський клематис, лілейник, лісову альпійську герань, шипшину, ломикамінь, седум, незабудку альпійську, медунку, фіалку – так, щоб було відчуття ніби це з зелені карпатської видніється верхівка скелі. Треба низькими карпатськими рослинами “заліснити” підніжжя пам’ятника. Тоді, як зелені рослини огорнуть гранітне підніжжя, розростуться і ,доречі, створять своєрідну буферну зону – щоб до скульптури не дуже близько підходили почипати-пошкрябати – це виглядатиме саме так як треба: природньо, рідно, просто, надихаюче і близько кожному звичайному пластуну.

   Відповісти
 2. Тарас Зень

  Дякую Андрію за публікацію 😉

  Відповісти

Трекбеки/Пінгбеки

 1. Щорічна доповідь про становище молоді в Україні, 2011 | 100 кроків — історичний пластовий блог - [...] та майбутнього організації, відкрили пам’ятник „Пластунам, що не зламали своїх присяг” (Івано-Франківськ) [...]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This