Коротка історія

Початки ЧМ сягають другої половини 1926 року, коли у Львові діє Водний Пластовий Гурток Куреня УУСП ім. сотника Хведора Черника. Офіційно Курінь заснований 29 квітня 1927 року у Львові. ЧМ мали число 10, а курінним був Іван Сенів. Члени Куреня (зокрема, Роман Шухевич) як вихідну точку своєї програми поставили плекання військово-морської української традиції Чорного моря. Водне пластування було лише похідним від тієї основної ідеї.

ЧМ також вбачали потребу у плеканні в Курені та поширенні серед загалу українського громадянства фізичного виховання як підготовку до військової служби. 1927 року ЧМ мали мандрівку човнами Дністром до Заліщик. У 1927-28 рр. було збудовано 6 “модерних” човнів та придбано належний таборовий виряд. 1930 року Курінь придбав моторний човен на 6 осіб та посвятив його у Львові на озері Світязь. Це був перший моторний човен на галицьких водах. ЧМ провели водні табори у 1928 – 1930 рр. у Монастирську над Дністром.

Після заборони Пласту польською владою 1930 року члени Куреня відіграють велику роль у нелегальній діяльності нашої Організації (у складі ВПК та булав таборів КВОММ). Кілька Чорноморців гинуть від рук нацистських та радянських окупантів під час Другої світової війни (Платон Платонюк, Денис Чорнена, Сергій Костецький, Остап Струк, Юрій Шухевич Євген Платонюк, Феодосій Семенюк, Осип Рудакевич). До Куреня належали Головний Командир УПА генерал-хорунжий Роман Шухевич – “Тарас Чупринка” (пластове псевдо “Шух”) та Шеф Головного Штабу УПА генерал-хорунжий Дмитро Грицай – “Перебийніс”.

Команда “Чорноморців” отримує кубки за перше місце в дружиновому марші серед старших пластунів. Зліва, 1 ряд: Яро Гладкий (з кубками), Антін Сілецький, Антін Івахнюк, Юрко Шухевич (замордований більшовиками у львівській тюрмі в червні 1941 року); 2 ряд: Роман Шухевич (загинув в Білогорщі 5 березня 1950 року), Ярослав Карпович (загинув, за деякими даними, як лікар в УПА в 1943 або 1944 році), Петро Галібей.

1947 року з ініціативи пл.сен. о. Богдана Ганушевського – “Бо-Гана”, ЧМ у Західній Німеччині постав 1-й Самостійний Гурток УСП “Чорноморці”, який відтак став 25-м Куренем УСП. 1964 року з ініціативи Куреня відбувся перший пластовий летунський табір. ЧМ вивчають усі напрямки мореплавства, проводять різноманітні акції з морською тематикою, зокрема плекають традицію проведення 29 квітня Свята Української Чорноморської Фльоти. 1963 року Уряд УНР в екзилі висловив признання 25-му Куреню, дозволивши йому вивішувати на пластових суднах прапор Українського Державного Флоту. Курінь також організовує спортивні змагання, “морські бали” тощо.

Від 1992 року, коли з ініціативи 10-го Куреня УПС у Криму був проведений Ви шкільний Курс Провідників Морського Пластування для зацікавлених. Під час другого етапу наступного ВКПМП, що проходив на озері Світязь, група найактивніших морських пластунів (Марко Чуквінський, Володимир Чаковський, Ігор Тре губ, Руслан Паладій, Іван Мариняк, Ольга Міліянчук) 7 липня 1995 року заснувала Залогу “Львів-Україна” та подала прохання про вступ до 25-го Куреня УСП. Після відокремлення морських пластунок в окрему дівочу залогу 16-го Куреня УСП, члени Залоги 25-го Куреня надали своїй залозі назву “Білі Води”.

Чорноморці, День Пластової Присяги, Львів

Чорноморці, День Пластової Присяги, Львів

Чорноморці щороку проводять Вишкіл Практичного Пластування (водний) на р. Черемош та Крайовий Морський Табір, а також забезпечують водні ділянки на значних пластових акціях (як-от, на Першому Українському Джемборі), проводять ВКПМП та водні мандрівки Дністром і Черемошом. Крім того Чорноморці беруть участь у поза пластових змаганнях з водних видів спорту і вправляються у лещатарстві.

Крайовий Морський Табір, 1992

Крайовий Морський Табір, 1992

ВКПМП "Черемош"

ВКПМП “Черемош”

Патрон: Святий о. Миколай, патрон мореплавців

Стать: Чоловіча
Ідея: “Чорне море – Українське море!”
Клич: “Navigare Necesse Est – Vivere Non” (лат. “Мореплавство – найважливіше, все інше не так важливо”)
Вітання: “Доброго вітру!”
Основні напрямки праці: плекання та поширення в українському суспільстві традицій українського мореплавства, проведення водних і морських мандрівок, вишколів та таборів, виховництво та інструкторство, проведення Крайового морського табору в Україні
Курінні ступені: Болотник, Калабанник, Водяник, Чорноморець
Курінні барви: Синя, біла, чорна

Прапор ЧМ

Прапор ЧМ

Курінна хустка: синя з трьома білими смугами

Хустка ЧМ

Хустка ЧМ

Курінна відзнака: Щит із зображенням адміральського якоря золотого кольору на тлі горизонтальних смуг (дещо похилені зліва у правий бік): горішня – синього кольору із золотими п’ятикутними зірками (“небо”), середня – білого кольору (“морська піна за кормою корабля”), нижня – чорного кольору (Чорне море). Повну відзнаку носить Чорноморець, Водяник носить поверх відзнаки зелену стрічку.

Відзнака ЧМ

Відзнака ЧМ

Курінна атрибутика та традиції: Велика Рада Куреня – раз на рік. Крім того проводяться Товариські Зустрічі, а за потребою – Надзвичайні Ради. У Курені є карне завішення у правах та карна догана. Курінним відзначенням є “Орден Святого Миколая” трьох ступенів (ІІІ – у чорні, ІІ – у білі, І – у сині). Чорноморці носять білі штуци, білі беретки, синій щиток до лілейки, біле взуття. Хустку зав’язують вузлом, а не скріплюють шлюфкою.
Курінна термінологія: моряцька
Курінна структура: курінь поділяється на Залоги на чолі зі стерновим на рівні Станиць. Курінна старшина: курінний, суддя, скарбник. Курінний провід: курінна старшина, редактор “Оріона”, хронікар, господар, стернові Залог.
Аналогічний курінь в УПС: 10-й Курінь УПС “Чорноморці”

Чорноморці

Чорноморці

Джерела:

Підтримати проект

*

У дописі використано матеріали з відкритих джерел. Слідкувати за поновленнями можна в категорії про УСП. Якщо буде велике бажання і натхнення у членів відповідних куренів розширити “горизонт” інформації – ласкаво просимо дописувати, надсилати інформації, фото, відео, копії архівних документів, приватні спогади тощо на post@100krokiv.info (публікації будуть обов`язково зі збереженням авторських прав;)

Більшість інформацій взято з брошури про старшопластунські курені, що її уклав ст.пл.скоб Іван Гоменюк, ЦМ у 2000 році.

*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.