Першопрохідник

“100 кроків” знову повертається до публікацій боіграфічних нарисів. Цього разу познайомимо читачів з одним з перших пластунів 1990-их зі Станиці Стрий – ст.пл. Василем Щекуном, ЦМ.

Автор: Богдан Олексій

Джерело: 20 котячих кроків: Альманах до 20-річчя куреня «Целібат Мурлики» / упор. І. Гоменюк. – 2011. – 208 с.+ 8 с. іл.

Мова піде про одного із моїх побратимів – др. Фільозофа (Фільо). Ми з ним разом отримали номери виховних частин: я новацького гнізда – 15, а він юнацького куреня  – 25. Як виховник, він працював зразково, творчо і винахідливо. Мені запам’яталася Мурликіада в Завадові, де Фільо був комендантом. Ще тривалий час діти неодноразово згадували цей захід, на якому їх вразили два факти. Перший, що на цвинтарі спочивала вся родина Охрімовичів, які були поховані усі підряд, дати їх загибелі від 1930 року до 1950 року. Другий факт, який вразив юнаків, – це те, що в селі було два пам’ятники Т. Шевченкові.

Один із пам’ятників селяни переховували тривалий час, закопавши на одному із городів.

Друг Філософ

Далі були велелюдні Гайдашники. Цю ідею згенерував курінь ЦМ. Фільо, як правило, на тих заходах був бунчужним і чудово справлявся з цим обов’язком. Ці заходи дали значний приплив членства нашій організації. Далі була праця в декількох проводах КПС. Наша праця відрізнялася від попередників та наступників тим, що ми проводили значно більшу кількість заходів, витрачаючи на це значно менше коштів.

Наш курінь провів вперше в Україні (1993) загальнокрайовий захід для вшанування Героїв Крут. Василь тоді попав на обкладинку «Пластового Шляху».

Наступним витвором Філя була ідея Вишколів Попередньої Пластової Підготовки та втілення її в життя. Всю методологію він розробив особисто та видав методичний посібник. Це було в 1994 році. Мені довелося об’їздити із ним майже всю Україну. Як наслідок, Пласт суттєво розширив свою географію. Хоч я був старший від Василя за віком на 20 років, мені довелося багато чого в нього вчитися.

Вважаю, що вже в 1994 його слід було нагороджувати найвищою нагородою Пласту. Доба нагороджень настала аж в 1997 році. Нас з Кульбасом нагородили, а нагородження Філя з якоїсь причини відтермінували. Тоді ми з Кульбасом постановили, що будемо носити нагороду лише тоді, коли Філя нагородять. З часом так і сталося.

Хочу відзначити ще декілька сторін Фільової натури. Він говорив рідко, але ґрунтовно, тому його нарекли Філософом. Значна кількість наших розмов була на виховні теми, духовні, мистецькі та будівничі справи. Будівничу справу Фільо знав так досконало, що інколи майстри прислуховувались до його порад. Філя ми шануємо за його ощадливість, безкористливість і надмірну скромність.

Друг Філософ на Соколі, березень 2007

Я розповів лише про окремі сторони друга Філя, але більше про нього міг би написати др. Кульбас.

Фільо практикуючий християнин. З числа його вихованців є священнослужителі. Фільо завжди знаходив духовні цікавинки, про які доводилося чути вперше. За це його завжди поважають і люблять. Ще одна характерна риса – це поетичність його натури.

1 Коментар

  1. Роман Задорожний

    Взагалі то, якщо 13 – то юнацького куреня, а якщо новацтва – то 15

    Відповісти

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Двадцять один рік Целібат Мурликам | 100 кроків - [...] Олег П’ясецький-«Пугач» (Стрий), бунчужний – ст.пл. Василь Щекун-«Філософ» (Стрий), писар – пл.сен. Віталій Окуневський-«Кульбас» [...]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This