Двадцять один рік Целібат Мурликам

Історія куреня починається у селищі Славське Львівської області, де від 30 березня до 2 квітня 1991 року відбувався Міжкрайовий вишкіл впорядників УПЮ. Один з гуртків учасників вишколу (найстарший за віком) обрав собі за назву вислів «Целібат Мурлики», взятий з жартівливої пісні 3-го Куреня УСП «Лісові Чорти».

Джерело: 20 котячих кроків: Альманах до 20-річчя куреня «Целібат Мурлики» / упор. І. Гоменюк. – 2011. – 208 с.+ 8 с. іл.

Курені УСП-УПС – чи не найважливіші осередки праці дорослих членів Пласту, бо тут згуртовані справжні друзі, що мають переважно спільні уподобання. Це товариства, де панує дружба та взаємна підтримка. Це особливі утворення у межах Пласту, базовані на почуттях побратимства, певній спеціалізації та власних традиціях. Їх можна порівняти з середньовічними лицарськими орденами, що діяли у межах католицької церкви, але мали спеціальні цілі, власну структуру, атрибутику тощо. Особа, що хоче вступити до куреня, повинна відбути випробувальний термін та виконати низку завдань.

Між членами куренів УСП-УПС панує заледве чи не родинний дух, що виробляється внаслідок постійної співпраці у різних акціях та заходах і взаємної допомоги навіть поза Пластом. Членство у курені є предметом гордості з боку його власників. Воно сприяє більш цікавому та активному пластуванню, забезпечує постійне удосконалення в улюбленій ділянці та підтримку побратимів.

Кульбасове міцне плече

Куренем УСПУПС, що був першим створений з часу відродження Пласту в Україні без діаспорних аналогів, є «Целібат Мурлики».

За двадцять один рік свого існування мурлики зуміли принести значну користь Пласту, працюючи в різних ділянках пластування, перш за все – як активні новацькі та юнацькі виховними. Історія Куреня – це передусім активне пластування окремих мурлик, які, однак, не забували і про свою курінну приналежність, пишалися нею та пропагували курінні ідеї. Сьогодні курінь УСП ЦМ вже має число 41, а курінь УПС – 44.

21 Збір куреня ЦМ, 24-25 березня 2012 р., ТМ Сокіл

21 Збір куреня ЦМ, 24-25 березня 2012 р., ТМ Сокіл

Майбутні члени куреня УСП-УПС «Целібат Мурлики» зарекомендували себе як активні пластуни ще до його створення. Зокрема, у серпні 1990 року, коли з часу відродження Пласту в Україні щойно проминув рік, а радянській імперії ще стільки ж належало стояти, майбутні мурлики організували низку юнацьких таборів: Богдан Олексій був комендантом табору УПЮ-ів станиці Тернопіль «Січ» у с. Томаківка біля Дніпропетровська (20 осіб), Віталій Окуневський – комендантом мандрівного табору моршинських юнаків «Джерело» на гору Парашка Сколівського р-ну (10 осіб, серпень), Степан Корчинський – комендантом табору юнаків станиці Івано-Франківськ «Червона Калина» (біля м. Яремчі).

Відтак майбутні мурлики взяли активну участь у підготовці та проведенні Установчого З’їзду Пласту в Україні, який відбувся 19-21 жовтня 1990 року в містечку Моршин Львівської обл. Зокрема, пл.сен. Віталій Окуневський дбав за розташування та харчування учасників З’їзду. На З’їзді було обрано Тимчасову КПР України, до якої, серед інших, увійшов і ст.пл. Степан Корчинський (станиця Івано-Франківськ), майбутній член Куреня.

Власне історія куреня починається у селищі Славське Львівської області, де від 30 березня до 2 квітня 1991 року відбувався Міжкрайовий вишкіл впорядників УПЮ (комендант – пл.сен. Петро Содоль, ЛЧ зі США). Один з гуртків учасників вишколу (найстарший за віком) обрав собі за назву вислів «Целібат Мурлики», взятий з жартівливої пісні 3-го Куреня УСП «Лісові Чорти». Саме члени цього гуртка і склали у майбутньому основу Куреня УСП-УПС «Целібат Мурлики». Першуном вишколу став майбутній мурлика ст.пл. Олег П’ясецький зі Стрия (пізніше перейшов до куреня «Бурлаки»).

Дата 31 березня 1991 року є датою виникнення ідеї створення куреня «Целібат Мурлики».

Дружба, започаткована під час вишколу, зміцніла під час спільної мандрівки на Маківку і вилилася у створення Куреня УСП-УПС. 6-7 липня на Соколі відбулися Установчі Збори Куреня. Його «хресним батьком» став пл.сен. Володимир Мурський-«Мурмурандо», ЛЧ (той самий, про якого Лісові Чорти склали у міжвоєнний період свою жартівливу пісню через його тривалу безшлюбність).

Кульбас у каплиці Св. Юра на Соколі, 25 березня 2012 р.

Кульбас у каплиці Св. Юра на Соколі, 25 березня 2012 р.

Основний тягар підготовки Збору взяв на себе Віталій Окуневський-«Кульбас». Він не тільки зумів забезпечити організаційний бік справи (адже з’їхалася купа гостей), а ще й підготував статут та кодекс Куреня. Головною ідеєю було обрано виховництво: якщо інші курені УСП-УПС проголошували для себе пріоритетним якийсь специфічний вид пластуваня, то мурлики обрали собі за спеціалізацію саме головну мету Пласту – виховництво.

Основні напрямки діяльності ЦМ окреслили у статуті: виховництво, мандрівництво, таборування, відбудова таборової оселі «Сокіл». Умовою вступу в Курінь визначено успішну працю з новацтвом та юнацтвом. Основною формою роботи були короткочасні одно-, дво-, трьохденні таборові зустрічі юнацьких гуртків із різних станиць.

Відкриття дня (Гайдашник на Соколі-1993 року). Комендант Василь Щекун

Відкриття дня (Гайдашник на Соколі-1993 року). Комендант Василь Щекун

Збором Куреня провадили: комендант – ст.пл. Олег П’ясецький-«Пугач» (Стрий), бунчужний – ст.пл. Василь Щекун-«Філософ» (Стрий), писар – пл.сен. Віталій Окуневський-«Кульбас» (Моршин). Програма Збору складалася з обговорення і затвердження статуту куреня, обрання проводу, юнацького змагу першунів мурлицьких гуртків та купальської ватри. Гостями збору стали пластуни сеньйори Володимир Мурський (93 роки), один з перших сокільських таборовиків Степан Коржинський (85 років), подружжя пластунів Ольга (80 років) та Юліан Воробкевич (85 років).

Склад куреня на момент заснування нараховував 13 осіб. За поданням щойнообраного Генерального Коцура – друга «Кульбаса» було прийнято рішення про іменування почесним титулом Мурмурандо Перший Володимира Мурського. А 2011 року, у липні, під час відзначення 20-ліття куреня, було іменовано Мурмурандо ІІ – пл.сен. Степана Павлишина-“Директора”.

Глава УГКЦ Любомир Гузар вітає друга Степана, ЮМПЗ 2002, Свірж

Перший курінний провід: Генеральний Коцур (курінний) – Віталій Окуневський (Моршин) «Кульбас», Хорунжий – Василь Щекун (Стрий) «Філософ», Писака (писар) – Іван Гавліч (Тернопіль) «Моховик», Обозний (скарбник) – Богдан Олексій (Тернопіль) «Тато», Драпливий Мурлика (курінний суддя) – Олег П’ясецький (Стрий) «Пугач».

У 1991 році було започатковано одну з традицій Куреня – кількаденні таборові зустрічі для юнацтва, первісно звані «шабашами», а пізніше переіменовані на Мурликіади. Ці зустрічі давали змогу юнацтву побачитися з однолітками з інших місцевостей, повправлятися у практичному пластуванні. Кількаденні Мурликіади не потребували таких затрат, як табори, а тому були вигідними та мобільними. Активні були Мурлики і в організації юнацьких таборів.

Патроном куреня є Іван Чмола – «Чмоль» (1882-1941), співзасновник Пласту, сотник УСС, полковник Київських Січових Стрільців, найвизначніший скавтмайстер Пласту в таборовій та мандрівній ділянках, який є для мурлик прикладом служіння Богові та Україні, праці з пластовою молоддю та проведення пластових таборів.

Скавтмайстер І.Чмола з пластунами на Соколі

Скавтмайстер І.Чмола з пластунами на Соколі

Метою куреня є координація та об`єднання зусиль активних пластунів задля досягнення мети Пласту шляхом плідної праці в Пластових Уладах, розвитку організації та її інфраструктури, плекання провідницького хисту особистості. У своїй діяльності мурлики керуються законом Мурмурандо Першого:

[stextbox id=”info”] «Будь-яку справу трактуй з гумором» 🙂[/stextbox]

Мурлики плекають курінне побратимство та дотримуються Курінного Кодексу. Курінні барви – чорна, жовта.

Серед членів куреня є фахівці найрізноманітніших професій: лікарі, видавці, юристи, історики, митці, економісти, інженери, педагоги, священики тощо. Попри інші організовувані заходи, щороку обов’язково відбувається Великий Збір куреня, що проходить у березні на Соколі.

Нам є ще згадати і є чим пишатися, а найголовніше, що курінь, попри окремі «чорні смуги» свого життя, не занепав, що до нього йде молоде поповнення – старші пластуни та молоді душею сеньйори з різних станиць.

Мурлицькі кольори – чорний та жовтий – добре знають пластуни і друзі нашої організації в Україні та поза нею. Мурлицький шеврон став своєрідним «знаком якості», вказуючи на приналежність до щирого братства людей, яким справді не байдужі християнські цінності й майбутнє України та її молоді. Мурлики впевнено йдуть вперед, пам’ятаючи про життєвий чин-приклад свого патрона Івана Чмоли.

10 років ЦМ, Чорноморці на Соколі

10 років ЦМ, гості під час відкриття, Сокіл

10 років ЦМ, відкриття, Сокіл

10 років ЦМ, курінь УСП: Тарас Полихата, Михайло Шмідт, Ростик Добош, Богдан Мисюга, Василь Карабин, Сокіл

10 років ЦМ, курінь УПС: Кульбас, Олександр Гаркавченко, Василь Іваночко, Степан Павлишин, Сокіл

Ст.пл.скоб Івна Смик, ЦМ, його син Данило, ст.пл. Ростик Добош, ЦМ

21 Збір куреня на Соколі, 25 березня 2012. Від ліва – Сашко Кулик, Володимр Щур, Богдан Олексій, Віталій Окуневський. Стоїть – Тарас Полихата

Під час відкриття святкування 20-ліття ЦМ, липень 2011, Сокіл

Під час відкриття святкування 20-ліття ЦМ, липень 2011, Сокіл

Кубік та Філософ

Сеніори ЦМ

Сеніори ЦМ

Кульбас, о. Іван, Директор про щось активно розмовляють

Кульбас, о. Іван, Директор про щось активно розмовляють

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Прогулька Соколом, березень 2014 | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] 9-10 липня 2011 р. Б. на пластовій оселі Сокіл пластовий курінь Целібат Мурлики відзначав 20 років від часу заснування (а…
  2. Спогади др. Тата: Окружний табір УПН «Олені» (1993) | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] об’єднати всі виховницькі сили УПН, які були в Курені ЦМ. У таборі чисельністю понад 80 осіб були представлені […]
  3. Спогади др. Тата: Окружний табір УПН «Олені» (1993) | 100 кроків - […] об’єднати всі виховницькі сили УПН, які були в Курені ЦМ. У таборі чисельністю понад 80 осіб були представлені […]
  4. Двадцять один рік Целібат Мурликам | Kantoni.com.ua - […] Read more […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This