До історії Пласту в Бельгії

ПЛАСТ У ЛЮВЕНІ 1947-54. ОСЕРЕДОК ПРАЦІ УЛАДУ СТАРШИХ ПЛАСТУНІВ

1947 року до Лювену приїхало декілька старших пластунів-студентів із різних міст Західної Німеччини. Самозрозуміло, вони цілком спонтанно заснували Осередок Праці УСП та оформили цей осередок у централі Пласту в Мюнхені. Незважаюши на вимогливі університет­ські студії і мовні трудності, пластуни все ж таки почали пластову пра­цю. Найбільше було пластунів із куреня “Бурлаки“: Олекса Біланюк, Ігор Суховерський, Мирослав Троян, Роман Герасимович і Роман Якемчук. До них прилучилися старші пластуни із куреня “Гірські Ор­ли”: Ігор Гайда, Юстин Клим, Богдан Ковалюк, а також Андрій Мель­ник, Роман Зибенко, Григорій Неліпа, Кирило Митрович, Ігор Хабурський, Зенон Татарський, Осип Іскрижицький, Борис Витязь, Дорко Шумовський, Дмитро Дубина і Евген Федоренко.

1949 року відвідав пластунів член Головної Пластової Булави Атанас Фіґоль, тодішній адміністратор Енциклопедії Українознавства у Сарсель, Франція.

Пластуни Бельгії, учасники походу під час Першого Конгресу Українців Бельгії, Бруссель, 21-го жовтня 1948 р. Другий ряд (за пластунками): Олекса Біланюк, Ігор Суховерський, ?, юнак Богдан Темнюк. Передостанній ряд (в капелюхах): брати Левко і Борис Гуль, за юнаками на право, у однострої Кирило Митрович, без одностроїв, старші пластуни – студенти Зенон Легедза, Ігор Гайда і Андрій Мельник

Відбувалися періодичні сходини із пластовими гутірками, як на­приклад: Ігор Суховерський оповідав про міжнародне джемборі 1947 року у Франції та як він разом із “Білим Джеком” здобули Монблан.

Джемборі, Париж, 1947 р., в американському таборі. Стоять з ліва: Юрій “Куба” Купчинський, Богдан “Білий Джек” Яців, Петро Горбань в індіянський перах, індіянин-американський скавт, Зенон “Шепцьо” Шепарович. Сидять з ліва: Х. “Довгий” Андрійхович, Хрестоносець Михайло “Отець” Левицький і французький скавт Рошер

Були теж гугірки про картографію, здавання третьої проби і т.д. Деякі пластуни, як Олекса Біланюк і Зенко Леґедза, виконували виховну ро­боту. Вони були впорядниками юнацьких гуртків у поселеннях україн­ців, які працювали у копальнях вугілля. Осередок праці уряджував мандрівки, зустрічі із бельгійськими скавтами, а навіть кількаденні та­бори для юнаків. 1949 року група пластунів в одностроях брала участь із прапорами і транспарентами у святковому марші у Брюсселі.

Пластова збірка

Хоч пластунів-студентів не було багато у порівнанні із братньою організацією СУМ, все ж таки СУМ попросив деяких пластунів для допомоги в організуванні вправ та до впоряду на великому здвизі СУМ у Бельгії. Після 1953-54 року, коли більшість пластунів виїхала з Лювену, Осередок Праці УСП у Лювені розв’язався, але вклад плас­тової праці залишив позитивні результати, бо їхнє і їхніх пластунів-юнаків пластування продовжувалося на нових поселеннях у Канаді та в Америці. Деякі пластуни Бельгії, як Борис Витязь та інші включили­ся у виховну працю СУМ у Бельгії, а першим краєвим головою СУМ у Бельгії став старший пластун Кирило Митрович.

Автор: Ігор Гайда
Матеріали надіслала: пл.сен. Таня Джулинська, Канада
Матеріал підготував: Зенон Татарський

6 коментарів

 1. Михайло Димид

  Оскільки я народився в Бельгії, цікаво мені було довідатися більше про діяльність Пласту в цій малій гостинній країні! Дякую!

  Reply
 2. Андрій Ребрик

  Обіцяли нам ще трохи матеріалів про Пласт у Бельгії. Так що десь при нагоді буде ще публікації.

  Дякую, що читаєте!

  Reply
 3. Ольга

  Андрію, а Ти маєш оригінали цих фотографій?

  Reply
  • Андрій Ребрик

   на жаль – ні. мені їх прислала Таня Джулинська у ворді) переслати?

   Reply
 4. Orys'a

  Цікаво, що пластунів поіменно вичислили, а зі пластунками обійшлися “за пластунками в першому ряді” 🙁 Люди, ви що?

  Reply
  • Андрій Ребрик

   Можливий варіант, що той, хто підписував не знав імен. Будь ласка, хто знає – відгукніться. Допишемо

   Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Бурлаки в Бельгії - [...] Джерело Filed Under: Історія [...]
 2. Олександер Харченко: подорож на Джемборі у Франції 1947 | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] брат (йому тоді було 19 років) Петро записався до Бельгії – на працю у вугільній […]
 3. Олександер Харченко: подорож на Джемборі у Франції 1947 | 100 кроків - […] брат (йому тоді було 19 років) Петро записався до Бельгії – на працю у вугільній […]

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This