ПЛАСТ У ЛЮВЕНІ 1947-54. ОСЕРЕДОК ПРАЦІ УЛАДУ СТАРШИХ ПЛАСТУНІВ

1947 року до Лювену приїхало декілька старших пластунів-студентів із різних міст Західної Німеччини. Самозрозуміло, вони цілком спонтанно заснували Осередок Праці УСП та оформили цей осередок у централі Пласту в Мюнхені. Незважаюши на вимогливі університет­ські студії і мовні трудності, пластуни все ж таки почали пластову пра­цю. Найбільше було пластунів із куреня “Бурлаки“: Олекса Біланюк, Ігор Суховерський, Мирослав Троян, Роман Герасимович і Роман Якемчук. До них прилучилися старші пластуни із куреня “Гірські Ор­ли”: Ігор Гайда, Юстин Клим, Богдан Ковалюк, а також Андрій Мель­ник, Роман Зибенко, Григорій Неліпа, Кирило Митрович, Ігор Хабурський, Зенон Татарський, Осип Іскрижицький, Борис Витязь, Дорко Шумовський, Дмитро Дубина і Евген Федоренко.

1949 року відвідав пластунів член Головної Пластової Булави Атанас Фіґоль, тодішній адміністратор Енциклопедії Українознавства у Сарсель, Франція.

Пластуни Бельгії, учасники походу під час Першого Конгресу Українців Бельгії, Бруссель, 21-го жовтня 1948 р. Другий ряд (за пластунками): Олекса Біланюк, Ігор Суховерський, ?, юнак Богдан Темнюк. Передостанній ряд (в капелюхах): брати Левко і Борис Гуль, за юнаками на право, у однострої Кирило Митрович, без одностроїв, старші пластуни – студенти Зенон Легедза, Ігор Гайда і Андрій Мельник

Відбувалися періодичні сходини із пластовими гутірками, як на­приклад: Ігор Суховерський оповідав про міжнародне джемборі 1947 року у Франції та як він разом із “Білим Джеком” здобули Монблан.

Джемборі, Париж, 1947 р., в американському таборі. Стоять з ліва: Юрій “Куба” Купчинський, Богдан “Білий Джек” Яців, Петро Горбань в індіянський перах, індіянин-американський скавт, Зенон “Шепцьо” Шепарович. Сидять з ліва: Х. “Довгий” Андрійхович, Хрестоносець Михайло “Отець” Левицький і французький скавт Рошер

Були теж гугірки про картографію, здавання третьої проби і т.д. Деякі пластуни, як Олекса Біланюк і Зенко Леґедза, виконували виховну ро­боту. Вони були впорядниками юнацьких гуртків у поселеннях україн­ців, які працювали у копальнях вугілля. Осередок праці уряджував мандрівки, зустрічі із бельгійськими скавтами, а навіть кількаденні та­бори для юнаків. 1949 року група пластунів в одностроях брала участь із прапорами і транспарентами у святковому марші у Брюсселі.

Пластова збірка

Хоч пластунів-студентів не було багато у порівнанні із братньою організацією СУМ, все ж таки СУМ попросив деяких пластунів для допомоги в організуванні вправ та до впоряду на великому здвизі СУМ у Бельгії. Після 1953-54 року, коли більшість пластунів виїхала з Лювену, Осередок Праці УСП у Лювені розв’язався, але вклад плас­тової праці залишив позитивні результати, бо їхнє і їхніх пластунів-юнаків пластування продовжувалося на нових поселеннях у Канаді та в Америці. Деякі пластуни Бельгії, як Борис Витязь та інші включили­ся у виховну працю СУМ у Бельгії, а першим краєвим головою СУМ у Бельгії став старший пластун Кирило Митрович.

Автор: Ігор Гайда
Матеріали надіслала: пл.сен. Таня Джулинська, Канада
Матеріал підготував: Зенон Татарський

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.