Честь і слава пластунам!

“100 кроків” продовжує публікації матеріалів із засобів масової інформації 1990-их рр. про відновлення Пласту в Україні. Нам попалася вирізка з газети “Шлях перемоги” за 1994 рік зі статтею “Честь і слава пластунам!”. Знайомтеся!

Джерело: газета “Шлях перемоги”, ч. 10 (2082), 10 березня 1994 р.

Автор: Степан Пахолко

Під час 217-денної облоги твердині бурів Мейдонінґу в час англо-бурської війни 1899-1902 рр. британський генерал Роберт Бейден-Пауел переконався, що молодь здатна до надзвичайно мужніх вчинків, особливо, якщо вона вихована на засадах глибокої пошани до традицій власного народу. Повернувшись додому, генерал повністю присвятив себе справі виховання майбутнього кожної нації — молоді.

Використавши свій життєвий та педагогічний досвід, опираючись на героїчні традиції усього людства, створив виховно-навчальну систему для молоді, яку назвав „Скавтінґ” (від назви спец, військових розвідувальних частин).

Українська скавтська організація прийняла назву від нащадків Запорізького козацтва, кубанських військових розвідників „пластунів”, яким нераз доводилося пересуватися по-пластунськи, щоб проникнути у стан ворога. Український Пласт творився, коли виникла відчутна потреба організації юнацтва для служіння власному народові та майбутній боротьбі за незалежність України.

Відзнаки Українського Пласту

Відзнаки Українського Пласту

Перші паростки українського Пласту створилися восени 1911 р. у Львові. Визначну ролю у зародженні перших пластових гуртків відіграли студенти Львівського університету Петро Франко та Іван Чмола. А 12 квітня 1912 р. один із засновників Пласту д-р Олександер Тисовський прийняв присягу від першого створеного гуртка юнаків…

Коли над Галичиною почали згущуватися хмари світової війни, українська молодь, згуртована в “Українському Студентському Союзі”, ухвалила розпочати військове навчання молоді, якій вдалося в 1913 році створити військове товариство “Українські Січові Стрільці”. Серед вояків та старшин УСС у 1914-1917 рр. перебувало понад 1500 пластунів, 748 з них загинули в боях.

У діючій Армії УНР воювали тисячі членів Пласту. Були вони у Студентському курені сотника Омельченка, у корпусі Е. Коновальця. у куренях Вільного Козацтва. Пластуни були учасниками І та II Зимових походів. Під Крутами і Базаром загиблі пластуни становили не менш 400 осіб.

Естали пластуни на захист України і в лавах Галицької Армії. У 1918-1920 рр. через УГА пройшло понад 15 тис. пластунів, понад 5 тис. загинуло в боротьбі з польськими, большевицькими та білогвардійськими загарбниками. сотні померли від тифу.

На чолі визвольних змагань 40-50 рр. стояв пластун Роман Шухевич. В Українській Повстанській Армії на найвищих посадах, крім ген.-хорунжого Р. Шухевича-“Тараса Чупринки”, Члена пластового куреня “Лісові Чорти“, були ген.-хорунжий Дмитро Грицай-“Перебийніс”, член пластового куреня „Чорноморці”, полковник Василь Сидор-“Шелест”, член Пласту в Сокалі, полковник Олекса Гасин-“Лицар“, член куреня „Червона калина”, Омелян Грабець, командир УПА-Південь, член Пласту в Празі. Пластунами були провідники ОУН Олег Кандиба, Микола Арсенич, Зіновій Тершаковець, Лев Ребет, Степан Бандера.

Багато пластунів загинуло за Вітчизну. Їх важко індеитифікувати, бо знаємо тільки їхні псевда. Але про вплив пластунів та їх чисельність в УПА свідчить те, що називали вони свої підрозділи, як було заведено у Пласті – назвами різних птахів, тварин, чи мітичних істот. Так, старшинська школа УПА на Поліссі в 1943 р. мала назву пластового куреня „Лісові Чорти”.

Сотні й тисячі командирів УПА та провідників ОУН об’єднувало минуле, пов’язане з Пластом, і це давало їм моральну силу чесно виконувати свої обов’язки в боротьбі за визволення України. Вони вмирали, будучи непохитно впевнені в потребі цієї боротьби.

12 серпня 1990, Пластова Присяга

12 серпня 1990, Пластова Присяга

Честь і слава пластунам — героям нашого народу!

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This