З історії пластової філателії: перший пластовий ювілейний значок

З нагоди 15 ліття українського пластового руху на землях Зах.України видала Верховна Пл.Команда у Львові ювілейний значок. Значок цей пущено в обіг 7.лютня ц.р. Значок – вартости 5 сот. є в трех красках: червеній, зеленій, й фіолетній. Зразок (взір) значка зладив ст. пл. Біленький Филимон. Сам значок робить дуже додатне вражіння, рисунок і виконання добре викінчені. Це перший добродійний значок який видав колинебудь укр. пластовий Улад.

Крім цього маємо в пл. ювілейному значку новий здобуток на полі укр. філятелії. Ми певні, що значок цей перейде до історії як причинок до культури на укр. ролі, а також перейде колись в катальог укр. доброділах замітніших значків.

Надіємося що укр. пластуни(-нки), а в першій мірі укр. пластуни – збирачі зрозуміють вагу такого значка і будуть його радо набувати. Кожний, що набуває цей значок доложить одну цеголку під будову Пластового Дому. Продавайте ці пластові значки всюди між знайомими, товаришами і свояками.

Хай ідея укр. пластового Уладу шириться все далі й далі. На всіх письмах до Впк, до курінів, до всіх пл. установ, на приватних листках до товаришів, наліплюйте пластовий ювілейний значок! Нехай не знайдеться ні один український пластун що не закупивби для себе що найменше по одному значкові з кожної краски!

Молоде життя. – 15 лютня 1927. – Ч. 2 (41). – С. 6-7.

* * *

Перша пластова марка, Молоде життя, 1927

Перша пластова марка, Молоде життя, 1927

* * *

Корчинський Іван
Дещо про філятелію

У всіх культурних народів, (навіть у такій маленькій державці як, Литва) філятелія тішиться великою прихильністю і зрозумінням громадянства. У всіх народів є філятелійні клюби, у яких скупчуються марочні збирачі чи торговці для успішної праці, для спільного інтересу. Всюди філятелія поступає великим кроком вперід і здобула вже право горожанства. – Тільки в нас, філятелія спить… А як не спить, то щойно в пеленках. А це велика шкода! Знаю, що деякі, читаючи ці стрічки, будуть підсміхатися… Бо філятелію чи там збирання поштових значків, називають у нас дурною манією й дивляться на це, як на діточу, без потрібну забавку, на яку лише марнується богато часу, ну й гроша. А користи з неї ніякої!

Перша пластова марка, 1926

Перша пластова марка, 1926

Так думає в нас більшість і ця «більшість» дуже помиляється… Не знають, що поширення філятелії вказує на культуру даного народу. Подивімся, що Німці, Англійці, Французи, Чехи, а навіть Литовці, в тому напрямі роблять. Німці видають рік-річно ріжні катальоги, цінники, альбоми, ріжні підручники і т.п.

В них є десятки фахових клюбів, до яких належать теж старші, поважні громадяне. В них повно марочних бірж. А в нас? В нас досі навіть ні одного українського філятелійного клюбу немає. На великій Україні справа теж не краща. – одинокий український філятелійний часопис «Український філателіст» (Wien XVII, Gersthoferstrasse 138/8) бореться зі смертю.

Ці значки, що їх день в день ріжні канцелярії, установи і всі громадяне викилують сотками на смітник, мають вартість. А деякі представляють навіть досить поважну вартість. Байдужно марнуємо гроші, викидуємо їх на сміття. – Всі певно знають, що багато заграничних купців пошукує за поштовими значками Західної України з 1919р. За деякі платять великі суми, що доходять до висоти 5 тисяч золотих! А ці значки ми могли мати, якщо булиб у свій час звернули на них увагу. Через неувагу ми стратили багато гроша, який зараз бувби в наших кишенях!

Тому то в першій мірі наші молоді пластуни й пластунки повинні більше присвятити уваги філятелії. Нехай ідея філятелії ширитися в рядах Пластового Уладу, хай здобуває щораз більше прихильників. Хай з молодих рядів пластунства вийдуть нові, розумні й правдиві філятелісти –марочні збирачі що поставлять сильні основи під філятелійний рух на українському полі. Ідучи на зустріч цим змаганням відкрито при Верховній Пластовій Команді реферантуру філятелії. Референт при помочі ріжних відчитів обіжників курсів та відповідних статей у «Молодому Житті» старатиметься ширити ідею філятелії в Українськім Пласті.

Про користи філятелії на другий раз.

Молоде життя. – 15 лютня 1927. – Ч. 2 (41). – С. 6.

Матеріал надіслав: ст.пл. Юрій Юзич, ОЗО
Фото: ст.пл. Лесик Онищук, ОЗО
Набір тексту: Пластове видавництво ГПБ

Довідка від ст.пл. Ольги Свідзинської, Львів:

Іван Корчинський, народився 6 квітня 1903 р., юнак 5 полку ім. Ярослава Осмомисла в Стрию, згодом — почесний пластун того ж полку, старший пластун 1 куреня УУСП ім. Федя Черника. Навчався у Львові. Референт філателії Верховної Пластової Команди.

*

3 коментарі

 1. Aніта

  Дуже цікавий матеріал. Я збираю відомості про марки УНР, “Підпільної пошти України” і знаю, як важко це розшукувати. Дякую за роботу!

  Reply
 2. Ольга

  А чого тільки червоні марки подали? Треба дати всі кольори.
  І ще одне: ту другу марку, перекреслену, треба відредагувати, щоб повернути колір. Фотоапарат при недостатньому освітленні спотворює кольори. Бо потім хтось цитуватиме і думатиме. що так і мало бути. Я б дала також хоч один документ з маркою (їх клеїлося до офіційних листів і звітів, що надходили до ВПК).

  Reply
  • Андрій Ребрик

   Олю, там вказані особи, що надіслали матеріал. Все, що я отримав – виклав. Тому, як маєш більше – з радістю зроблю окрему публікацію.

   Reply

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This