пл. сен. Яро Гладкий
Джерело: Пластовий Шлях, ч. 1(117), 1998

Гандзя чічка невеличка – але фасон має

Завданням моєї статті є дати перегляд пластової діяльности пластунки-сеніорки керівництва Анни Коренець. Це завдання не є легке, бо охоплює шістдесят років її діяльности в Галичині, Німеччині та З’єдинених Стейтах Америки.

Пласт у Галичині під Польщею в роках 1920-1939, Пласт у Галичині під більшовицькою окупацією в роках 1940-1941, Пласт під німецькою окупацією в роках 1941-1945 і Пласт у З’єдинених Стейтах Америки в роках 1948 до сьогодні. Це були роки і краї, де Анна Коренець була активною.

Я мав приємність познайомитися з пластункою-вірлицею Анною Коренець у Львові, на переломі 1926-1927 років. Ступінь пластунки-вірлиці здобула в 1925 р. в курені Уладу Пластунок Юначок ім. Марти Борецької у Львові.

Греблі на Святі Весни на Сагарі, 1929

Греблі на Святі Весни на Сагарі, 1929

З першого враження з цього знайомства було моє переконання, що її індивідуальність є вислідною родинного та пластового виховання. Вона походила зі знаної родини у Львові. Її батько — директор Торговельної школи й кооперативний діяч, Денис Коренець, а мати — Ольга з Добрянських, громадська діячка і письменниця, були загально знані і шановані на терені Львова. Гандзя мала теж дві сестри: старшу сестру Стефу, лікарку, та молодшу сестру Марту — маґістер права.

Ганка Коренець серед однокласниць з проф. М. Гайворонським, 1923

В родинній і пластовій атмосфері відбувалося виховання Гандзі, про яку співали на таборі на Соколі: «Гандзя чічка невеличка, але фасон має». Цей «фасон» так оцінила під час курінної ювілейної зустрічі її близька подруга зі шкільної лавки та Пласту Люба Пєжанська: “Гандзя була особою високої інтелігенції і культури, хрустального характеру, великих здібностей — розуму, скромности, товариського такту та письменницького хисту”.

Між роками 1927 і 1930 Гандзя займалася вихованням пластунок юначок, основанням куреня старших пластунок «Ті, що греблю рвуть», а в роках 1929-1930 очолювала Реферат Уладу Пластунок Юначок у Верховній Пластовій Команді. Коли Пласт був заборонений польською адміністраційною владою у вересні 1930 року, Верховна Пластова Команда, щоб могти діяти назовні, прийняла назву «Ліквідаційної Комісії Пласту».

Перший табір юначок на Соколі після розв`язання Пласту, 1931

Перший табір юначок на Соколі після розв`язання Пласту, 1931

Ліквідаційна Комісія Пласту покликала до життя Виконний Виділ, який мав завданням підшукати інші форми для пластової дії. Виконний Виділ прийняв постанову провадити пластову організацію на терені Галичини у нелеґальній формі, як таємний Пласт. Провід таємного Пласту діяв як Пластовий Центр. Це було у 1933 році. У склад Пластового Центру увійшла теж Гандзя.

Після короткої перерви, в роках 1934-39, Гандзя знову увійшла у склад Пластового Центру і була в його складі до 1944 року. В цьому часі Пласт діяв у рамках різних товариств. Найважніше з-поміж тих товариств було Товариство Охорони Дітей і Опіки над Молоддю (ТОДОМ) під проводом доктора Панчишина. В рамках цього товариства основано секцію молоді під назвою Комісія Виховних Осель і Мандрівок Молоді — КВОММ, голова — проф. Гнат Павлюк. Ця Комісія була найважнішою устроєвою одиницею таємного Пласту.

Греблі на Соколі, 1935

Греблі на Соколі, 1935

У склад проводу КВОММу входила теж Гандзя. В роках 1935 і 1936 Гандзя була коменданткою вишколу у виховних таборах у Космачі й Брустурах на Гуцульщині. Незалежно від ТОДОМ існувала ідеологічна група «Вогні» — устроєва одиниця нелегального Пласту. Членство цієї групи творило старше пластунство Львова для ідеологічного вишколу. Гандзя входила в склад тієї групи як її співорганізатор. Гандзя теж співпрацювала з жіночим спортовим клубом «Стріла» у Львові, де гуртувалися пластунки для фізичного виховання.

Після зайняття Польщі німцями Пластовий Центр покликав до життя Виховні Спільноти Української Молоді — ВСУМ, що діяв як устроєва одиниця нелегального Пласту в роках 1941-1945. Гандзя була активною у ВСУМі на різних постах виховної дії юнацтва.

Г. Коренець серед однокласниць (гімназія Сестер Василіанок), 1923

Г. Коренець серед однокласниць (гімназія Сестер Василіанок), 1923

У 1946 році Гандзя входила у склад проводу Союзу Українських Пластунів Емігрантів — СУПЕ, а від 1947 року входила у склад проводу Головної Пластової Старшини Союзу Українських Пластунів у Німеччині. В роках 1947-1949 працювала на пості заступниці Головної комендантки пластунок.

У роках 1951-52 Союз Українських Пластунів оформився як Конференція Українських Пластових Організацій. Гандзя була обрана до складу Головної Пластової Ради в роках 1954-57 і 1958-66.

 

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.