13 грудня відзначаємо свято св. Андрія Первозваного. Святий апостол Андрій походив з міста Витсаїди, був братом св. апостола Петра і разом з ним займався риболовством. За пізньоцерковними легендами, святий проповідував християнство у Скіфії й дійшов аж до Києва, де на одному з пагорбів встановив хрест. Загинув св. Апостол Андрій мученицькою смертю – був розп’ятий на хресті в місті Патраї, що на Кавказі.

На свято Андрія молодь збиралася на вечорниці. Основним символом свята була «калита» («король», «маламай») – спечений із житнього або пшеничного борошна хліб з діркою посередині. Калиту мастили медом і підвішували до стелі, тоді дівчата розхитували її, а хлопці по черзі намагались відкусити від неї шматочок. Надкушування калити символізує Місяць, що зменшується.

Також на Андрія дівчата ворожили про заміжжя, рахуючи стовпці в плоті, намагались побачити судженого у дзеркалі чи у воску, вилитому в холодну воду. Але це ще далеко не всі традиції, пов’язані з цим давнім святом і ми будемо раді, якщо ви поділитеся з нами розповідями й фотографіями про те, як святкувалось вам.

Як відомо, у ніч на Андрія дозволялись молодіжні бешкети. Бажаємо читачам нашого сайту, щоб збитки, які вам завдадуть, були незлобливими і поправними.

А всіх Андріїв і Андрійчиків вітаємо з іменинами!

Підготували:
Катерина Танчак
Ольга Свідзинська

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.