Позначки:, , ,

Не так давно наш історичний блог публікував допис Романа Коваля про радіопластування. Сьогодні презентауємо інтерв`ю з Романом про його участь та участь київських пластунів у радіоджемборі JOTA-JOTI, що відбувалося 15-16 жовтня 2011 року. В публікації також прочитаєте про перспективи радіопластування та ідеї щодо втілення радіослужби на ювілейному пластовому ЮМПЗ 2012 року з нагоди 100-ліття Організації.

Як тривала підготовка до радіоджемборі? Де ви проводили зв`язки і скільки їх  було здійснено?

Підготовка до Радіоджемборі тривала сумарно лише 3 дні. Все відбулось майже спонтанно. У перший день ми зібрались з юнаками куреня ім. М. Кривоноса і вирішили, що все-таки будемо брати участь в Радіоджемборі. На другий день було привезено з Луцька радіостанцію. І вже в третій день ми змайстрували найпростішу антену і працювали в ефірі з подвір’я київського пластуна.

Хто тобі ще допомагав?

Допомагали мені два юнаки – Олекса Свист та Іван Блакита. Зважаючи на проходження, на діапазоні було проведено досить мало радіозв’язків – близько 20. Встановлено контакт з однією скаутською радіостанцією, інші були звичайними радіоаматорами. Брак належних повноцінних антен не дозволив нам ефективніше взяти участь в цьогорічному Радіо Джемборі.

Налаштування радіозв`язку

Як ти вважаєш чи перспективно таким займатися з дітьми в Пласті?

Радіоаматорство – це дуже перспективна річ, яку можна розвивати в Пласті. Елементарний приклад. Майже всі учасники КВТ вивчають азбуку Морзе і досить часто скаржаться на те, що її немає де застосовувати. Але якби вони послухали радіоаматорський ефір, то б зрозуміли, що морзетка жива і нею цілком реально спілкуватись.

Серед радіоаматорів досить популярним є робота в ефірі для здобуття певних радіо-дипломів. Наприклад, існує міжнародна дипломна програма «Флора і Фауна». Одним з варіантів отримання диплому, згідно з програмою, є проведення так званих радіоекспедицій. По-суті, радіоекспедиція –  це така собі радіоаматорська мандрівка. То чому б не поєднати пластові мандрівки з радіоаматорськими і ще й отримати за це відзнаку?

Іншим напрямком, де може взаємодіяти Пласт і радіозв’язок –  це гра “Полювання на лиса”. По-суті, «Полювання на лиса» – це та ж сама пластова теренова гра, лишень із застосуванням спеціальних електронних пристроїв для радіопеленгування. Як на мене, то ця гра може бути якісно новим витком в пластових теренових іграх. Поєднуючи Пласт і радіоаматорство, можна досягнути неабияких висот у застосуванні технічної складової у вихованні юнаків.

Слід розрізняти радіо для трансляції музики та радіопрограм, і радіо для аматорів. Якщо говорити про радіотрансляції, то цілком реально запустити інтернет-радіостанцію на ЮМПЗ, яка б транслювала аудіопередачі для пластунів по всьому світу. На жаль, створити справжнє ФМ-радіо досить складно, оскільки для цього необхідно мати спеціальну ліцензію.

Чи можна спробувати на ЮМПЗ 2012 року зробити окреме пластове радіо на території зустрічі?

Для створення окремого радіо-ком’юніті для спілкування на території ЮМПЗ, можна використовувати безліцензійні радіостанції Walkie Talkie, потрібно лишень домовитись про їхнє використання.

І найцікавіше, як на мене, що можна зробити на ЮМПЗ, так це – радіорубку. Використовуючи колективний радіопозивний, можна встановлювати радіозв’язки з іншими радіоаматорами по всьому світу, а також зі всіма пластовими осередками по всьому світу прямо з місця проведення ЮМПЗ.

Якщо все буде гаразд, то вже в 2012 році можна буде отримати спеціальний радіопозивний, наприклад виду UR3PLAST, встановити повноцінні радіоантени і взяти участь в Радіоджемборі, якісно представивши в ньому Пласт. Вже є деякі домовленості з станичним станиці Київ. Тому раджу вам довчити азбуку Морзе, здавати вмілості «Сигналізація», «Радіоаматорство» і тоді у вас буде нагода потрапити до нас на Радіоджемборі!

І як кажуть радіоаматори: «73 SK!»

Джерела: івано-франківські пластуни на радіоджемборі JOTA

* * *

Фото: Роман Коваль, упорядкування тексту: Оксана Гнатюк.

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.