Пластові курені УПЮ: ч. 49 ім. Івана Миколайчука, Івано-Франківськ

Блог про історію Пласту “100 кроків” продовжує серію публікацій про курені УПЮ. Сьогодні детальніше знайомимося з куренем УПЮ ч. 49 ім. Івана Миколачука, Станиця Івано-Франківськ.

Нагадуємо також і про оголошений конкурс – “Мій гурток. Мій курінь

Матеріал: пл.уч. Юрій Гоголь

Історія куреня ч. 49 ім. Івана Миколайчука своїм корінням сягає далекого 1992-го року Божого. Коли у місті Івано-Франківську 13.10.92 р. Б. виник пластовий гурток «Вовчі Ягоди» виховником (радником) якого спершу був Богдан Мисюга, а пізніше член цього ж гуртка – Остап Стасів. Саме він наприкінці 1994 р. Б. заснував три перші гуртки: «Мантиспи», «Москіти» та «Шершні».

5.02.1995 р. Б. відбулись установчі сходини підготовчого куреня. Кожен гурток зачитав заяви вступу в курінь. «Вовчі ягоди» ввійшли в курінь як гурток ч.1. Після цього було обрано перший курінний провід, барви куреня (зелений, чорний і червоний) та патрона – Івана Миколайчука. Першим зв’язковим куреня став його засновник – ст. пл. скоб Остап Стасів.

У 1995 р. підготовчий курінь вперше взяв участь у «Міжкурінних спортивних змаганнях», де зайняв 2 місце. Наприкінці 1995 року відбулося перше об’єднання гуртків – «Мантиспи» та «Шершні». Об’єдналися в гурток «Звіробої», а на початку 1996 р. на базі гуртка «Москіти» утворився новий гурток «Москіти & Слоненята» виховником обох гуртків був ст. пл. скоб Остап Стасів.

Курінь УПЮ ч. 49 ім. І. Миколайчука

У липні1996 року був проведений перший курінний стаціонарний табір «Мандрівка в Австралію» (комендант ст. пл. скоб – Остап Стасів) на оселі поблизу с. Луквиця, а в жовтні та грудні цього ж року створено 2 нових гуртки – «Бурундучки» (виховник ст. пл. скоб Остап Стасів) та «Койоти» (виховник ст. пл. Павло Теличко).

Після 2-х років активного пластування – 10 лютого 1997 р. Б. курінь отримав число: 49, яке для кожного члена куреня є чимось значно більшим, ніж просто число. Після цього курінь ще активніше брав участь у різноманітних акціях та працював для власного розвитку.

Від часу отриамння числа юнацтво куреня відбуває різні крайові табори, в тому числі й стає першунами на таборах. Бере участь та перемагає у спортивних та інтелектуальних змагах:

 • 1 місце на «Пластових Олімпійських іграх 1998 р.»,
 • 1 місце на «Станичному інтелектуальному змазі» – 1998 р.,
 • «Кубок Окружних Чемпіонів» – 1999 р.

49

49Літом 1999 року було проведено другий курінний табір «Сила Струму» (мандрівний, за маршрутом: с. Ясіня – Писаний Камінь, комендант ст. пл. скоб Остап Стасів). Цього ж року відбулося об’єднання гуртків «Бурундучки» та «Койоти» в новий гурток з назвою «Буркоти» (виховник ст. пл. Павло Теличко) та створення двох нових – «Дятли» (виховник ст. пл. Микола Боднарук, ЛЧ, з листопада 2003 р. – ст. пл. скоб Юрко Лучин, ЛЧ) та «Бобри» (виховник ст. пл. скоб Остап Стасів, з вересня 2001 р. – ст.пл. скоб Юрко Лучин). Весною 2004 року перейменований на «Zлюки Бобри».

Пік свого розвитку курінь досяг у 2000 році. В цей рік курінь святкував своє 5 річчя. До такої знаменної події було проведено кілька акцій – ретроспектива фільмів Івана Миколайчука в кіно театрі «Космос», пластова Спартакіада та ін. Але найважливішою подією стала посвята курінного прапора – 5 лютого 2000 року Б. Цього ж року було створено новий гурток «Цвітна капуста» виховник ст. пл. Микола Боднарук, ЛЧ). Кінець 2000 року завершився здобуттям куренем звання «Курінь року».

У 2001 році курінь був організатором станичного «Свята Весни». Кадра Виховників куреня в 2002 році в рамках проведення «ЮМПЗ» була організатором мандрівного табору “Смотрич”. Комендант – ст. пл. Микола Боднарук ЛЧ, а бунчужним – ст.пл. скоб Юрко Лучин, ЛЧ. Також провели у липні 3-й курінний табір «Елементал-і». Це був сплав рікою Дністер за маршрутом м. Заліщики (Тернопільська обл.) – м. Хотин (Чернівецька обл.) комендантом сплаву був ст. пл. скоб Юрко Лучин, ЛЧ.

Осінь 2002 р. Зміна в курені зв’язкового. Ним став ст. пл. Роман Онуфріїв, ОЗО. У 2003 році курінь поповнився двома новими гуртками: в квітні – «Карасями» (виховник ст. пл. Микола Боднарук, ЛЧ, з листопада 2003 р. – ст. пл. скоб Богдан Боднарук, ЛЧ) та у вересні «Кукарачами» (виховник ст. пл. скоб-обсерватор Андрій Кутинський, ВБ);

У 2004-му році в житті куреня відбулися зміни – новий зв’язковий ст. пл. скоб Юрко Лучин, ЛЧ. Цього ж року зусиллями куреня було проведено два курінних табори: стаціонарний «Тінь Сонця» та мандрівний «Шлях Аріїв». Комендантом обох був ст. пл. Микола Боднарук, ЛЧ.

Восени 2004-го гуртки «Дятли» та «Zлюки Бобри» об’єднались у гурток «Бабак і семеро гномів», а «Карасі» змінили свою назву на гурток «Ховрашки»

В лютому 2005 р. Б. курінь зустрів свій перший ювілей. До свого десятиріччя курінь ретельно підготувався та провів ряд заходів: внутрішнє («сімейне») святкування та грандіозну вечірку. Навесні курінь вдало провів триденний Вишкіл Практичного Пластування, а влітку юнаки куреня успішно перейшли станичний табір «Рододендрон» та позитивно представили 49-й на крайових таборах. У вересні вступити у курінь виявив бажання гурток «Кажани» (виховник ст. пл. Шовкопляс Максим). Уже в лютому на 11-ту річницю куреня їх офіційно було прийнято в курінь. Крім того до цієї дати було проведено грандіозну за участі багатьох відомих у Франківську гуртів.

На дні пластуна у м. Львові глядачам був представлений фільм «Братки». Також ми отримали почесну грамоту «Для тих, хто панкує». Літом курінь провів 6-й курінний табір «Вавилон ХХ» першуном якого став пл. прих. Осипчук Тарас. На початку нового пластового року відбулася Велика Курінна Рада. З новим проводом курінь посилив свою діяльність та активну працю. Взимку 2007-го гурток «Бабак і семеро гномів» перейшов у старшопластунство усім складом. 17-18 березня відбулась курінна мандрівка «Чорна Рада», яка з 2005-го року стала традиційною. На цій мандрівці відбулись передчасні вибори курінного.

Одразу після мандрівки гуртком «Кукарачі» був проведений станичний змаг «Квест». 12 квітня український ПЛАСТ зустрів свою 95-ту річницю. З цього приводу у місті Івано-Франківську було проведено ряд заходів, зокрема слід виділити наметове містечко («Стань на один день пластуном») на якому 49-й був представлений широкому загалу, також на показі кращих пластових фільмів були показані відео 49-го. Не менш активно курінь провів таборове літо. Пл. прих. Григораш Петро став першуном станичного табору «Фама». У вересні курінь почав новий пластовий рік з активної участі у різноманітних вишколах та змагах: «Каменяр», «Осінній Рейд», «Вишкіл Ідей» та ін. Серед найважливіших подій нового пластового року була і Велика Курінна Рада на якій було обрано новий провід. Також курінь провів традиційні «Заговини на Пилипа» та інтелектуальний змаг «Геній 49-го Року»

У 2010р в курені відбулися зміни: прийшов новий гурток “Перевертні”, а також гуртки “Кажани” та “Лісова братія” об’єдналися в гурток “Кабанчики”. На крайовій спартакіаді було іменовано пластуном-скобом юнака 49-го куреня Ростислава Ходоровського, який став шостим скобом в історії куреня, і також йому надали відзначення «Білий птах з чорною ознакою» в найвищому третьому ступені.

Зв’язковими куреня були:

 • ст. пл. скоб Остап Стасів
 • ст. пл. скоб Роман Онуфріїв, ОЗО
 • ст. пл. скоб Юрко Лучин, ЛЧ
 • ст. пл. Ілля Гончаров
 • ст. пл. Олег Бабецький
ст. пл. скоб Остап Стасів

ст. пл. скоб Остап Стасів

ст. пл. Олег Бабецький

ст. пл. Олег Бабецький

ст.пл.скоб Юрко Лучин, ЛЧ

ст.пл.скоб Юрко Лучин, ЛЧ

Курінними були:

 • пл. уч. Ігор Дрогобицький
 • пл. уч. Микола Боднарук
 • пл. Тарас Яцишин
 • пл. Назар Стасів
 • пл. Іван Пукіш
 • пл. Назар Гулик
 • пл. уч. Олексій Осипчук
 • пл. уч. Олег Бабецький
 • пл. уч. Данило Волковецький
 • пл. уч. Юрій Бабецький
 • пл. скоб. Ростислав Ходоровський
 • пл. уч. Роман Жолобко

Курінні традиції:

Курінною піснею 49-го є «Писаний камінь» сл., муз. Садовський. Її курінь співає на всіх важливих заходах та церемоніалах: прийняття нових гуртків, вихід з куреня (перехід в ст. пл.) та ін. Також існує традиція співати курінну пісню на кожній гірській вершині,  на яку піднімається курінь, якщо хоч один із присутніх ніколи раніше не бував на цій вершині.

Оригінальним є обряд посвяти гуртків у курінь та вихід з куреня як гуртків так і окремих членів (перехід в ст. пл.), але нажаль деталі цього обряду є відомими лише для членів 49-го.

Курінним символом 49-го є гуцульський топірець – бартка.

Однією із цікавих традицій є курінна різдвяна свічечка, яку курінь запалює через декілька днів після Різдва співаючи колядки та прославляючи прихід Христа.

Кожен гурток в курені має свою гурткову хустку. Курінну хустку так само як і порядкове число куреня має право носити лише заприсяжений пластун. Але у деяких рідкісних випадках за особливі заслуги порядкове число надається прихильникам.

Курінна хустка

Також 49-й має свою курінну печатку, яку ставить на всіх курінних документах, ця печатка є затверджена Крайовою Пластовою Радою.

«Білий птах з чорною ознакою» – курінне відзначення, воно є трьох ступенів. Отримати його може тільки член 49-го куреня УПЮ, або в надзвичайному випадку член ПЛАСТУ-НСОУ.

Курінна хустка складається з трьох кольорів: зелений (основний) чорний та червоний. Зелений – символізує Українські Карпати. Чорний – український чорнозем, на якому стоять Карпати, а червоний – кров, пролиту за Україну. Хустка була затверджена 5 лютого 1995 року Божого на засновних сходинах куреня. Того ж дня було обрано патрона куреня – Миколайчука Івана Васильовича (15 червня 1941 — 3 серпня 1987) — українського актора, режисера та сценариста (34 ролі в кіно, 9 сценаріїв, та 2 режисерські роботи).

Курінний суд – скликається тільки в надзвичайних випадках, коли хтось із членів куреня серйозно провинився. Є сторона обвинувачення та сторона захисту. Підсудний може захищатись сам а може обрати адвоката. Присяжними є всі члени куреня, а вирок виноситься таємним голосуванням.

Сьогодні в курені є три гуртки:

Кабанчики
гуртковий: пл.уч. Юра Гоголь

Шеврон гуртка “Кабанчики”

Пірати
гуртковий: пл.уч. Роман Жолобко

гурток "Пірати"

гурток “Пірати”

Перевертні
гуртковий: пл.прих. Апанович Володимир

Гурток "Перевертні"

Гурток “Перевертні”

Джерела:

*

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This