Пластовий Альбом фотографій зачав укладати курінний Василь Федак, провідник 1-го куреня Т. Корятовича при гімназії в Ужгороді 1926 р.

Публікується в рамках заохочення до написання пластових трафунків

Великий прихильник Пласту і сталий таборовик, письменник Василь Ґренджа-Донський 1926 р. написав п’єсу «Сиротина», в якій дієвими особами були пластуни.

На конкурсі хорів Т-ва Просвіта першу нагороду здобув хор з Великого Бичкова, диригентом якого є 14-літний пластун Підмалівський. Слава бичківським пластунам!» (див. Пластун, 1926, ч. 2).

13 липня 1928 р. пластун ужгородського куреня Олександер Кукуч із Йовря (нині Сторожниця) врятував від утоплення 14-літного хлопця Юлія Олов’яна. Утопленик був довго під водою. На крик людей прибіг до ріки Ужа пластун Кукуч. Кілька разів занурявся під воду, аж нарешті знайшов нещасного хлопця і витягнув його на беріг, неживого. На березі пластун Кукуч витрусив з утопленика воду і зачав йому давати штучне дихання, що протяглося понад дві години. Люди говорили, щоб уже більше не мордував мертвого тіла. Але пл. Кукуч не перестав. Перед вечером утоплених прийшов до пам’яті. Пластова школа першої помочі здобула славний успіх!» (див. Пластун, 1928, ч. 3).

Пластовий часопис був друкований етимологічним правописом, одобреним владними кругами для закарпатських шкіл. Перша стаття написана фонетикою появилася у «Пластуні», річн. VII, ч. 4—5, за січень-лютий 1929 р.

Пластове видавництво «Ватра», що його зорганізував і вів ст. пл. Леонід Бачинський від 1924 р., за п’ять років свого існування, без жадної підпори, видало 23 книжечки, у 38,100 примірниках, 812 сторінок друку (див. Пластун, 1928/29, ч. 6).

Ужгородські пластуни, любителі сцени, заложили т. зв. «Гурток Балькон» — бо закупили білети в 1-му ряді на бальконі на всі представлення народнього театру «Просвіта». Коли хтось із членів не мав грошей на білет, складалися інші (зі споминів бр. Ю. Грома).

Василь Федак

Василь Федак

Перша пластова оркестра на Закарпатті була зорганізована учнем VIII. кл. гімназії в Ужгороді, пластуном Е. Шерегієм-Горішком, яка складалася з 12 осіб, між ними і кілька професорів. Пластова оркестра під диригуванням того ж Горішка виступала з великим успіхом.

Перше Свято-Юрське Свято влаштували пластуни 1930 р. в Ужгороді, над берегом ріки Ужа, під радванським лісом. Св. Літургію у таборі відправив Владика Кир Петро Ґебей при співслуженні звісного закарп. історика, Протоерея др. Василя Гаджеґи і каноніка О. Стойки, пізнішого закарпатського єпископа. Владика Ґебей тоді подарував 300. Кч. на закуплення пластових одностроїв для бідних пластунів (див. Пластун, 1930, ч. 8).

Джерело: С. Пап-Пугач, “Пластовий Альманах”, 1976

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.