3-й Курінь УСП (Молода Фамілія) Великого Племені “Лісові Чорти”

Третя публікація про історію куренів УСП буде про 3-ій курінь – молоду фамілію Лісових Чортів.

У дописі використано матеріали з відкритих джерел. Слідкувати за поновленнями можна в категорії про УСП. Якщо буде велике бажання і натхнення у членів відповідних куренів розширити так би мовити “горизонт” інформації – ласкаво просимо дописувати, надсилати інформації, фото, відео, копії архівних документів, приватні спогади тощо на post@100krokiv.info (публікації будуть обов`язково зі збереженням авторських прав;)

Більшість основних інформацій взято з брошури про старшопластунські курені, що її уклав ст.пл.скоб Іван Гоменюк, ЦМ у 2000 році.

Коротка історія

3-ий старшопластунський курінь “Лісові Чорти”, був заснований гуртком 13 львівських пластунів на мандрівці Карпатами до скель Бубнище та Розгірче 22 липня 1922 року. Лісовими чортами назвала їх бабуся, коли вони з галасом лазили по скелям Розгірче. Пожиттєвим духовним провідником Великого Племені “Лісові Чорти” був Ярко Веселовський -“Люципер”. Курінь здійснив шість мандрівок Карпатами. Сьома була по Поділлю (1929), а восьма (1930) – 22-денна човнами по Волині та Поліссі. 22 червня 1929 році у соборі Св. Юра у Львові відбулося посвячення о. прелатом Леонтієм Куницьким (з благословення митрополита Андрея Шептицького) прапору Куреня. З цієї нагоди було написано Гімн ВПЛЧ “Прапоре наш”.

Це був найміцніший курінь УУСП міжвоєнного періоду. Лісові Чорти відзначилися як організатори таборів на Соколі та виробили багато традицій і церемоніалів. Курінь провадив головну організаторську працю серед пластунів львівського коша й ОПК Львова. Троє з чотирьох референтів УУСП належали до ЛЧ. ЛЧ плекали культ Героїв Крут серед пластунів та українського загалу (до Куреня влився гурток ім. Битви під Крутами Куреня УУСП ім. сотника Хведора Черника).

Шеврон ЛЧ

Шеврон ЛЧ

Крім активної праці у Пласті Лісові Чорти по одиницях були активні в політичних і суспільних організаціях, зокрема у студентських організаціях, українських кооперативах, а також в УВО-ОУН (Богдан Кравців, Володимир Янів тощо). Коли ст.пл. Гриць Пісецький у серпні 1930 р. як бойовик ОУН взяв участь і загинув, одягнений у пластовий однострій, у нападі оунівської боївки на пошту у Бірці біля Львова, це стало підставою для закриття Пласту польською владою. Низка Лісових Чортів були у лавах та проводі ОНОКС-ОУН-УПА-УГВР під час Другої світової війни. У 1943 році на Поліссі діяла старшинська школа УПА “Лісові Чорти”.

Марка ЛЧ пластової поїшти

Після Другої світової війни Лісові Чорти-емігранти роз’їхалися по усіх кутах світу, де нині існує українська діаспора: до Австралії, Аргентини, Англії, Америки, Бразилії, Канади, Франції, Німеччини. Тут Лісові Чорти активно взялися до громадської і пластової праці. Лісовими Чортами є автор посібника з пластової ідеології “Велика Гра”, другий Начальний Пластун Юрій Старосольський, останній Президент УНР в екзилі та Голова ПУН-ОУН (м) Микола Мельник, голова Фундації Енциклопедії Українознавства Атанас Фіголь, відомий поет Богдан Кравців, генерал-лейтенант Армії США, військовий радник ВРУ Микола Кравців, президент Фонду “Відродження” Богдан Гаврилишин тощо. У 1964 році з ініціативи ЛЧ та працею члена Куреня Петра Содоля започатковано двотижневий Міжкрайовий Вишкільний Табір для провідників та інструкторів юнацьких таборів “Лісова Школа”.

Читайте також: 89 років від створеня куреня Лісові Чорти

У травні 1989 року на мандрівці львівських старших пластунів Чорногорою під горою Шешул було відроджено ЛЧ в Україні та створено кодло МФ “Близниця”. У 1992,1994 та двічі у 1995 роках Кодло “Близниця” провело Вишколи Практичного Пластування, за матеріалами яких видала “Посібник практичного пластування”. У 1996 році Кодло стало організатором Першого Всеукраїнського Скаутського Джемборі у Невицькому біля Ужгорода. У липні 1997 року в Україні (Львів, Розгірче та Славське) відбулося святкування 75-річчя ВПЛЧ.

ЮМПЗ 2002

ЮМПЗ 2002

Жодна біографія молодого фаміліянта не є подібна. У курені є всілякі фахівці: доктори, економісти, політики, архітектори, малярі, учителі, загублені подорожники та вічні студенти.

Прапор ЛЧ. Червень 2007 р. У Львові на вулиці Листопадового Чину пластуни в підвалі одного з будинків відкопали одну з частин прапора ЛЧ. Його було посвячено 22 червня 1929 року в львівському Соборі святого Юра. З того часу його використовували для репрезентації пластового куреня “Лісові Чорти”.

Віднайдений прапор ЛЧ

Віднайдений прапор ЛЧ

З початком Другої світової війни прапор було передано на зберігання тітці одного із членів куреня “Лісові Чорти” Олександрі П’ясецькій-Процишин. Побоюючись репресій з боку радянської влади, у 1947 році подвійне шовкове полотнище прапора розділили – розшили навпіл. Одну частину із пластовою символікою, що містить тризуб, Олександра П’ясецька-Процишин та подружжя Старосольських заховали у підвалі одного із львівських будинків. У 1989 році під час візиту до Львова племінник Олександри П’ясецької-Процишин – Олексій забрав другу частину прапора до США, де він зберігається і досі.

Після його візиту до України у 2006 році розпочалися пошуки прапора, адже із трьох осіб, що ховали його у 1947 році, живою залишилася лише Людмила Старосольська, котрій зараз майже 88 років. До речі, активну участь у пошуках місця перебування скаутської святині брав її онук – старшопластун Андрій Котлярчук.

Він розповів, що його бабуся, попри поважний вік, зуміла безпомилково пригадати і описати місце, де було облаштовано потаємну схованку, – точну адресу будинку, розміщення підвалу і саме місце, де було закопано прапор. Завдяки згоді теперішніх власників підвалу прапор було знайдено у вказаному місці.

Перший прапор Лісових Чортів, посвячений 1929 р.

Перший прапор Лісових Чортів, посвячений 1929 р.

Посвячення прапора ЛЧ

Посвячення прапора ЛЧ

[stextbox id=”info”]Є бажання допомогти проекту? Тицьни тут 😉[/stextbox]

Стать: чоловіча
Клич: “Гей-гу! – Гей-га!”
Основні напрямки праці: виховництво в УПЮ, інструкторство з практичних ділянок пластування, Станиці Львів та Крайові Спартакіади, лещатарські табори, провід МВТ “Лісова Школа” (в Україні)
Курінні ступені: Гном, Потерча, Чортеня, Лісовий Чорт (в УПС є також почесні ступені Лісовий Дідько та Лісовий Архидідько)
Курінні барви: чорна, червона, золота
Курінна хустка: раніше була – зелена з вигаптованим позаду Лісовим Чортом зі смолоскипом та мечем (носиться як і відзнака від ступеня Потерча). Сьогодні – червоно-чорна зі золотою стрічкою, з вигаптованим позаду золотим Лісовим Чортом зі смолоскипом та мечем.

Хустка ЛЧ

Хустка ЛЧ

Курінна відзнака: чорного кольору щит з золотим обідком та зображенням спрямованого праворуч у бігові чорта червоного кольору зі смолоскипом золотого кольору в піднятій лівій лапі та мечем золотого кольору в правій руці. Меч та смолоскип вказують до прагнення змагати “крізь терни до зірок”.

Відзнака ЛЧ

Курінний Гімн: “Прапоре наш” (1929) на слова Андрія Пясецького та музику Юрія Пясецького

Курінний марш: “Гей-гу, гей-га, таке то в нас життя” на слова та музику Тараса-Чачи Крушельницького.

Курінна атрибутика та традиції: носять скаутські капелюхи з орлиним пір’ям. Курінна термінологія походить з назви. Наприклад, вступний іспит для кандидата – “обнюхування” тощо.

Капелюх чорта

Курінна структура: Курінь УСП ЛЧ називається Молода Фамілія, а Курінь УПС ЛЧ – Стара Фамілія. Гурток однієї Фамілії ЛЧ в одній Станиці називається Кодло. Кодла Старої та Молодої Фамілій в одній Станиці – Вельзевулат. Сукупність Кодел та Вельзевулатів у одній країні – Край: Рідний (Україна), Старий (Європа), Кленового листка (Канада), Зірок (США), Гаучо (Аргентина), Антиподів (Австралія).

Усі члени Куреня зі ступенем Чорт, Кодла, Вельзевулати та Краї мають власні номери. Члени Куреня, що спочили у Бозі, належать до Кодла Вічної Ватри. Провід 3-го Куреня УСП (Рада Стану МФ): Мефісто (курінний), Чугайстер (заступник курінного), Скріба (писар), Калитник (скарбник).
Аналогічний курінь в УПС: 3-й Курінь УСП об’єднаний з 3-м Куренем УПС “Лісові Чорти” у Великому Племені Лісових Чортів.
Поширення та чисельність у світі: зараз існують кодла старших пластунів Лісових Чортів у США, Австралії, Україні та по одиницях в інших краях.
Курінне видання: неперіодичний Листок Зв’язок ВПЛЧ “Листи до братів – фаміліянтів”

Експозиція ЛЧ в Івано-Франківську

В сучасному часі існує сім кодел старших пластунів Лісових Чортів: в Австралії, Америці, Україні, та по одиницях в інших краях. Жодна біографія Лісового Чорта молодого фаміліянта не є подібна. У курені є всілякі фахівці: доктори, економісти, політики, архітекти, малярі, учителі, загублені подорожники, та вічні студенти.

Лісовий Чорт

Кожний Лісовий Чорт собою придставляє чогось нового і цікавого, та має сильні особисті переконання, але завжди поважає думки інших. Та оцею збіркою унікальних думок і світоглядів курінь Лісові Чорти росте. Лісові Чорти вірять у свою непохилу відповідальність до пластової організації і виховної праці, і тому виграють керівну ролю в багатьох пластових таборах і вишколах, та при станицях. За минулі часи, Лісові Чорти старші пластуни виказали зацікавлення в мандрівництві і таборуванню, в канойкарстві, і в скелелаженню, та нині організують подібні юнацькі табори у своїх краях. Лісові Чорти є активним куринем в Пласті, але члени куріня не затримуються тільки при постах управ і команд, але охочо підкочують рукави і поступають до якої-небудь праці, бо вірять що тільки при щирому зрозумінні, особливо при зрозумінні новацтва і юнацтва, можна допомогти пластові організації.

Велика Племінна Рада на Писаному Камені 2004 р.

Велика Племінна Рада на Писаному Камені 2004 р.

Джерела:

*

 

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

 1. Пластуни – генерали Української Повстанської Армії | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] належав до 1 куреня УСП ім. Ф. Черника, З курені УСП «Лісові Чорти», морського гуртка УСП в Данціґу. Співзасновник…
 2. Пластун “Гоко” – генерал Микола Кравців | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] починався весною 1957 року заклик пластового куреня «Лісові Чорти» до старшого юнацтва в Америці зголошуватися до […]
 3. Лісова Школа 1970 | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] в Кетскільських горах в Лексінґтоні на площі табору Лісових Чортів – пл. сен. Володимира Хамули і Пезя […]
 4. Євген Сверстюк: Єдина безпрограшна позиція людини – чесна | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] Богдан Гаврилишин (пластун-сеніор, член куреня “Лісові Чорти“), Любомир Гузар (пластун-сеніор, член куреня […]
 5. Пластуни в УГВР | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] курені ім. П. Сагайдачного; згодом став членом куреня «Лісові Чорти», потім — співзасновником куреня «Чорноморці». У […]
 6. До історії повстання II полку ім. Марти Борецької в гімназії сестер Василіянок | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] на вул. Пелчинських. Вона вийшла заміж за пластуна «Л.Ч.» […]
 7. Пластова оселя “Сокіл” | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] І. Чмола, а членами команди — представники куреня “Лісові Чорти“, відбувався у закинутому господарському будинку […]
 8. Богдан Макарушка: Мої спомини про Сокіл | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] яке завжди матеріально і морально підтримувало Пласт. Лісові Чорти почали будову мешкальних куренів на тій площі, так що […]
 9. П’ята мандірвка Лісових Чортів: із Сокола до Ворохти, 3-6 серпня 1927 | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] датованих на відвороті фотознімок з мандрівки Лісових Чортів із Сокола до Ворохти 1927 року. Вдивляюся в ці знімки, […]
 10. Пл.сен. Богдан Олексій, ЦМ: Пошуки «Яроні» | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] 11 курінь ім. І. Мазепи (Станиславів), 3 курінь УСП “Лісові чорти“, інструктор на таборах таємного Пласту. Лікар в […]
 11. Перша пластова зустріч на Писаному Камені | 100 кроків - […] Золочева, Яворова, Калуша і Косова. Окрім них — «Лісові Чорти» і Таборова чота — делеґація з першого пластового […]
 12. У пам’ять про пл.сен. Богдана Гаврилишина, ЛЧ | 100 кроків - […] Член пластового куреня “Лісові Чорти” […]
 13. Як я нарешті став “Лісовим Чортом” | 100 кроків - […] де я навчався від 1923 року, я “залюбився” в “Лісових Чортах“. Зустрічаючись із ними при нагоді різнородних […]
 14. Критика Пласту одним з ієрархів УГКЦ, 1932 | 100 кроків - […] хлопців пластунів, „які прибрали собі дивну назву “Лісових Чортів“, пояснюючи, що “чорти виступають на тому […]
 15. Мілянич-Воробкевич Ольга (Пінокіо): 10 років відходу на Вічну Ватру – 100 кроків - […] Юліяна Воробкевича, пластуна 3 куреня УУСП «Лісові чорти»; з ним у 1935 р. переїхала до Львова. Подруга Ольга —…
 16. Конспект історії Українського Пласту – 100 кроків - […] Підготував пл. сен. Осип Бойчук, “Яйко”, ЛЧ […]
 17. Бойчук Осип Ермиль – “Яйко”, пластовий провідник – 100 кроків - […] діяльности, увійшовши до складу 3 куреня УПС “Лісові Чорти“. 6—7 жовтня 1945 р. в Карлсфельді під час Першого […]
 18. До річниці смерти Слоня — пл. сен. кер. Атанаса Мілянича – 100 кроків - […] Точно відомо, що до Пласту прийшов під час навчання у Данціґу, 1928 року, ставши членом 3-го куреня УУСП “Лісові…
 19. Володимир Мурський: Мої роки пластування – 100 кроків - […] ліцеї, я став активним членом гуртка, а потім куреня „Лісові Чорти”. А сталося це так. Ми, старші пластуни, поїхали…
 20. Пісецький Григорій-“Цуньо”, 110 років від дня народження – 100 кроків - […] курінь ім. І. Мазепи (Станиславів), 3 курінь УУСП «Лісові чорти», пластун скоб. Закінчив Станиславівську гімназію […]
 21. Плав’юк Микола, 5 років відходу на Вічну Ватру – 100 кроків - […] диплом економіста. Став членом пластового куреня «Лісові Чорти», де був співзасновником «Молодої Фімілії». Після […]
 22. Остап Стернюк: Спогади бувших пластунів – 100 кроків - […] цвинтарі цього села. Звідси родом є відомий пластун «Лісовий чорт» Ромко […]
 23. Охримович Степан, крайовий провідник ОУН – 100 кроків - […] (Стрий), 1 курінь УСП ім. Ф. Черника, 3 курінь УСП “Лісові чорти”, 2 курінь УСП Загін “Червона Калина” (осавул).…
 24. П’ясецький Юрій, до дня народження – 100 кроків - […] в Карпатах стає одним з 13 засновникiв куреня «Лiсовi Чорти», а у 1928—1929 роках — курінним (сатаною) цього куреня.…
 25. Іванусів Ярослав, друг Фуярка – 100 кроків - […] Пройшов усі етапи розвитку Пласту: членство на Рідних Землях, членство у відродженому Пласті після війни – Станиця Карльсфельд, опісля…
 26. Бачинський Марко, інженер – 100 кроків - […] куреня УСП «Довбушівці» та 3 пластового куреня «Лісові Чорти» (прийнятий до куреня під час інструкторського табору […]
 27. Фіґоль Атанас – творець великих діл – 100 кроків - […] терені Німеччини в Мюнхені. Як пластун, член куреня «Лісові Чорти», один з ініціаторів віднови Пласту в Німеччині. […]
 28. Курчаба Олександр – 100 кроків - […] Пластун розвідчик 7 куреня ім. кн. Льва (Львів), курінний скарбник; 3 курінь УУСП «Лісові чорти». […]
 29. Раковський Мирослав-“Вуна”, організатор Пласту в США – 100 кроків - […] Закінчив Львівську Академічну гімназію 1925 року. Студент політехніки в Данціґу, зв’язковий з німецькими скавтами. Член морського гуртка УУСП в…
 30. Одноднівка 3-го куреня УУСП Лісові Чорти в першу річницю свого існування, 1947 – 100 кроків - […] 3-го куреня УУСП Лісові Чорти в першу річницю свого існування, […]
 31. Володимир Янів: Суспільна функція Лісових Чортів у міжвоєнну добу – 100 кроків - […] різних причин передове місце між куренями припало “Лісовим Чортам”, які постали 1922, ще заки зформувався УУСП. І Як […]
 32. Таранович Володимир, “Тверде серце” – 100 кроків - […] Учасник табору на Соколі 1928, курінний першого таборового куреня; 3 курінь УУСП «Лісові чорти». […]
 33. Пластуни – генерали Української Повстанської Армії | 100 кроків - […] належав до 1 куреня УСП ім. Ф. Черника, З курені УСП «Лісові Чорти», морського гуртка УСП в Данціґу. Співзасновник…
 34. Крайовий Вишкільний Табір для 3 проби УПЮ | 100 кроків - […] 1954 р. «Беркути» вступили до куреня ч. 3 УСП “Лісові Чорти”, а рік пізніше перебрали провід цього куреня. Вже у…
 35. Керестіль Іван, пластовий шлях від Ужгорода до Мюнхена | 100 кроків - […] Куреня “Закарпатці“ в Європі, я перейшов до Кодла “Лісових Чортів – Бубнище“, до нього тоді належали всі мої друзі…
 36. пл. сен. Ольга Свідзинська: Пластова філателія | 100 кроків - […] 7 куреня ім. Князя Льва у Львові, член куреня «Лісові Чорти». Ці марки надруковано з чотирма різними номіналами, у…
 37. Пластовий музей: архів пл. сен. кер. Павла Клима | 100 кроків - […] лише декілька примірників третього зшитка), книжка «Лісових Чортів» «На байдаках» (історія водної мандрівки 3 куреня УУСП […]
 38. Мандрівки Лісових Чортів у Карпатах 1920-1930 | 100 кроків - […] вірно, час, події і траси (дороги) маршів тодішніх Лісових Чортів. Щасливим збігом обставин маємо до диспозиції доволі […]
 39. Митрополит Філадельфійський Борис Гудзяк – учасник ЛШ 1977 | 100 кроків - […] в Америці у 1964 р. із ініціативи куреня “Лісові чорти“. Від 1993 р. Лісова школа відбувається щорічно в […]
 40. Пласт в Німеччині: Друге повоєнне десятиліття (1956-1966 рр.) | 100 кроків - […] підтримці пластових куренів «Характерники» та «Лісові Чорти», які взяли на себе її фінансування. Участь […]
 41. ПластCast. Розмови з пластунами про Пласт. Перша серія подкастів від ст.пл. Володимира Вуса, ЧК | 100 кроків - […] скоб Тарас Іщик, член 3-го куреня УСП “Лісові Чорти“. В Пласті з 2008 року, юнакував в 3 курені УПЮ…
 42. П’ясецький Андрій-Олександр, гетьманський скоб | 100 кроків - […] 2 сотні, згодом зв’язковий того ж куреня (від 2.03.1928); 3 курінь УУСП «Лісові чорти», гетьманський скоб, член […]
 43. Будучність Пласту: Інтерв’ю з Начальний Пластуном | 100 кроків - […] вступив до Пласту в 1923 році та є членом куреня УПС “Лісові Чорти“. Він відзначився своєю працею в різних…
 44. Як оживав “Зелений Яр”, 1960 | Історія Пласту - […] ще більше пожвавилася. До табору прибуло ще 7 членів Молодої Фамілії Лісових Чортів із Дітройту та почали малювати курені…

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This