Третя публікація про історію куренів УСП буде про 3-ій курінь – молоду фамілію Лісових Чортів.

У дописі використано матеріали з відкритих джерел. Слідкувати за поновленнями можна в категорії про УСП. Якщо буде велике бажання і натхнення у членів відповідних куренів розширити так би мовити “горизонт” інформації – ласкаво просимо дописувати, надсилати інформації, фото, відео, копії архівних документів, приватні спогади тощо на post@100krokiv.info (публікації будуть обов`язково зі збереженням авторських прав;)

Більшість основних інформацій взято з брошури про старшопластунські курені, що її уклав ст.пл.скоб Іван Гоменюк, ЦМ у 2000 році.

Коротка історія

3-ий старшопластунський курінь “Лісові Чорти”, був заснований гуртком 13 львівських пластунів на мандрівці Карпатами до скель Бубнище та Розгірче 22 липня 1922 року. Лісовими чортами назвала їх бабуся, коли вони з галасом лазили по скелям Розгірче. Пожиттєвим духовним провідником Великого Племені “Лісові Чорти” був Ярко Веселовський -“Люципер”. Курінь здійснив шість мандрівок Карпатами. Сьома була по Поділлю (1929), а восьма (1930) – 22-денна човнами по Волині та Поліссі. 22 червня 1929 році у соборі Св. Юра у Львові відбулося посвячення о. прелатом Леонтієм Куницьким (з благословення митрополита Андрея Шептицького) прапору Куреня. З цієї нагоди було написано Гімн ВПЛЧ “Прапоре наш”.

Це був найміцніший курінь УУСП міжвоєнного періоду. Лісові Чорти відзначилися як організатори таборів на Соколі та виробили багато традицій і церемоніалів. Курінь провадив головну організаторську працю серед пластунів львівського коша й ОПК Львова. Троє з чотирьох референтів УУСП належали до ЛЧ. ЛЧ плекали культ Героїв Крут серед пластунів та українського загалу (до Куреня влився гурток ім. Битви під Крутами Куреня УУСП ім. сотника Хведора Черника).

Шеврон ЛЧ

Шеврон ЛЧ

Крім активної праці у Пласті Лісові Чорти по одиницях були активні в політичних і суспільних організаціях, зокрема у студентських організаціях, українських кооперативах, а також в УВО-ОУН (Богдан Кравців, Володимир Янів тощо). Коли ст.пл. Гриць Пісецький у серпні 1930 р. як бойовик ОУН взяв участь і загинув, одягнений у пластовий однострій, у нападі оунівської боївки на пошту у Бірці біля Львова, це стало підставою для закриття Пласту польською владою. Низка Лісових Чортів були у лавах та проводі ОНОКС-ОУН-УПА-УГВР під час Другої світової війни. У 1943 році на Поліссі діяла старшинська школа УПА “Лісові Чорти”.

Марка ЛЧ пластової поїшти

Після Другої світової війни Лісові Чорти-емігранти роз’їхалися по усіх кутах світу, де нині існує українська діаспора: до Австралії, Аргентини, Англії, Америки, Бразилії, Канади, Франції, Німеччини. Тут Лісові Чорти активно взялися до громадської і пластової праці. Лісовими Чортами є автор посібника з пластової ідеології “Велика Гра”, другий Начальний Пластун Юрій Старосольський, останній Президент УНР в екзилі та Голова ПУН-ОУН (м) Микола Мельник, голова Фундації Енциклопедії Українознавства Атанас Фіголь, відомий поет Богдан Кравців, генерал-лейтенант Армії США, військовий радник ВРУ Микола Кравців, президент Фонду “Відродження” Богдан Гаврилишин тощо. У 1964 році з ініціативи ЛЧ та працею члена Куреня Петра Содоля започатковано двотижневий Міжкрайовий Вишкільний Табір для провідників та інструкторів юнацьких таборів “Лісова Школа”.

Читайте також: 89 років від створеня куреня Лісові Чорти

У травні 1989 року на мандрівці львівських старших пластунів Чорногорою під горою Шешул було відроджено ЛЧ в Україні та створено кодло МФ “Близниця”. У 1992,1994 та двічі у 1995 роках Кодло “Близниця” провело Вишколи Практичного Пластування, за матеріалами яких видала “Посібник практичного пластування”. У 1996 році Кодло стало організатором Першого Всеукраїнського Скаутського Джемборі у Невицькому біля Ужгорода. У липні 1997 року в Україні (Львів, Розгірче та Славське) відбулося святкування 75-річчя ВПЛЧ.

ЮМПЗ 2002

ЮМПЗ 2002

Жодна біографія молодого фаміліянта не є подібна. У курені є всілякі фахівці: доктори, економісти, політики, архітектори, малярі, учителі, загублені подорожники та вічні студенти.

Прапор ЛЧ. Червень 2007 р. У Львові на вулиці Листопадового Чину пластуни в підвалі одного з будинків відкопали одну з частин прапора ЛЧ. Його було посвячено 22 червня 1929 року в львівському Соборі святого Юра. З того часу його використовували для репрезентації пластового куреня “Лісові Чорти”.

Віднайдений прапор ЛЧ

Віднайдений прапор ЛЧ

З початком Другої світової війни прапор було передано на зберігання тітці одного із членів куреня “Лісові Чорти” Олександрі П’ясецькій-Процишин. Побоюючись репресій з боку радянської влади, у 1947 році подвійне шовкове полотнище прапора розділили – розшили навпіл. Одну частину із пластовою символікою, що містить тризуб, Олександра П’ясецька-Процишин та подружжя Старосольських заховали у підвалі одного із львівських будинків. У 1989 році під час візиту до Львова племінник Олександри П’ясецької-Процишин – Олексій забрав другу частину прапора до США, де він зберігається і досі.

Після його візиту до України у 2006 році розпочалися пошуки прапора, адже із трьох осіб, що ховали його у 1947 році, живою залишилася лише Людмила Старосольська, котрій зараз майже 88 років. До речі, активну участь у пошуках місця перебування скаутської святині брав її онук – старшопластун Андрій Котлярчук.

Він розповів, що його бабуся, попри поважний вік, зуміла безпомилково пригадати і описати місце, де було облаштовано потаємну схованку, – точну адресу будинку, розміщення підвалу і саме місце, де було закопано прапор. Завдяки згоді теперішніх власників підвалу прапор було знайдено у вказаному місці.

Перший прапор Лісових Чортів, посвячений 1929 р.

Перший прапор Лісових Чортів, посвячений 1929 р.

Посвячення прапора ЛЧ

Посвячення прапора ЛЧ

Стать: чоловіча
Клич: “Гей-гу! – Гей-га!”
Основні напрямки праці: виховництво в УПЮ, інструкторство з практичних ділянок пластування, Станиці Львів та Крайові Спартакіади, лещатарські табори, провід МВТ “Лісова Школа” (в Україні)
Курінні ступені: Гном, Потерча, Чортеня, Лісовий Чорт (в УПС є також почесні ступені Лісовий Дідько та Лісовий Архидідько)
Курінні барви: чорна, червона, золота
Курінна хустка: раніше була – зелена з вигаптованим позаду Лісовим Чортом зі смолоскипом та мечем (носиться як і відзнака від ступеня Потерча). Сьогодні – червоно-чорна зі золотою стрічкою, з вигаптованим позаду золотим Лісовим Чортом зі смолоскипом та мечем.

Хустка ЛЧ

Хустка ЛЧ

Курінна відзнака: чорного кольору щит з золотим обідком та зображенням спрямованого праворуч у бігові чорта червоного кольору зі смолоскипом золотого кольору в піднятій лівій лапі та мечем золотого кольору в правій руці. Меч та смолоскип вказують до прагнення змагати “крізь терни до зірок”.

Відзнака ЛЧ

Курінний Гімн: “Прапоре наш” (1929) на слова Андрія Пясецького та музику Юрія Пясецького

Курінний марш: “Гей-гу, гей-га, таке то в нас життя” на слова та музику Тараса-Чачи Крушельницького.

Курінна атрибутика та традиції: носять скаутські капелюхи з орлиним пір’ям. Курінна термінологія походить з назви. Наприклад, вступний іспит для кандидата – “обнюхування” тощо.

Капелюх чорта

Курінна структура: Курінь УСП ЛЧ називається Молода Фамілія, а Курінь УПС ЛЧ – Стара Фамілія. Гурток однієї Фамілії ЛЧ в одній Станиці називається Кодло. Кодла Старої та Молодої Фамілій в одній Станиці – Вельзевулат. Сукупність Кодел та Вельзевулатів у одній країні – Край: Рідний (Україна), Старий (Європа), Кленового листка (Канада), Зірок (США), Гаучо (Аргентина), Антиподів (Австралія).

Усі члени Куреня зі ступенем Чорт, Кодла, Вельзевулати та Краї мають власні номери. Члени Куреня, що спочили у Бозі, належать до Кодла Вічної Ватри. Провід 3-го Куреня УСП (Рада Стану МФ): Мефісто (курінний), Чугайстер (заступник курінного), Скріба (писар), Калитник (скарбник).
Аналогічний курінь в УПС: 3-й Курінь УСП об’єднаний з 3-м Куренем УПС “Лісові Чорти” у Великому Племені Лісових Чортів.
Поширення та чисельність у світі: зараз існують кодла старших пластунів Лісових Чортів у США, Австралії, Україні та по одиницях в інших краях.
Курінне видання: неперіодичний Листок Зв’язок ВПЛЧ “Листи до братів – фаміліянтів”

Експозиція ЛЧ в Івано-Франківську

В сучасному часі існує сім кодел старших пластунів Лісових Чортів: в Австралії, Америці, Україні, та по одиницях в інших краях. Жодна біографія Лісового Чорта молодого фаміліянта не є подібна. У курені є всілякі фахівці: доктори, економісти, політики, архітекти, малярі, учителі, загублені подорожники, та вічні студенти.

Лісовий Чорт

Кожний Лісовий Чорт собою придставляє чогось нового і цікавого, та має сильні особисті переконання, але завжди поважає думки інших. Та оцею збіркою унікальних думок і світоглядів курінь Лісові Чорти росте. Лісові Чорти вірять у свою непохилу відповідальність до пластової організації і виховної праці, і тому виграють керівну ролю в багатьох пластових таборах і вишколах, та при станицях. За минулі часи, Лісові Чорти старші пластуни виказали зацікавлення в мандрівництві і таборуванню, в канойкарстві, і в скелелаженню, та нині організують подібні юнацькі табори у своїх краях. Лісові Чорти є активним куринем в Пласті, але члени куріня не затримуються тільки при постах управ і команд, але охочо підкочують рукави і поступають до якої-небудь праці, бо вірять що тільки при щирому зрозумінні, особливо при зрозумінні новацтва і юнацтва, можна допомогти пластові організації.

Велика Племінна Рада на Писаному Камені 2004 р.

Велика Племінна Рада на Писаному Камені 2004 р.

Джерела:

*

 

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.