“За волю!” – українська стратегічна настільна гра!

В останні тижні все частіше й частіше в українських засобах масової інформації з`являються повідомлення про настільну гру “За волю!” – стратегічну військову гру для двох осіб, придуману канадським пластуном Андрієм Водославським і адаптовану до “українського ринку” івано-франківським пластуном – Тарасом Зенем.

[stextbox id=”info”]Тож “100 кроків” пропонує увазі читачів розлоге інтерв`ю зі ст.пл. Тарасом Зенем, ЧоК, про український шлях стратегічної військової настільної гри “За волю!”[/stextbox]

Обкладинка гри “За волю!”

Коротка довідка.

Історія виникнення гри бере початок з 2004 року в Канаді, вигадана пластуном Андрієм Водославським на одному з пластових таборів. У 2010 році перший тираж гри, що друкувався у Львові, побачили українці Канади та США. Офіційно гру видало новостворене підприємство Андрія Водославського – «Painted Fox Productions» («Фарбований лис»). Не зважаючи на те, що гра «За Волю!» спершу поширювалась у діаспорі, вона викликала неабияке зацікавлення і в Україні. Через це у 2011 році було віддруковано другий адаптований для українського гравця, тираж. Гра «За Волю!» лише для 2 гравців. В колоді 126 карт, в кожного гравця по 5 карт на руках. Принцип гри такий: вдарив – оборонив, не оборонив – втратив очки. Це є воєнна стратегія, а не воєнна гра, – пояснює правила гри пластун Ростислав Гнатик. – Тут треба думати головою, що поставити «зараз», і як треба походити в майбутньому, щоб «тут» не втратити, а «там» завоювати».

ст.пл. Тарас Зень, ЧоК

ст.пл. Тарас Зень, ЧоК

Як ти познайомився з цією грою? Твої перші враження? Чому ти взявся за пропаганду гри в Україні?
– Це довга історія, яка побудована на суцільних випадковостях. Моя сестра Віра, яка теж належить до Пласту, познайомилася у Мюнхені з канадським пластуном Андрієм Водославським. Андрій мав під час цієї мандрівки власноруч зроблену гру, картки до якої вирізав і промальовував сам. У вільний час він запропонував зіграти. Потім розповів, що хотів би її видати на професійному рівні і шукатиме для цієї справи ілюстраторів. Віра у свою чергу мимоволі зізналась, що має старшого брата Ярослава художника, до слова – колишнього пластуна, який з такими речами добре вправляється у творчій майстерні “Культбаба” і дала його контакти. Справа забулась, йшов час і раптом Ярославу прийшов лист від Андрія з проханням допомогти у створенні потрібних картинок. Брат за таку справу охоче взявся, оскільки це було цікаво і він поділяє такі от ідейні моменти гри. Закипіла робота.

Вістун УПА

До створення ілюстрацій залучили трьох художників. Тож за кілька місяців потрібні картинки були створені. В часі малювання зображень про гру дізнався і я 🙂 Коли вона вже друкувалась у одній із львівських друкарень, я зконтактував з Андрієм і попросив залишити один примірник для мене, перед відправкою тиражу до Канади. Оскільки сам проживаю у Франківську попросив львівянина Ростика Гнатика забрати мені пакунок і передати мені. Ростик виявився серйозним ігроманом, який колекціонує різноманітні настільні ігри. Забравши коробку, він поцікавився що це таке і дуже захопився такою от передачкою.

Коли ж її вперше побачив я, вона візуально мені сподобалась, хоч тоді я не дуже зрозумів правила гри. Вирішив, що буде справжнім гріхом не поширити такий продукт в Україні, адже погодьтесь, ця тема є набагато ближчою для нас, ніж для Канади. Тим паче гру вигадав пластун, а ми в свою чергу теж є пластунами, завданням яких є виховувати молодь через власну історію, яку часто викривлюють.

Також це було б непоганим інформаційним приводом для висвітлення діяльності Пласту. Адже ніша настільних ігор, які (ігри) часто є підлітковими (тобто наша, пластова аудиторія) в нашій державі не є заповнена. Тому поява будь-якої ідеологічної гри для тутешнього інформаційного простору буде виграшною. Далі вже разом з Ростиком запропонував Андрію, як автору гри, видрукувати невеликий пробний тираж для поширення в Україні. На що Водославський люб’язно погодився.

Снайпер

Як відбувалася адаптація гри для українського споживача? Можливо були якісь веселі нюанси (ну, або не дуже). Яку головну ідею ви закладаєте в рамках популяризації гри “За волю!”?
– Коли отримав коробку з канадського тиражу, то довго не міг зрозуміти правила. Справа в тім, що ігри з такими гральними схемами у Канаді є дуже популярними, десь приблизно так, як у нас звичайні гральні карти. Ще сильно ускладнювало розуміння те, що правила прописані “діаспорною” українською мовою. Наприклад, словосполучення “відділ противника” звучав як “противний відділ” 🙂 Такі от колізії словесні. І таких там було багато. Коли адаптовували правила, то намагались їх зробити максимум простими і зрозумілими. Також до них я намалював кілька ілюстрацій-схем, щоб окрім тексту вони сприймались і візуально.

Щодо ідей, яку ми вкладаємо у рамках популяризації гри, то їх є кілька:

  1. Популяризація правдивої історії в дещо незвичний і не нав’язливий ігровий спосіб;
  2. Добрий інформаційний привід – показати різні виховні моменти Пласту не тільки для самої організації, але й на зовні. Адже в гру можуть бавитись не тільки пластуни, а й діти з-за меж нашої організації. Це, сподіваюсь, трошки розворушить людей, які часто кажуть, що Пласт мало працює на зовні, а більше в середині. Що часто є правдою.
  3. Розворушити хоч трохи рух настільних ігор в Україні, який не є потужний. До прикладу, в інших країнах Європи любителі настільних ігор є ледь не окремою субкультурою, які організовують клуби і тематичні фестивалі.

Німецький офіцер

Як пересічні громадяни реагують на гру? (напр. журналісти на прес-конференціях, чи пересічні покупці?)
– Гра точно зацікавлює. Точніше її історичний аспект і акценти, які там роставлені. Наприклад, що УПА воювала не тільки проти загонів НКВС, але й проти спільного ворога – Вермахту. Це викликало неабиякий інтерес у ЗМІ. Про неї одразу написали такі впливові ЗМІ як “Корреспондент”, УНІАН та інші. Негативної реакції я поки не зустрічав. Навіть на останній презентації продукту перед ЗМІ в Івано-Франківську, журналісти самі відзначили важливість гри. І не тому, що вони саме з Франківська, а тому, що не залежно від того звідки ти, якщо в тебе є хоч якесь елементарне обізнання в історії, то тут нічого заперечувати.

Були лише добрі підколи мовляв гра буде виховувати у дітей азарт, я ж відповів, що слово “азарт” має трохи негативний відтінок і запропонував замінити це слово на “захопленість” 🙂 Всі навпаки відзначають важливість об’єднювального ідеологічного моменту. Часто мені приходять листи на емейл чи телефонують люди з запитаннями де і як можна отримати гру. І, що цікаво, звертаються з всіх куточків України. Було лише побажання кількох пластунів не презентувати гру від імені Пласту, оскільки там висвітлюється тема УПА, до якої ще досі не однозначне ставлення в суспільстві. Проте, це вважаю смішним аргументом, адже чи не половину пластових куренів носять назви підпільників ОУН чи УПА.

А також саме пластуни проводять або беруть участь у акціях приурочених національно-визвольній боротьбі того часу і це постійно відкрито фігурує у ЗМІ. Та, зрештою, кому як не пластунам поширювати історичну правду?..

Ілюстрація до гри

Для західного регіону ідея гри – зрозуміла, виграшна і презентабельна. А як бути зі Сходом України? Чи думали ви над тим, як саме позиціонувати гру для східних регіонів? (може були відгуки якісь коментарі, закиди, погрози тощо:)
– Завжди викликає повагу той, хто має свою аргументовану позицію. Нам завжди треба казати правду, а гра розповідає якраз про історичну правду. До того, я тут бачу об’єднюючий фактор: у нас спільний ворог – нацистська Німечинна. Проти якої у Другій світовій війні воявали як діди західняків, так і східняків. Тому “За волю!” потрібно позицінувати на сході і на заході однаково. Прикрашення чи загладжування кутів тільки буде викликати якусь підозру.

Ілюстрація до гри

Як ти думаєш, чи стане ця гра популярною в Україні, як наприклад УНО, Скрабллз чи інші?
До тих ігор як ти назвав думаю – спокійно. Але вона точно не “переплюне” звичайні блатні гральні карти, у які грають дітлахи чи не на кожному подвір’ї 🙂

Матеріал підготував: ст.пл. Андрій Ребрик, ЦМ

Відеосюжет з презентації гри в Івано-Франківську:

Переглянути інформацію у ЗМІ про презентацію гри “За волю!”

[stextbox id=”info”]Друзі, якщо вам подобається ідея блогу та його контент, то побажати йому (блогові) успіхів і процвітання ви може на сторінці благодійності 😉[/stextbox]

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. 100 кроків » Ростик Гнатик: настільна гра “За волю!” розвиває мислення та уяву - [...] вересня 2011 року блог “100 кроків” опублікував інтерв`ю про першу українську настільну стратегічну військову [...]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This