Третя проба. Проекти: Школа впоряду Станиці Львів

100 кроків” продовжує публікацію проектів пластунів-розвідувачів в рамках здачі 3 проби УПЮ на здобуття ступеня скоба/вірлиці. Цього разу це – проект “Школа впоряду“. Попередні публікації на цю тему шукайте за тегом: третя проба.

Інформація про проект:
Точка в пробі: Проект А (3) Три Головні Обов’язки Пластуна (4.3)
Дата проведення: 22 лютого 2011 р.Б. – 30 жовтня 2011 р.Б.
Рівень організації: станичний
Обов’язки: головний бунчужний
Комендант акції: ст. пл. вірл. Оксана Манік

Що таке Школа Впоряду?

Школа Впоряду Станиці Львів – це річний церемоніальний вишкіл Станиці Львів, який має на меті церемоніальне обслуговування та безпосередню участь у великих пластових акцій та урочистостей місцевого, обласного та державного значення з невід’ємним використанням пластового впоряду, як засадничим елементом вишколу. По суті, Школа Впоряду (надалі – ШВ) взяла на себе та виконує функції Почесної Варти, але тільки де-факто. Таким чином, ШВ відіграє значну роль в популяризації Пласту не тільки серед громади міста Львова та області, але і серед владних структур, що вносить певний компроміс у роботу Пласту як з громадою, так і з органами місцевого самоврядування.

Напевно не кожен день Ти в змозі побачити пластунів на державних заходах в ідеальних напрасованих одностроях з усіма атрибутами, гордо спрямованим поглядом вперед, бажанням самовдосконалюватися та доброю пластовою поставою (хіба що в себе в курені), але якщо все-таки ти їх бачиш десь в екрані телевізора – знай – це Школа Впоряду Станиці Львів.

Загальна фотографія Школи Впоряду

Загальна фотографія Школи Впоряду

Історія Школи Впоряду Станиці Львів

Історія ШВ тягнеться від 2009 року, коли у Львові тривав вишкіл «Почесна Варта Станиці Львів», комендантом якого була спочатку ст. пл. вірл. Софія Папірник, СВ, згодом провід ним перебрала ст. пл. вірл. Мар’яна Юрків, яка і довела вишкіл до «випуску». Набір до цього вишколу йшов довго, і здавалося ніхто не міг зрозуміти його мети. Цей вишкіл на меті мав практично те саме, що і нинішня ШВ, але ніхто з проводу не шукав шляхів поширення та популяризації цієї ідеї, окрім окремих випадків (зустріч дружини Президента Республіки Польща, участь в урочистостях на День Пластової Присяги).

Шеврон ШВ

Шеврон ШВ

У жовтні 2009 року на Погулянці у Львові відбувся Перший Станичний вишкіл з впоряду, який став кульмінацією цього вишколу і далі є традицією для проведення і в Школі Впоряду. Під час вишколу, учасниками Почесної Варти були проведені, як основні практичні, так і теоретичні заняття та гутірки з впоряду. До кінця вишколу в Почесній Варті залишилося 9 осіб. В кінці Станичного вишколу з впоряду було названо троє першунів Почесної Варти. Ними стали: пл. прих. Кирило Тарасюк, пл. уч. Тарас Іщик та пл. розв. Володимир Литвин. За ціль вони взяли продовжити традицію організації цього вишколу.

Наступного року організаційною групою з вище перелічених осіб (крім Кирила Тарасюка, який добровільно відмовився від організації) було подано проект про створення Почесної Варти Станиці Львів – 2010, проте Станична пластова старшина відмовила в наданні цієї назви, оскільки структура та організаційний склад не відповідав вимогам проведення вишколу. Але оскільки більше нікому було цим займатися, СПС затвердила цю акцію під назвою «Школа Впоряду», яка зберігається і досі.

ШВ 2010 року була проведена на порядок вище, аніж ПВ – 2009, бо і особового складу було більше і з’явилася якась більш окреслена мета. Бунчужний ШВ став пл. розв. Володимир Литвин, а інструктором – пл. уч. Тарас Іщик.

На сьогодні вишкіл нараховує 16 учасників з 9 юнацьких куренів Станиці Львів і приймає безпосередню участь в церемоніальному забезпеченні пластових та державних акцій. Цілий 2011 рік, ШВ громада мала честь бачити на Дні Пластової Присяги, Святі вулиці Євгена Коновальця, відкритті пам’ятника розстріляним професорам на Вулецьких пагорбах, активно розвивається підтримка зі сторони Львівської обласної державної адміністрації, а саме участь в акціях, де є присутнім голова Львівської ОДА та обласної ради. В перспективі Школи Впоряду – участь у проведенні 100-ліття Пласту, а якості вже Почесної Варти Станиці Львів.

Хорунжі Дня Пластової Присяги

Хорунжі Дня Пластової Присяги

Учасник Школи Впоряду Станиці Львів

Учасником Школи Впоряду Станиці Львів може стати лише особа з куреня Станиці Львів, яка:
– закінчила 14 років життя;
– склала Пластову присягу;
– має досвід пластування не менше 1,5 року;
– займає діловодство курінного судді;
– має повний пластовий однострій;
– базові знання пластового впоряду;
– міцні нерви та терпіння;
– бажання працювати в команді;

Особи, які не підпадають під ці вимоги розглядаються проводом в окремому порядку.

Структура Школи Впоряду Станиці Львів

ШВ Станиці Львів поділяється на 4 етапи за кількістю букв у пластовому гаслі «СКОБ!», до якого і є прив’язаним. Проходження кожного етапу відбувається шляхом праці учасників в колективі, за допомогою інтерактивних гутірок, вивчення специфіки роботи Почесної Варти, вивчення пластового впоряду, показу фото та відеоматеріалів та звичайно перевірки набутих знань на різного роду акціях. В кінці кожного етапу учасників очікує усний або письмовий опитник, від якого залежить перехід або неперехід етапу. Після позитивної оцінки опитника учасникові видається відзначка у вигляді однієї з букв пластового гасла «СКОБ!». Коли учасник збере всі букви і перейде всі етапи, він/вона обмінює їх на відзначку ШВ Станиці Львів і матиме право брати участь в організації та проведенні наступної Школи Впоряду.

Покладання квітів на Личаківському кладовищі

Покладання квітів на Личаківському кладовищі

– 1 етап – «Дубова гілка» (лютий-березень) має на меті доведення до ідеального стану пластового однострою учасників та доукомплектування певних його елементів. Новинкою ШВ 2011 стало те, що весь особовий склад перейшов на берети нового зразка та з кращого матеріалу, які вже перевірені непогодою та практикою. Значна частина цього етапу присвячена як вивченню історії пластового однострою та і еволюції частин однострою та все, що з ними пов’язано (правила носіння тощо).

– 2 етап – «Калинове ґроно» (квітень-травень) має на меті вивчення впоряду на місці та тренування до автоматизму всіх його частин. Також під час цього етапу починають вивчатися додаткові елементи впоряду, потрібні для переведення церемоніалів, які не прописані в правильнику. Саме під час цього етапу в проводу сформувалося правило про те, що не основне досконало знати пластовий впоряд, а головне – правильно вміти його застосовувати.

– 3 етап – «Моримуховий гриб» має на меті вивчення впоряду в русі, впоряду з пластовими палицями та іншими впорядовими елементами, серед яких невід’ємною складовою є збільшення кількості годин тренувань з барабаном для вироблення відчуття темпу в учасників, що в такій справі як впоряд є життєво необхідною.

– 4 етап – «Блискавичний удар» є більш організаційним і завершальним і має на меті організацію Станичного вишколу з впоряду, що має стати кульмінацією ШВ Станиці Львів та водночас перевіркою знань, засвоєних за рік учасниками.

Стійка біля могили Северина Левицького

Стійка біля могили Северина Левицького

Особливості Школи Впоряду Станиці Львів

Першою та основною особливістю ШВ є сама її ціль – церемоніальне забезпечення акцій всілякого роду, що несе за собою ряд дуже важливих змін в проведенні вишколу. Оскільки церемоніальна складова є завданням та функціями Почесної Варти, які виконує Школа Впоряду, тому нічого не залишається, як рівнятися на Почесні Варти армій світу, але не відходячи від засад пластового впоряду не змінюючи його, а навпаки вдосконалюючи.

Потрібність Школи Впоряду в різних акціях потребувала детальних змін задля нормалізації та спрощення ведення діяльності ШВ. Тому, першою великою акцією з участю ШВ стала 99-річниця Першої Пластової Присяги у Львові. Попри те, що учасники ШВ використовувалися як хорунжі ДПП, основним же завданням стало покладання квітів та данина шани пластунам, які не зламали своїх присяг та основоположникам Пласту на Личаківському цвинтарі. «Родзинкою» цього ритуалу стало введення повільного кроку для покладання квітів, а для зручності учасників ШВ та водночас історичного навіювання покладання здійснювалося під звуки барабану. Після самого покладання прозвучав жалібний сигнал труби, що стало кульмінацією цього відзначення.

Зокрема, однією з основних особливостей Школи Впоряду є пластовий однострій. Ззовні він нічим не відрізняється від пересічного пластового однострою, окрім декотрих деталей. Насамперед – це білі рукавички, які дозволено носити до однострою і які надають кожній акції піднесеного елементу почесності. Наступною особливістю є ідеальне дотримання Правильника пластового однострою і у всіх аспектах і деталях: від відзнак, ідеально пришитих згідно розмірів до досить дефіцитних деталей пластового однострою, а саме відзначень, поясів і.т.д.

Віддання почесті

Віддання почесті

Також маловживаною, але досить перспективною особливістю Школи Впоряду є введення церемоніальних традицій. Школа Впоряду, згідно своїх цілей повинна бути готова до всіх ситуацій і тому вона є готовою навіть до зустрічі вищих посадових осіб. Під час великих державних акцій та в особливих випадках кожен учасник ШВ повинен мати при собі пластову палицю, а бунчужний – шаблю. Кожен учасник ШВ зможе оволодіти прийомами з шаблею безпосередньо під час програми переходу відповідного етапу.

Також, серед перспектив створення нових особливостей Школи Впоряду є проектування та пошиття для особового складу зимового пластового однострою, що має довести, що жоден суворий клімат не повинен перешкоджати діяльності церемоніального вишколу Станиці Львів.

Заняття Школи Впоряду Станиці Львів

Заняття в Школі Впоряду мають два типи: пластові та позапланові. Планові заняття відбуваються кожного тижня у відведений день переважно в приміщенні Станиці Львів. Графік планових та позапланових занять є гнучким у зручний для учасників час. Планові заняття мають чітку та окреслену структуру. Вони складаються з церемоніалів (відкриття, закритя), гутірок (переважно інтерактивних), розгляду організаційних питань та практичних занять з впоряду.

Тематика планових занять залежить від певного етапу і не рідко є тісно з ними пов’язаними, тому не рідко під час першого етапу домінуючими є гутірки напр. про головні убори, а під час другого етапу – порівняння впоряду на місці між Правильниками впоряду для України та ЗСА. Досить часто інструктори та провід приділяють велику увагу дискусіям, стосовно наболілих пластових питань з площини впоряду, однострою та взагалі пластового життя. Позаплановими заняттями переважно є збірки-тренуваня. Вони відбуваються на стадіонах та відкритих галявинах, здебільшого у вихідні дні.

Провід вважає за потрібне введення позапланових тренувань під час посиленої підготовки до великих акцій та святкувань за участі Школи Впоряду. Дані занятття розпочинаються та завершуються без формальних церемоніалів, проходять в неформальній обстановці, але за встановленою попередньо програмою. Наявність в учасників на таких збірках повного пластового однострою регулюється безпосередньо бунчужним. Тренування розпочинаються з руханки, основним елементом якої є гімнастичні розтяжки для уникнення травматизму під час тренувань. Після руханки настає відпрацювання стройового кроку.

ШВ під час відзначення Дня Героїв на Янівському кладовищі

ШВ під час відзначення Дня Героїв на Янівському кладовищі

Учасники Школи Впоряду витягують одну ногу, стоячи на іншій на час. Також особлива увага приділяється поставі хребта учасників, тому під час цієї вправи за спинами в них їхні пластові палиці. Подальші вправи спрямовані на предмет підготовки до тої чи іншої акції (покладання квітів, зміна варти, марш в колоні і.т.д.). Саме тоді учасники перерозподіляють обов’язки та відпрацьовують їх до автоматизму, запам’ятовуючи кожен рух та елемент.

П.С. Захід є компактним та перспективним для організації в осередках Пласту, як великих так і малих. Якщо ви зацікавлені в поширенні цього проекту для своїх Станиць та осередків просимо контактувати з проводом Школи Впоряду у Львові:

Провід Школи Впоряду Станиці Львів:
Комендант – ст. пл. вірл. Оксана Манік
Заступник коменданта – ст. пл. прих. Володимир Литвин
Бунчужний – пл. розв. Тарас Іщик

Матеріал: пл.розв. Тарас Іщик, Станиця Львів

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This