Автор: пл.сен. Богдан Олексій, ЦМ

В інтрнет-публікації був поданий матеріал про загиблих Пластунів в 1941 році. Я зустрівся із сином Артема Лугового. Він надав мені світлину свого загиблого батька, а також деякі відомості про нього і документи. Заодно дав цікаву світлину, де зображені тернопільські пластуни біля дуба М. Шашкевича. На іншій світлині біля гімназій Артем Луговий переводить спортивні змагання. На світлині він другий з ліва.

Біля гімназії

Біля гімназії

 

На іншій світлині випускниці гімназії, де ми бачимо по центру засновника Пласту Никифора Гірняка, а відразу за ним сидить Лідія Столяр, відома авторка обширного матеріалу про Пласт на Тернопільщині. Також на світлині є цілий ряд пластунок із пластового куреня ч. 32 ім. О. Пчілки. В останньому ряді друга з права – Софія Ямна. Лідія Столяр в другому ряді п’ята зліва.

Випускники гімназії

Випускники гімназії

Багато цікавих відомостей про Артема Лугового можна довідатись із книги: Ювілейна книга Української гімназії в Тернополі. До сторіччя заснування. – Тернопіль, Львів: Наукове товариство ім. Шевченка, Львівське крайове товариство «Рідна Школа», 1998.-736 с. Там же є відомості про Галю Мороз, описаних Никифором Гірняком у публікації «Пласт у рідно шкільній гімназії». Ці дані можуть бути цікавими для юначок тернопільського куреня ім. Галі Мороз.

Біля дуба

Біля дуба

На сторінці 339 подано цікаву світлину на якій, крім Артема Лугового ми бачимо Ярослава Стецька.
Ось так трагічні дні 1941 нас повернули до давньої історії Пласту. Тепер до поданих світлин загиблих можемо долучити світлину Артема Лугового.

Артем Луговий

Артем Луговий

Додаю ще деякі відомості, записані сином Артема Лугового:

Артем Луговий народився 2-го листопада 1909 р в м. Тернопіль в сім`ї поштового службовця Максима і Марії. В Тернопільській Державній гімназії навчався в 1921-1929 рр, склав іспит зрілості. В 1930-1936 рр студіював право в Ягелонському університеті (м. Краків). Від 1936 до 1939 р. працював помічником адвоката в канцелярії Степана Бриковича. В 1929, 1930, 1933 рр. був під слідчим арештом за підозрою членства в ОУН. В тридцятих роках був членом Старшини товариства «Сокіл» (Тернопіль). Організатором Сокільських осередків в Тернопільському повіті, організатором спортивних змагань у Львові, 1938 р. Був членом театральної секції товариства «Молода Громада», засновником оркестру, автором віршів та пісень. З приходом більшовиків Артем працював рахівнико-касиром Плотичинської МТС. 6 травня 1941 р. був арештований органами НКВД, а 29 червня 1941 р. розстріляний в Тернопільській тюрмі. 28 квітня 1993 року реабілітований.

Довідка про реабілітацію

Довідка про реабілітацію

Написано 29 червня 2011 року в м. Тернополі

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.