Міжнародні виступи-джемборі

Українські пластуни із Закарпаття ширили добру славу й українське ім’я поза межами своєї країни, як теж і поза державними кордонами. В історії записані такі виступи закарпатських пластунів на міжнародньому полі:

Ціломоравський з’їзд чеських юнаків у Брні 1928 р.

Брно на Моравії — це місто першого виступу закарпатських пластунів поза межами своєї країни. 1928 р. у Брні відбувся ціломоравський з’їзд чеських скавтів-юнаків, які запросили і наших пластунів узяти у нім участь. Під проводом скавтмайстра Леоніда Бачинського, на з’їзд вибралися такі пластуни: Б. Алиськевич, С. Дикий, В. Федак, М. Бендас, І. Шпилька та Дем’янович. З пластунок: Гірна, Сподариківна, Урамівна і Кондратовичівна.

Скавтмайстер Л. Бачинський на відвідинах СУПЕ у Ржевницях, 1927

Скавтмайстер Л. Бачинський на відвідинах СУПЕ у Ржевницях, 1927

Згадана група дуже гарно репрезентувала Пласт Закарпаття у Брні. Кожне шатро наших пластунів і пластунок було прибране українськими вишивками, гуцульськими різьбами та нашими пластовими виданнями і відкритками. Спільну програму «Великої Ватри», по вітальних промовах організаторів з’їзду, відкрили закарпатські пластуни арканом у пластових одностроях. Відтак чотири пари, уже в народніх строях, відтанцювали гопака, далі сольовий козачок. До танців пригравала оркестра українських пластунів з самого Брна. Оплескам не було кінця.

Наступнього дня провідники з’їзду особисто дякували нашим пластунам за їхній виступ і передали на руки команданта Бачинського прекрасний альбом міста Брна з підписами усіх груп, які брали участь на з’їзді. Напереді виднівся підпис начальника скавтів Чехословаччини, др. Б. Свойсіка.

Командант Л. Бачинський закінчує свій опис тими словами: «Ми принесли закарпатському Пластові велику славу і про нас всі говорили з признанням, що наші виступи були найкращі» (див. Пластун, 1928, ч. 1—2).

Уривок з книги Степана Пап-Пугача “Пластовий Альманах”

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.