Статю взято з Ювілейного видання пластового загону «Червона Калина».
Спогади проводу упорядкував Володимир Володводюк

Матеріал підготувала: пл.сен. Наталка Літковець, Гр

Перейнявши традицію заокеанської “Червоної Калини”, паланки “Червоної Калини” в Україні організують і проводять перший пластовий спортивно-вишкільний табір.

Перший СВТ відбувся з 10 по 20 червня 1991 року в селі Пляшева біля Берестечка на Волині в ньому прийняли участь  89 учасників. Комендантом табору був Олег Покальчук, а бунчужною – ст. пл. Наталка Літковець, яка вложила чи не найбільше праці у підготовку цього табору. Табір названо “Калиновий оберіг – 91”. В програму входили спортивні заняття та змаги, гутірки до здачі плас­тових проб. Учасники відбули також мандрівку. Тому, що цей табір був першим, було багато недотягнень, які вже в наступних таборах вдалося подолати; одним з них – велика кількість учасників.

Другий з черги СВТ “Калиновий оберіг – 92” відбувся на цьому самому місці, що і перший, з 19 червня по 2 липня 1992 року. Комендантом і бунчужною, як і попереднього разу, були Олег Покальчук і Наталка Літковець. Зголошених на табір було 60, але через шкільні іспити, тільки 40 прибуло на табір. Закінчило табір 39 учасників. Учасниками табору були пластуни і пластунки з міст Львова, Луцька, Рівного, Стрия, Києва і Жидачева. Крім спортивних і пластових занять, учасники відбули 16-кілометрову прогульку, урочистий вимарш до Пляшевої і взяли участь у святкуванні битви козаків під Берестечком.

 

У 1993 році СВТ “Калиновий оберіг – 93” відбувся в Пляшевій з 26 червня по 9 липня. Комендантом табору був Олег Климчук, бунчужним – Микола Ханас. Табір почало 39 юнаків і юначок, успішно закінчило – 35. Учасниками табору були 10 юначок з Києва і 2 юнаки з Кривого Рогу. Рамова програма дня, яка починалася вставанням о 7 годині ранку і кінчалася ватрою о 23 годині, включала, крім спортивних і пластових занять, гутірки на теми: “Чому я в Пласті”, «Як себе поводити під час Стихійного лиха», «Пластовий закон», «Радіація і життя», «Історія куреня «Червона Калина». Останню гутірку виголосила Зеня Ханас, дружина Миколи Ханаса.

Провід табору

Наступного 1994 року винесено рішення відбути СВТ у Польщі. Відповідальний за підготовку табору був братчик Петро Тима, який в цей час був головою Крайової Пластової Старшини в Польщі. Табір відбувся з 3 по 13 серпня 1994 року в місцевості Радунь, на березі озера Бжезьно, в північній частині Польщі. Він був розташований біля спортивної бази Ґданського Інституту Фізкультури. У таборі взяли участь 15 юнаків з Польщі і 8 з України. Коменданткою була ст. пл. Катерина Когут. В програму входили: плавання, плавання на човнах і вітрильниках, легкоатлетика, відбиванка, копаний м’яч, спортивний масаж, піонірка, табірництво, сигналізація і впоряд. Табір відвідали о. Богдан Дрозд і голова Крайової Пластової Ради ст. пл. Петро Баран. З огляду на фінансові труднощі, участь пластунів з України у вищезгаданому таборі була обмежена. Тому наступні табори вирішено було відбути  в Україні.

Вранішня збірка підняття прапору

СВТ – 95 відбувся з 10 по 24 серпня 1995 рою в селі Пляшева. Коменданткою табору була ст. пл Наталка Літковець, бунчужним ст. пл. Ігор Маркуц. Табір відбуло 46 учасників, серед них 33 юнаки 13 юначок. Крім спортивних і пластових занять табір провів спільний вогник з новацьким табором і спільну забаву, 2 рази брав участь у Богослужінні в церкві села Пляшева, відвідали музей “Козацькі могили“.

Телестудія м. Луцька зняла невеличкий відео-репортаж про життя і побут таборовиків і спортивні змагання. На закінчення табору, як і кожного попереднього, відбувся олімпійський змаг, який так гарно описала комендантка табору Наталка в статті під назвою “Олімпійські ігри-95 у Пляшевій”: “СВТ! Для пересічних громадян це просг три літери. СВТ! І в пластуна частіше забило серце. Воно відчуло вир Великої Гри, переплетений зі змагом Олімпійських ігор. Оліпійських ігор не де-небудь у Лос-Анжелесі чи Барселоні, а в с.Пляшева Радивилівського району Рівненської області.

СВТ крокує!

Пластуни з Рівного, Острога, Києва, Львова,  Стрия, Тернополя та Луцька взяли участь у спортивно-вишкільному таборі “Калиновий оберіг» Сорок шість учасників табору протягом двох тижнів запекло змагалися з футболу, волейболу, фрізбі. Легкоатлетичні кроси, стрибки в довжину й висоту, плавання, змагання спортивного орієнтування, стрільби з пневматичної зброї не давали можливості відпочити і на хвильку.

Славетний спортивний вишкіл, що залишиться в спогадах, як виклик самому собі, своїй суті і духу. Кожен перевірив себе на «рембортику” – так назвали учасники табору перешкоду, яку самі обладнали. Славнозвісний «Рембо” теж попотів би, долаючи її. Але вернемося до Олімпійських ігор. Усе було справжнє: і олімпійський прапор з п’ятьма кільцями, який майорів над полем Берестейської битви протягом Олімпіади, й олімпійське гасло: «Сильніше! Вище! Швидше! Далі!”, й високий дух чесної спортивної боротьби. Доповнювали олімпійську емблему пластова лілейка та китиці червоної калини, як данина пам’яті славних козаків, котрі загинули тут, під Берестечком. Червона калина є також символом пластового куреня “Червона Калина”, який уже четвертий раз проводить і фінансує СВТ. Окрасою Олімпіади були безумовно змагання з футболу. Олімпійським чемпіоном стала команда зі Стрия, а футбольний матч збірної СВТ із командою с. Пляшева закінчився з рахунком 6:4 на користь перших.

Найкращими в спорті, таборовому житті, на ватрах стали Ігор Кітела та Юрій Миськів зі Стрия й Уляна Муха зі Львова. Але який пластовий табір без ватр, найравішого завершення дня. Запам’яталася таборовикам ватра до Дня Незалежності України. На полі козацької слави, відвідавши музей-заповідник “Козацькі могили”, схиливши голови біля “козацької ями”, відчуваєш ціну здобутої незалежності нашої країни. І тому линули над нічним лісом козацькі та повстанські пісні, й полум’я ватри висвітлювало палкі юнацькі погляди до зоряного неба України'” (передрук з газети Пліч-о-пліч» виданою Рівненською Пластовою станицею).

*

Наші рекомендації:

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.