Спортивно-вишкільні табори на Волині

Перейнявши традицію заокеанської “Червоної Калини”, паланки “Червоної Калини” в Україні організують і проводять перший пластовий спортивно-вишкільний табір.

Перший СВТ відбувся з 10 по 20 червня 1991 року в селі Пляшева біля Берестечка на Волині в ньому прийняли участь  89 учасників. Комендантом табору був Олег Покальчук, а бунчужною – ст. пл. Наталка Літковець, яка вложила чи не найбільше праці у підготовку цього табору. Табір названо “Калиновий оберіг – 91”. В програму входили спортивні заняття та змаги, гутірки до здачі плас­тових проб. Учасники відбули також мандрівку. Тому, що цей табір був першим, було багато недотягнень, які вже в наступних таборах вдалося подолати; одним з них – велика кількість учасників.

Другий з черги СВТ “Калиновий оберіг – 92” відбувся на цьому самому місці, що і перший, з 19 червня по 2 липня 1992 року. Комендантом і бунчужною, як і попереднього разу, були Олег Покальчук і Наталка Літковець. Зголошених на табір було 60, але через шкільні іспити, тільки 40 прибуло на табір. Закінчило табір 39 учасників. Учасниками табору були пластуни і пластунки з міст Львова, Луцька, Рівного, Стрия, Києва і Жидачева. Крім спортивних і пластових занять, учасники відбули 16-кілометрову прогульку, урочистий вимарш до Пляшевої і взяли участь у святкуванні битви козаків під Берестечком.

 [stextbox id=”info”]Переглянути допис про табір СВТ 1992 р. [/stextbox]

У 1993 році СВТ “Калиновий оберіг – 93” відбувся в Пляшевій з 26 червня по 9 липня. Комендантом табору був Олег Климчук, бунчужним – Микола Ханас. Табір почало 39 юнаків і юначок, успішно закінчило – 35. Учасниками табору були 10 юначок з Києва і 2 юнаки з Кривого Рогу. Рамова програма дня, яка починалася вставанням о 7 годині ранку і кінчалася ватрою о 23 годині, включала, крім спортивних і пластових занять, гутірки на теми: “Чому я в Пласті”, «Як себе поводити під час Стихійного лиха», «Пластовий закон», «Радіація і життя», «Історія куреня «Червона Калина». Останню гутірку виголосила Зеня Ханас, дружина Миколи Ханаса.

Провід табору

Наступного 1994 року винесено рішення відбути СВТ у Польщі. Відповідальний за підготовку табору був братчик Петро Тима, який в цей час був головою Крайової Пластової Старшини в Польщі. Табір відбувся з 3 по 13 серпня 1994 року в місцевості Радунь, на березі озера Бжезьно, в північній частині Польщі. Він був розташований біля спортивної бази Ґданського Інституту Фізкультури. У таборі взяли участь 15 юнаків з Польщі і 8 з України. Коменданткою була ст. пл. Катерина Когут. В програму входили: плавання, плавання на човнах і вітрильниках, легкоатлетика, відбиванка, копаний м’яч, спортивний масаж, піонірка, табірництво, сигналізація і впоряд. Табір відвідали о. Богдан Дрозд і голова Крайової Пластової Ради ст. пл. Петро Баран. З огляду на фінансові труднощі, участь пластунів з України у вищезгаданому таборі була обмежена. Тому наступні табори вирішено було відбути  в Україні.

Вранішня збірка підняття прапору

СВТ – 95 відбувся з 10 по 24 серпня 1995 рою в селі Пляшева. Коменданткою табору була ст. пл Наталка Літковець, бунчужним ст. пл. Ігор Маркуц. Табір відбуло 46 учасників, серед них 33 юнаки 13 юначок. Крім спортивних і пластових занять табір провів спільний вогник з новацьким табором і спільну забаву, 2 рази брав участь у Богослужінні в церкві села Пляшева, відвідали музей “Козацькі могили“.

Телестудія м. Луцька зняла невеличкий відео-репортаж про життя і побут таборовиків і спортивні змагання. На закінчення табору, як і кожного попереднього, відбувся олімпійський змаг, який так гарно описала комендантка табору Наталка в статті під назвою “Олімпійські ігри-95 у Пляшевій”: “СВТ! Для пересічних громадян це просг три літери. СВТ! І в пластуна частіше забило серце. Воно відчуло вир Великої Гри, переплетений зі змагом Олімпійських ігор. Оліпійських ігор не де-небудь у Лос-Анжелесі чи Барселоні, а в с.Пляшева Радивилівського району Рівненської області.

СВТ крокує!

Пластуни з Рівного, Острога, Києва, Львова,  Стрия, Тернополя та Луцька взяли участь у спортивно-вишкільному таборі “Калиновий оберіг» Сорок шість учасників табору протягом двох тижнів запекло змагалися з футболу, волейболу, фрізбі. Легкоатлетичні кроси, стрибки в довжину й висоту, плавання, змагання спортивного орієнтування, стрільби з пневматичної зброї не давали можливості відпочити і на хвильку.

Славетний спортивний вишкіл, що залишиться в спогадах, як виклик самому собі, своїй суті і духу. Кожен перевірив себе на «рембортику” – так назвали учасники табору перешкоду, яку самі обладнали. Славнозвісний «Рембо” теж попотів би, долаючи її. Але вернемося до Олімпійських ігор. Усе було справжнє: і олімпійський прапор з п’ятьма кільцями, який майорів над полем Берестейської битви протягом Олімпіади, й олімпійське гасло: «Сильніше! Вище! Швидше! Далі!”, й високий дух чесної спортивної боротьби. Доповнювали олімпійську емблему пластова лілейка та китиці червоної калини, як данина пам’яті славних козаків, котрі загинули тут, під Берестечком. Червона калина є також символом пластового куреня “Червона Калина”, який уже четвертий раз проводить і фінансує СВТ. Окрасою Олімпіади були безумовно змагання з футболу. Олімпійським чемпіоном стала команда зі Стрия, а футбольний матч збірної СВТ із командою с. Пляшева закінчився з рахунком 6:4 на користь перших.

Найкращими в спорті, таборовому житті, на ватрах стали Ігор Кітела та Юрій Миськів зі Стрия й Уляна Муха зі Львова. Але який пластовий табір без ватр, найравішого завершення дня. Запам’яталася таборовикам ватра до Дня Незалежності України. На полі козацької слави, відвідавши музей-заповідник “Козацькі могили”, схиливши голови біля “козацької ями”, відчуваєш ціну здобутої незалежності нашої країни. І тому линули над нічним лісом козацькі та повстанські пісні, й полум’я ватри висвітлювало палкі юнацькі погляди до зоряного неба України'” (передрук з газети Пліч-о-пліч» виданою Рівненською Пластовою станицею).

*

Наші рекомендації:

Статтю взято з Ювілейного видання пластового загону «Червона Калина».
Спогади проводу упорядкував Володимир Володводюк

Матеріал підготувала: пл.сен. Наталка Літковець, Гр

2 коментарі

  1. Руслан Тополевський

    Фотографія з підписом СВТ 1991 року насправді з СВТ 1992р. Саме тоді учасники отримали червоні СВТ костюми, які були дорогі учасникам і багато років після СВТ.

    Відповісти

Трекбеки/Пінгбеки

  1. 20 років Станиці Рахів | 100 кроків - […] «Легіон», «Метаморфози», «Чота крилатих», КВТ, СВТ, […]
  2. Мої пластові відначки: пл.сен.праці Юля Куманська | 100 кроків - […] стандартних трикутних вишитих калинок, отриманих на СВТ “Калиновий оберіг”, пришитих до зеленої армійської батькової сорочки […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This