Осередки: Станиця Жизномир

У селі Жизномир організація “Пласт” існувала до 1939 року. Першими пластунами були Юліан Павлишин, Олександр Остафійчук, Олексій Данкович, Михайло Лисий, Юліан Кобзар. Всі вони належали до куреня ім. Маркіяна Шашкевича, який діяв підпільно при Бучацькій гімназії. Пластову організацію в селі відновив вчитель Степан Павлишин в 1993 році, який сам склав Пластову Присягу 15. 10. 1994 року. Членський квиток №023001, підписаний тодішнім головою КПС пл. сен. Віталієм Окуневським.

Перші сходини пластового осередку Жизномира відбулися 15 жовтня 1993 року. Було сформовано два гуртки дівчат: “Орхідея”, гурткова Марія Гуляк, гурток хлопців “Беркут”, гуртковий Михайло Осадців. Виховниками були Оксана Кирик, Галина Литвиненко та Степан Павлишин.

Табір УПН, Скоморохи, 1996

На сьогодні у Станиці Жизномир на Тернопільщині діє Улад пластових новаків та Улад пластових юнаків та юначок. Гніздо УПН «Лісові друзі», яке складається з двох роїв: рій «Калина» – 8 новачок та рій «Зайчики» – 6 новаків, а також два гуртки УПЮ: гурток «Перлини» – 6 юначок та гурток «Беркут» – 5 юнаків. Щоденне добре діло пластунів творить добро для других та довкілля зокрема.

Пластуни Жизномира беруть активну участь в догляді за могилами Січових Стрільців та воїнів УПА, дбають про екологію своєї місцевості, кожної весни насаджують дерева та декоративні кущі, чистять водяні джерела та потічки. Беруть активну участь у громадському житті села, зокрема, готують та проводять відзначення знаменних свят: День Пласту – 12 квітня і День Незалежності України, День Утворення УПА. Беруть участь в районному святі «День Молоді», організовують в час різдвяних свят «Вертеп», а під час Великодних свят – гаївки.

Струсів, 1994

Пластуни Жизномира були активними учасниками у розповсюдженню Вифлиємського вогню по церквах різних релігійних конфесій – у православних, греко-католицьких та римо-католицьких храмах. Пластунам Жизномира допомагають районний відділ у справах сім’ї та молоді, голова сільської ради Лисий Михайло, районний відділ освіти та громадськість села. Так, на поїздки пластунів в Київ, в Княгиничі (Рогатинщина), в штаб-квартиру генерала УПА Романа Шухевича, в м. Хуст, на літнє таборування допомагали фінансово, оплачуючи автобусне перевезення. Такі тісні зв’язки з організаціями допомагають вирішувати свої матеріальні потреби.

Так колись голова Тернопільської обласної державної адміністрації пан Стойко Іван придбав для жизномирських пластунів намет та спальні мішки, а директор місцевої школи Суслик Олег виділив окреме приміщення – кімнату в школі для пластових сходин.

З історії осередку:

Осередок зареєстровано Бучацьким райвиконкомом 28 липня 1994 року, який видав реєстраційне свідоцтво №1.

Перший ознайомчий пластовий табір “Нічні мамонти” відбувся у квітні 1993 року, комендантом був пл. сен. Богдан Олексій-“Тато”.

 • 6-8 травня 1994 року пластуни Жизномира брали участь у Пластовій зустрічі у Львові.
 • 8-21 серпня 1994 року в Струсові відбувся перший новацький табір “Предківська слава”, комендантом був пл. сен. Богдан Олексій, виховником був пл. сен. Степан Павлишин.
 • 2-12. 07. 1994 року відбувся табір УПЮ на Соколі “Гайда до Пласту”, комендантом табору був пл. сен. Василь Щекун, бунчужним був Ростислав Добош. В таборі цьому брали участь герток “Орхідея” та гурток “Беркут”.
 • 30. 09. – 3. 10. 1994 року у Львові відбувся злет УПН “Веселка” з нагоди 70-річчя УПН, учасниками злету був рій “Калина” – 5 новачок.
 • 28. 12. 1994 – 5. 01. 1995 р. у Франції, Парижі відбулась Європейська зустріч Християнської молоді світу, учасницями були пл. прих. Оксана Кирик, Височанська Наталка, Кобельська Оля.
 • 28-29. 01. 1995 року в Києві відбулася Крайова зустріч пластунів-сеньйорів, в час якої пл. сен. Степана Павлишина було прийнято до куреня “Целібат Мурлики” ім. Івана Чмоли.
 • 03.-07. 1995 року в місті Рогатин, урочище “Осова Поляна”, відбувся Вишкіл попередньої пластової підготовки, комендантом якого був пл. сен. Степан Павлишин.
 • 15-25. 06. 1995 року в Скоморохах відбувся табір УПН “Клич предків”. Комендант – пл. сен. Богдан Олексій, інструкторська ланка – пл. сен. Степан Павлишин.
 • 01.10. 1995 року – табір УПЮ в Рогатині, комендант пл. сен. Лукаш Василь, учасники гуртка “Беркут”.
 • 14-17. 07. 1995 року – Львів, Вишкіл гніздових ч. 118 РОВ, комендант ст. пл. Марта Мадич, учасник пл. сен. Степан Павлишин.
 • 1-10. 08. 1996 року – Скоморохи, табір УПН “Земля світлячків”. Учасники рій “Зайчики”.
 • 8-10. 11. 1996 року – м. Рівне, Орликіада “Живи з природою у згоді”. Учасники гурток “Орхідея” та виховник пл. сен. Степан Павлишин.
 • 23-27 січня 1997 року в місті Чернігові друга Всеукраїнська зустріч пластунів та проведення днів Пам’яті героїв Крут, брали участь пластуни гуртків “Орхідея” та “Беркут” разом з виховником Степаном Павлишиним.

На Соколі, 1997

Пластуни Винник Тарас, Запоточний Іван, Висолчанська Наталка, Іванців Марія, пл. сен. Степан Павлишин брали участь у проведенні днів пам’яті Героїв Крут під Крутами.

Пластуни Кобзар Віктор, Пищатин Олег, Данкович Надя, Остап’як Богдана, пл. сен. Степан Павлишин брали участь у Всеукраїнському пластовому фестивалі “Зоряний вітер” у місті Рівне в 2002, 2003 і 2004 роках.

Пластуни Жизномира беруть активну участь в Орликіадах, які проводили в Тернополі, Львові, Рівному, Івано-Франківську.

З новацтвом

Кожного літа пластуни Жизномирської станиці бувають в таборах на Соколі, в Скоморохах, Болехові та в інших місцях.

У 2002 році пластуни Остап’як Богдана, Данчук Надя, Пищатин Олег, Кобзар Віктор, Осадців Андрій, Степан Павлишин брали участь в ЮМПЗ.

Життя новацтва станиці Жизномира наповнене змагами, мандрівками, вогниками, участю в окружних новацьких злетах в Козові, Тернополі.

У час Різдвяних свят новаки гнізда “Лісові Друзі” запрошують до себе своїх ровесників в 2003 році з м. Південноукраїнська Миколаївської області, а в 2004 році запросили з Дніпропетровської області Магдалинівського та Петриківського районів і разом зними провели Різдвяні свята, організували “Різдвяну свічечку”, колядували, показали їм “Вертеп”, провели змаг та ігри, а також екскурсії в Бучацьких монастир отців Василіан та Зарваницю.

Табір УПН “Морські звитяжці”, 2003

Новаки гнізда “Лісові Друзі” відзначають разом Новий Рік, Різдво Великдень, свято Матері, Івана Купала, Покрови, Миколая, а також беруть активну участь у районному святі дитини.

Виховник пластового осередку Жизномира пл. сен. Степан Павлишин нагороджений КПС Орденом Святого Юра в сріблі та Почесною Грамотою Міністерства України в справах сім’ї та молоді, а також Почесною Грамотою Бучацької районної державної адміністрації га грамотами відділу освіти та районного відділення у справах сі’мї та молоді.

Визначні пластуни осередку:

 • ст. пл. Височакська Наталка – вчителька математики;
 • ст. пл. Гуляк Марія – вчителька української мови та літератури;
 • ст. пл. Іваців Марія – катехитка, викладач;
 • ст. пл. Кабельська Ольга – викладач вищої школи.

Новацька мандрівка

Виховна і самовиховна робота в пластовому осередку Жизномира ведеться на засадах християнської моралі та Пластовому Законі і Пластовій Присязі.

Автор: пл. сен. Степан Павлишин, ЦМ,

За публікаціями 2004 та 2009 років

[stextbox id=”info”]Більше про пластове минуле осередків: Ужгород, ДонецькТоронто[/stextbox]

4 коментарі

 1. Ольга Свідзинська

  Треба трохи коректив.
  30 курінь ім. Маркіяна Шашкевича, в Бучачі (міш; хл.), закл. 1922 р. Білоскурським І., Боднаруком І., Барановським Р. при польській державній гімназії.
  Юліян Павлишин належав до куреня ще легально. Степан почав пластувати при підпільному курені, якщо не помиляюся, 1937 року.
  Оспафійчук – це друк.помилка?

  Відповісти
 2. Ольга Свідзинська

  Андрію, розкрути тему “вихованці Пласту в Жизномирі”. Вона буде дуже потрібна для Твого задуму. Фото, якісь досягнення. І найважливіше — хто з них працює для громади рідного села.

  Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This