Святий Юрій і пластуни

Матеріал від ст.пл. Олі Свідзинської

Роман Монцібович, ст. пл. розвідчик
Інсбрук, 6. V. 1928, в день святого Юра
“Молоде життя”, ч. 4-5 (52), 15 травня 1928

* * *

Сьогодні в нас велике свято! „Пам’ять святаго і славнаго і чуднаго великомученика і побідоносца Георгія” — як каже Сінаксар.

Нині, тому сотки літ, Юрій, римський трибун, син боярського роду, згинув за віру з рук катів.
Той Юрій, славний побідоносець — це патрон молоді, патрон Скавтінґу, патрон й українських пластунів, а зокрема пластунів богословців.

В цей день сперти Юрія треба нам, Пластунам, застановитись глибше над цілою постаттю святого Заступника, над життям того, котрому віддаємо честь як нашому Покровителеві! І пише Сінаксар, що Юрій „бяше во времена Діоклетіяна царя, от страни кападокійскія, рода нарочитаго…”

Ілюстрація Мирона Левицького з книги О. Тисовського “Життя в Пласті”

Як бачимо, то наш патрон горожанин римської імперії із III. в по Хр. із значного грецького роду в Кападокїї.

Тому молодому, гарному та багатому бояринові Юрієві певно стелилась дорога до почестий, слави, могутности — одним словом — до спокійного, вигідного життя на цісарському дворі в Римі!
І що ж? Чи пішов молодий Юрій тією дорогою? Чи „запив та загуляв” в розкішних палатах римських патриціїв? Чи сягнув по достоїнства та почести?
Коротка відповідь: Ні!..

Вій весь посвятився ідеалам, і то ідеалам найвищим, які лише до його часів були та й до нині остались — а саме Христовій Ідеї Відкуплення. Він станув у ряди борців за правду, за мир на землі, за найвище щастя та добро людей, за… Божого Сина. (Чи ж не завдання це й теперішнього Пластуна?!) І в тих рядах, у боротьбі під стягами Христа-Царя змагався Юрій ціле життя від ранньої молодости.
Згинув він серед тих же рядів геройською, мученичою смертю, в розквіті молодечих сил.

Скотилась ще одна голова з-під меча ката на римську землю, зросилось каміння Romae aeternae новою, горячою кров’ю Христового воїна, вся молодь світа діс¬тала в тій же хвилі нового заступника та покровителя.

Упав Юрій, трибун, на становищі!..
Чи ж не нагадує він наших Борців? Чи ж не йшов він, так як вони, з усмішкою та піснею на устах на стрічу ворогам? Чи ж не видержав він, так як вони, аж до кінця?

А конець його — це конець побідоносця, а смерть його — це смерть мученика.
Бо терпів він usque ad mortem, mortem autem crucis — як каже „Книга Життя”!
Хто ж з нас не піде Його слідами?! Хто ж в нас не розторощить „ідольскіє суєтіє” вкраїнського народу — неволю?! Хто ж з нас за це життя свого не дасть?!

Пам’ятаймо, що ми ті, котрим сказано єсть:
„Стійте отже, опоясавши ваші бедра правдою і одягнувшись у панцир справедливости та обувши ноги в готовість євангелія мира, у всім беручи щит віри, котрим можете вгасити всі огнисті стріли лукавого!” (Ефес. VI. 14-16).

Тож сміло й рішучо, вдивившися у світлу, в залізо закуту стать божеського лицаря Юрія, вступаймо на чорну арену нинішнього світа, щоб там „у січи лютій головами наложити або зо славою повернути!”
Хай кожний з нас скаже собі нині:
Немає в нас спокою, чужою нам бездільність, веселощі дня полишім иншим — самі ж берімось за діло, ставаймо при варстатах праці та науки, ідім у бій за права „оттих, малих братів німих”!
Ще більше! Вкраїнський пластун в день Великомученика Юрія мусить присягнути ще раз, що, як колись Юрій, так і нині пластун, піде на муки, піде на шафот, під меч ката, на смерть піде, щоб „не плакали діти, мати не журилась”!

Важке завдання чекає нас, українські пластуни. Народ розбуджений, так й остався сам на бездоріжжу. Нашим святим обов’язком тепер вивести його на дорогу певну, на „путь правди”, на „прю”, котра веде до слави та могутности!

А щойно по довершеному ділі, коли засядемо довкруги великої ватри у великих степах України, щойно тоді спічнемо, Браття, як це колись зробив побідоносець Юрій!

СКОБ!

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. До історії пластових прапорів: Целібат Мурлики | 100 кроків - [...] історії пластових прапорів: Целібат Мурлики До дня Святого Юрія – Опікуна Пласту, 6 [...]
  2. Гутірка дєді Юрка: про лицарство | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] Але щоб бути лицарем, треба було теж і поводитись “по-лицарському”. Лицарі мали свої “ордени” — товариства і […]
  3. Про носіння пластових відзнак, 1935 | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] центральнім святі Юрія в Севлюші, коли то з`їхалися пластуни і пластунки […]
  4. Перші роки праці Пластової Станиці в Торонті | 100 кроків - […] червня відбулося свято патрона Пласту — св. Юрія Переможця, що було першою спробою познайомлення пластунів з […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This