Виховники: Іван Нецько

Вирішив розпочати публікувати біографічні нариси (або щось в цьому стилі) про перших пластових виховників відновленого на початках 90-х  Пласту в Україні. Не знаю зараз як то воно піде далі, але справу розпочинаю. Тобто, допомагає мені її розпочати ст.пл.скоб Тарас Полихата, ЦМ (Львів).

Ця публікація присвячена світлій пам`яті одного з перших пластових виховників у Львові та одного із засновників куреня “Целібат Мурлики” – Іванові Нецько.

Нецько Іван Йосипович, народився 19 січня 1962 р.Б., помер 14 лютого 2008 р.Б.

ст.пл.скоб Тарас Полихата, ЦМ

(збережено авторський стиль;)

Отже почнемо.

Іван Нецько був вчителем української мови та літератури у сихівській (читай львівській) СШ № 89, де я навчався. Вчителем він був за покликанням, але анархістом по життю, тому учні його поважали, а деякі колеги – “педагоги” втиху зневажали – вони не могли зрозуміти людину, котра нехтуючи негласним заборонам подавала на уроках літератури Олеся та Стуса, ходила у варьоних джинсах та білих кросівках (кокой позор для совєтського вчителя).

А йому було байдуже, він з них щиро стібався – Кіт, Що Гуляє Сам По Собі (таким він залишився в моїх спогадах, і як вчитель, і як виховник, і як пластун, і як людина) – внутрішня свобода була для нього важливішою. Для мене він залишився зразком пластового виховника – хоч зовні це може видаватись парадоксальним (я чесно не памятаю його у пластовому однострої, можливо він його ніколи і не мав, я не знаю чи був він дійсним членом Пласту, чи складав Присягу і коли – може про це знають “старі” мурлики, то допишіть:)

Перша курінна збірка ЦМ на Соколі, 7 липня 1991 р. Зліва на право сидять – Степан Корчинський, Іван Гавліч, Богдан Олексій, Богдан Мисюга; стоять – Іван Нецько, Василь Іваночко, Василь Щекун. Фото – Віталій Окуневський

Він не “учіл жить”, а справді підштовхував до самовиховання уміло використовуючи психологію юнацтва (не знаю чи це була глибоко набута педагогічна майстерність, чи що більш імовірно, природнє чуття і безпосередність – мені видається, попри вік, він завжди залишався юнаком спраглим до пригод), а саме таємничість, спрагу до лідерства, конкуренцію. Пригадую, що перші півроку нашого пластування ми провели у іграх, без серйозних ідеологічних “нагрузок” – може він не знав ще що знами робити, бо пластових напрямних було мало, а може приглядався викристалізовуючи та підбираючи той різношертний, унікальний та заразом з тим взаємнодоповнюючий колектив яким стала “Мурка” (уххх, во як я мудро написав, аж змучився нас таких молодців хвалити).

Коли у нас в гуртку були перші вибори проводу, мені дісталось діловодство скарбника – я засмутився (а було мені 13 років), бо ж не став “командірам”. Іван це помітив, відкликав мене в іншу кімнатку і пояснив, що насправді вони всі від мене залежні, адже саме я завідую фінансами, без мене нікуди, я тут центровой – і мені це дуже допомогло і змусило ретельно ставитись до своїх обовязків (я підозрюю, що такі бесіди відбулись з кожним обраним діловодом, а навіть і з тими кому діловодств не дісталось, бо було нас тоді в гуртку близько десяти).

Збірна команда 15 куреня УПЮ ім. Полуботка

Примітка до фото від ст.пл.скоба Тараса Полихати, ЦМ

Збірна команда 15 куреня УПЮ ім. Полуботка, що приймала участь у змазі під час Гайдашника (здається 93-го року). З ручкою то таки я, на передньому плані з умним виразом дивляться один на одного мої куми – Іван Смик (той шо зі змійов на рукаві) та Михайло Шмідт, решта хлопці з молодшого гуртка, що до мурлик та навіть до ст.пл. не дошкандибали;)

Іншим характерним прикладом є тренування пунктуальності – він стверджував, що треба економити свій час, тому приходити на сходини хоч на хвилину раніше це марнотратство, а запізнитись хоч на хвилину – це злочин перед товаришами, котрі витрачають свій час на чекання такої негідної особи. Отже, приходити на сходини слід у чітко призначений час (ми збирались за одним рогом будинку за 10 хвилин до початку сходин, і виглядали чи він бува не йде, а він відповідно приходив раніше і чекав за іншим рогом, але під двері прибували одночасно і вчасно – так було лиш кілька раз, але в пам`яті відклалось).

Разом з тим, Іван далеко не був ідеальним – напевно він шукав СЕБЕ, шукав своє місце у цьому світі – і його анархічний ідеалізм постійно штовхав його на пошуки чогось нового. У нього були задатки геніальності, а всі геніальні люди мають свого птаха, і той птах його заклював, а може і ні. Зрештою, хто бачить скалку в чужому оці, нехай побудує каплицю з тих колод, які витягне з свого ока.

ст.пл.скоб Тарас Полихата, ЦМ

Довідка:
До Пласту вступив у вересені 1990 р., гурток “Змії”, курінь УПЮ ч. 15 ім. Павла Полуботка
Вишкільна готовність: МВТ “Лісова Школа” 1997 – вишкіл булавних, 1999 – вишкіл бунчужних, КВВ УПЮ Ч.9 – 1993, Вишкіл Зв’язкових 1997, Вишкіл Провідників Вишколів 1997, Комендант та інструктор близько 30-и вишколів УПЮ різного рівня, комендант КВТ в Україні (2000-2004), член референтури КВТ в Україні.

* * *

Читати подібні записи: біографії

* * *

Публікація присвячується 20-ій річниці заснування куреня ЦМ

4 коментарі

 1. dytyna

  А можна подати щось таке як роки життя?

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

  Відповісти
  • drageotee

   Нецько Іван Йосипович, народився 19 січня 1962 р.Б., помер 14 лютого 2008 р.Б.

   (оновив також у публікації)

   Відповісти
 2. drageotee

  думаю, що можна. уточню.

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

  Відповісти
 3. Микола

  Іван був людиною унікальною…..Вічна Пам’ять!

  Відповісти

Трекбеки/Пінгбеки

 1. 100 кроків » Про початки пластування уві Львові - [...] був ще вчитель української мови та літератури Іван Нецько, що був на вишколі виховників у Славську — і саме…
 2. 100 кроків » Один світ – один Пласт: про VIII ЮМПЗ у Львові, 1993 - [...] участь пластуни з Моршина, Стрия та юнаки львівського куреня ім. П. Полуботка. Відновилася перервана після 1939 року традиція [...]
 3. Як починався чар пластування | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] юним залізнодорожником (у Львові є дитяча залізниця.) Іван Нецько […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This