До історії Пластових З’їздів: 1 КПЗ, Івано-Франківськ

Загальне фото делеґатів і учасників З’їзду

 Фото: Музей-архів пластового руху

Текст: ст.пл.скоб Іван Гоменюк, ЦМ

12-13 квітня 1991 р. в Івано-Франківську відбувся Перший Крайовий Пластовий З’їзд України (другий етап Установчого Пластового З’їзду; перший етап відбувся в Моршині 1990 року, але не завершився оформленням організації та затвердженням статуту).

З’їзд почався з привітань. Подальший порядок денний був доволі стандартний, як на наш теперішній погляд: схвалення Статуту Пласту (обговорення, постатейне голосування, схвалення в цілому); обрання складу керівних органів — КПР і КПС (висування кандидатур, обговорення і голосування зо кожну окремо); схвалення резолюцій з’їзду.

У роботі з’їзду брали участь 82 делегати з 9 областей України: Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Волинської, Рівненської, Донецької, Дніпропетровської , Житомирської і Київської. Попередні тимчасові керівні органи “Пласту” склали свої повноваження. ГПБ на з’їзді представляли голова ГПР пл. сен. Любомир Романків, СМ, і Головний Булавний УПЮнаків пл. сен. Петро Содоль, ЛЧ.

На з’їзді виступили почесні гості: голова КПС у Польщі ст. пл. Петро Тима, представник Світового Скаутського Бюро у Москві Олександр Бондар, голова Івано-Франківської обласної Ради народних депутатів Микола Яковина.

Перший провід Пласту в Україні, обраний на цьому з’їзді:

Крайова Пластова Рада

 • голова пл. сен. Богдан Генега, ЛЧ (Львів),
 • заступник пл. сен. Степан Корчинський, ЦМ (Івано-Франківськ),
 • секретар – ст. пл. Володимир Жмурко, ЛЧ (Львів),
 • члени – пл. сен. Оксана Куриш, ПС (Тернопіль),
 • ст. пл. Микола Сульжук (Київ).

Крайова Пластова Старшина

 • голова пл. сен. Олег Покальчук, ЧК (Луцьк),
 • заступник – пл. сен. Левко Захарчишин (Львів),
 • секретар – ст. пл. Наталя Літковець (Рівне),
 • крайовий комендант УПН – пл. сен. Микола Ханас, ЧК (Стрий),
 • крайовий комендант УПЮ – ст. пл. Богдан Гасюк (Львів),
 • комендант УСП – ст. пл. Соломія Нарольська (Львів),
 • референт зв’язку – пл. сен. Орест Шот, КВ (Львів),
 • референт табірництва – пл. сен. Олесь Криськів, ЧМ (Львів),
 • референт преси – пл. сен. Людмила Коханець (Київ),
 • референт фінансів і господарки – ст. пл. Олег П’ясецький (Стрий).

З’їзд ухвалив пакет резолюцій:

 • про організацію роботи УПН і УПЮ;
 • про організацію діяльності УСП;
 • про організацію роботи Приятелів Пласту;
 • про видання пластової літератури;
 • про фінансово-господарську діяльність;
 • про юридичні засади діяльності;
 • про присвоєння звання Почесного Пластуна академіку Ігорю Юхновському;
 • про зовнішні зв’язки.

Ось кілька фото з того З`їзду. Навмисне не підписуємо впізнаваних на знімках осіб, сподіваючись, що багато хто побачить себе і своїх друзів і відгукнеться сам на цю публікацію.

Як це - без нас до знімки?

Як це – без нас до знімки?

Загальне фото делеґатів і учасників З’їзду

Загальне фото делеґатів і учасників З’їзду

Президія КПЗ

Президія КПЗ

Так виглядав зал з висоти трибуни

Так виглядав зал з висоти трибуни

Новообраний провід

Новообраний провід

*

Спільно з


7 Responses to До історії Пластових З’їздів: 1 КПЗ, Івано-Франківськ

 1. Василь Щекун сказав:

  Були ми тоді єдині, я би пафосно сказав “в єдиному пориві”. Мабуть жодного (крім “довоєнних пластунів” – не пригадую хто саме був, якщо був) не було серед делегатів, хто б не займався виховництвом (безпосередньо з юнацтвом чи новацтвом). Ухвали всі важливі, потрібні на той час (нічого зайвого). Сприйняття (може лише моє особисте) появи пана Бондаря – як видима форма вимушеного визнання “кагебістом” “націоналістичної” організації, прикрита гаслом скаутської братерскості (більшість з нас представника Москви, хоч і уповноваженого від Скаутського Бюро, сприймали, скажем так, прохолодно). Прапор національний (з нанесеним зображенням Тризуба), хтось там ще мав якесь курінне знамено (не знаю за Правильником чи ні). У Моршині (перший етап) кияни мали курінний прапор, на гарному древку зі стрічками, і це привертало увагу перехожих на вулиці і так далі… Це вже історія, хоч тоді ми про це не думали, не переймалися і не заглиблювалися, а горіли завзяттям до праці: з одногу боку нам самим, хоч і вже дорослим, було цікаво грати у Велику гру, а з іншого – інтуїтивно відчували, що тут найкраща можливість з користю проявити свій патріотизм. Деякі мої однолітки (плюс-мінус того ж віку) “пірнули” в чисту політику (випірнувши на посадах і т.п.). Ще інші (але це вже не так “наші”, як комсомольські ватажки) мізкували як “оприходувати” каси компартії та в інший спосіб скористатися превілейованим становищем… А ще, зверніть увагу, що дата З’їзду збігається з Днем Пластової Присяги (заснування Пласту) і за рік до 80-ліття. Мурлика Степан Корчинський (разом з Покальчуком та Захарчишиним) у Президії, а потім у КПР, а два стрияки (Ханас і тодішній мурлика П’ясецький) у КПС. Присутній Петро Содоль – для виховників юнацтва майже легенда, він провів перший вишків для впорядників, де гурток із жартівливою назвою “Целібат Мурлики” досить швидко переріс в підготовчий курінь УСП-УПС (правда, я особисто на тому вишколі не був)… Було колись в Україні… 🙂

 2. Василю, Ти хіба не бачиш — Дзірґач і Коржик, див. фото 2. Вони сиділи в першому ряді перед трибуною (на фото 4 щось там перемовляються), є фото великим планом, але обмежила цю публікацію до 5 кадрів 🙂

  • Василь Щекун сказав:

   Дякую, старість не радість (це я про себе) 🙂 Логічно, що без представників цього покоління не могло обійтися бо там був формальний старт, були деякі принципові речі, наприклад довго дискутували за слово “скаутська” у назві, і таке інше. А з фотками надалі не скупіться…

   • Ті самі принципові речі, які не дали провести установчий з’їзд ще в Моршині.
    То не скупість – це я “розтягую задоволення”. Бо ось за два тижні наш черговий 100-літній ювілей, а я торік всю інформацію вивалила, тепер сиджу і думаю, що б його опублікувати.
    А ви діліться, діліться. Чейже багато хто знімки має.

    • так а в чому саме були конфлікти, у назвах чи що?

     • Андрію,
      назви – це слова, а слова відповідають певним поняттям, а поняття формує спосіб поведінки і світосприйняття.
      Колись Пласт мав назву: Український Пластовий Улад. Під час якогось там Конґресу я показала, що точний переклад фрази “Українська Скавтська Організація”. Але в свідомості як тодішніх учасників з’їзду, так і пізніших скавтів в Україні ці поняття не були абсолютними синонімами. Хоч як пізніше не намагалися переконати СОСР, що “пластун” = “скавт”, вони не переконувалися, бо знали, що ми самі в то не віримо (див. листи з Женеви з аналізом нашого статуту).
      А щодо дебатів на обох з’їздах – почитай спогади Скоробського тут же, у нас: http://100krokiv.info/2012/11/istoriya-stanovlennya-plastu-v-kyjevi/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *