Визначні українці: Роман Купчинський

Журнал "Юнак", листопад, 1969

Ольга Кузьмович:
Сучасні визначні українці. Роман Купчинський, 

журнал “Юнак”, листопад, 1969

Скільки разів співаємo стоячи на струнко, на закінчення наших пластових Богослужб “Боже Великий, Творче Всесвіту” а скільки Вас, Дорогі Юнаки і Юначки, знає про того, хто дав нам цю молитву, хто створив до неї музику та слова?

А коли сидимо при вечірньому блиску таборової натри і співаємо, вдивляючись у вогонь: “Чи знаєш Ти найкращу в світі пісню, як ліс шумить і грає темний бір…” чи знають усі присутні, що її нам дав автор молитви “Боже Великий”?

Чи знаєш ти, найкращу в світі пісню 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Він написав також для нас музику такої давніше популярної пластової пісні: “Пусти ж мене, мати, до табору” і створив цілий ряд інших пластових пісень, що їх знайдете у нашому пластовому співанику “В дорогу”.

Цей великий і щирий пластовий приятель – це відомий письменник, поет і журналіст Роман Купчинський, колишній старшина УСС і УГА, що тепер живе у Нью-Йорку, а цього року сповнилося йому 75 років життя.

Саме бувши старшиною в українській армії у першій Світовій війні, Роман Купчинський написав тексти та мелодії до понад 20 відомих стрілецьких пісень, з яких наші читачі крім “Боже Великий” повинні знати такі, як: “Засумуй трембіто”, “Ми йдемо в бій”, “Не сміє бути в нас страху” тощо.

Гей мандрують пластуни 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

В загальному, Роман Купчинський є автором близько 70 пісень, які всюди співають чи співали, часто не подаючи чи не знаючи їх автора. Він написав гакож 3-томову повість на тему 1-ої світової війни п. н. “Заметіль” і драматичну поему “Великий день”. Роман Купчинський писав упродовж 15 років веселі фейлетони у найбільшому українському щоденнику Галичини “Діло” під псевдом Галактіон Чіпка, а переїхавши до США далі писав їх деякий час у щоденнику “Свобода”. Постійний голова Т-ва Українських Письменників і Журналістів у Львові перебрав цей самий пост, коли у США заснувалася Спілка Українських Журналістів Америки і був на ньому упродовж двох каденцій.

В останньому часі появилися його дві нові книжки, які можуть бути цікаві для наших молодих читачів, а саме: “Мисливські оповідання” і сатирична поема п. н. “Скоропад” про легендарну постать члена Легіону УСС-ів Івана Цяпку-Скоропада, т. зв. “великого комтура” Ордену Залізної Остроги, що створився на терені Українських Січових Стрільців, завданням якого було плекати товариську культуру на базі вояцької лицарськости.

Як ми вже це підкреслили, в особі Романа Купчинського пластова організація має великого приятеля і прихильника, який завжди цікавився нашою працею та нашими успіхами. Не один раз він відвідував тут уже наші пластові табори та імпрези як почесний і дорогий гість і писав до пластової преси.

Сьогодні пластує вже внук Романа Купчинського, що носить ім’я свого діда і має родинне замилування до спортів. Саме недавно читали ми про його перші успіхи у тенісових змаганнях.

Але ті, що мали щастя пізнати Романа Купчинського, слухати його неперевершених розповідів “про давнє минуле” як і ті, що знають його лише як автора пластових пісень, не забувають про свого приятеля і шлють йому в думках найкращі побажання.

Довідка: Роман Купчинський народився 24 вересня 1894 р. в с. Розгадів, Тернопальська обл.

*

Журнал "Юнак", листопад, 1969

Журнал "Юнак", листопад, 1969

*

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *