Беззаперечне — задокументоване — 100-ліття Пласту

Автор: ст. пл. Ольга Свідзинська

Ґрунтуючись на польських, а також німецьких і англійських джерелах, Олександер Тисовський почав адаптацію ідеї скавтінґу для української молоді. Часто радився з проф. Іваном Боберським, який був ідейним натхненником Петра Франка, та іншими вчителями. Багато хто схвалював нову систему, але ніхто не виявляв бажання втілювати її в життя. Зрештою О. Тисовському рекомендували самому реалізувати свої ідеї. Згодом у звіті за 1911/1912 академічний рік він зазначав:

«На жаль, по причині недостачі потрібної скількости поручників, познайомлених з сутию пласту, можна було занятись лиш небогатьма учениками і то лиш з одної кляси. Охота однак і серйозність, з якою ті ученики заняли ся пластом, позваляє надіятись, що невдовзі вони самі стануть помічниками у веденю вправ з більшою скількостию учасників».

Гурток, заснований в Українській академічній гімназії, мав назву «Крук» і складався з 12 членів. У вже згаданому гімназійному звіті наприкінці навчального року О. Тисовський писав:

«Всі ученики мали поки що степень прихильників, що йно під кінець шк. року приготовило ся кількох з них до іспиту на учасників. Пластові занятя почались 21. IV. та відбувались дальше правильно: що суботи сходини для теоретичних пояснень, що неділі й сьвята прогульки получені з пластовими вправами й забавами. Забави відбувались в околиці: Кульпаркова, Цісарського лісу, Галицких пасік, Личаківских пасік, Козельник, Кортумівки, Погулянки, Лисинич, Голоска, Брухович, Гамульця і Сокольник, пізнано отже притім майже цілу околицю Львова. Вправи мали на ціли виробляти здібність ориєнтувати ся в терені, пізнавати скоро й точно окруженє, вміти читати мапи і пляни, вміти слідити і підходити, виробляти бистроту ума і т. и. Вправи й забави укладано так, що давали ученикам нагоду всесторонно користати з вроджених здібностий та їх розвивати. Труди й недогоди, яких нераз довелось зазнати, зносили ученики з гідною признаня витревалостию й охотою».

Поки що імен всіх пластунів, які стали учасниками ще у 1911/12 академічному році, як і дату цього іспиту, яка б не викликала жодних сумнівів, встановити не вдалося. Однак можна з певністю стверджувати, що саме члени цього гуртка стали першими пластунами учасниками і першими склали Пластову Присягу.

У січні 1913 року до гуртка належали: Яків Булаєвич, Семен Букайло, Лев Копистянський, Денис Монастирський, Петро Мандзик, Євген Лициняк, Володимир Федак, Володимир Матвіяс, Богдан Попович. Орієнтовно навесні 1913 року до гуртка приєднався Михайло Пежанський, який єдиний з усіх перерахованих дожив пластуном до глибокої старости.

Титул заповненої виказки Булаєвича

Титул заповненої виказки Булаєвича

Виказка Петра Мандзика

Виказка Петра Мандзика

Серед збережених в Центральному державному історичному архіві України у Львові пластових посвідок знаходимо декілька документів членів гуртка “Крук” в Академічній гімназії (зверніть увагу: гімназійний полк на той час ще не мав назви; вона з’явилася наприкінці 1916 року).

Бланки цих “червоних” посвідок виготовив Іван Боберський. Тут бачимо пластове гасло, запропоноване ним, і дещо іншу, ніж у “Житті в Пласті”, редакцію Пластового Закону (пластовий устав). У своїх пізніших спогадах О. Тисовський писав, що був незадоволений друком цих документів, оскільки таку акцію ніхто з ним не узгодив, внаслідок чого і з’явилися “не ті” тексти. Натомість для дослідника історії Пласту цей документ дуже цікавий: він наочно демонструє процес формування пластової ідеї. Що ж стосується посвідок конкретних пластунів, то ми зараз маємо бути лише вдячні Дротові, що не відкинув “несвоїх” посвідок, а використовував їх для членів своїх гуртків.

Виказка Северина Пастернака

Виказка Северина Пастернака

Виказка Северина Пастернака

Виказка Северина Пастернака

Виказка Якова Булаєвича

Всі дані в посвідках вписані рукою Олександра Тисовського. Бачимо тут тричі зазначену дату прийняття до Пласту: 21 квітня. Ця дата відповідає тій, що вказана у звіті Олександра Тисовського за 1911/12 шкільний рік (див. Звіт дирекції ц. к. академічної ґімназиї у Львові за шкільний рік 1911/12. — Львів: НТШ, 1912. — с. 21).

Сторінка зі звіту

Історія появи іншої дати, яка сьогодні побутує в пластових джерелах і щороку гідно відзначається як свято Пластової Присяги (12 квітня), ще чекає на свого дослідника. Разом з тим стверджуємо, що не маємо наміру захитати пластову традицію відзначення “Дня народження” організації 12 квітня: ця дата, хоч і помилкова, за багато років стала символічною. Зрештою, спогади активних учасників подій підтверджують, що три відомі леґальні львівські пластові відділи почали свою діяльність саме в квітні: відділ Степана Гайдучка при Соколі-Батьку, жіночий відділ (3 гуртки) Петра Франка в учительській семінарії та гурток “Крук” в Академічній гімназії.


Найкращий лайк – це 10 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.*

9 Responses to Беззаперечне — задокументоване — 100-ліття Пласту

 1. Dora Horbachevs'ka сказав:

  duzhe tsikave i vartisne – duzhe daykuyu za taku velyku robotu!

  CKO6!

 2. […] * Очевидно, названа цифра не відповідає дійсності. Справді, спочатку зголосилася до Тисовського велика кількість бажаючих, але більшість зголошених не пройшла “випробування” регулярними сходинами і станом на час складання Присяги у квітні 1912 року кількість заприсяжених могла бути 6-8 осіб, а пластовий гурток Тисовського “Крук” нараховував 12 осіб (докладніше) […]

 3. […] 1911/1912 навчальному році д-р О. Тисовський організував пластовий гурток в Академічній гімназії, члени якого першими були урочисто прийняті до Пласту. […]

 4. […] тих обставинах, у яких приходилося Пластові діяти від початків його існування, від 1911 р. Дві світові війні, безпереривна визвольна українська […]

 5. […] 12 квітня 1912 року, від дня складення першої пластової присяги у Львові […]

 6. […] першого пластового куреня збігаються з датою утворення у Львові української молодіжної орган…, оскільки це була, по суті, одна і та сама подія, його […]

 7. […] пластової присяги, коли на вірність Богові та Україні присягло близько 40 осіб. Цю подію вважають офіційною датою заснування […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Запрошую підписатися

Друзі, час від часу ми формуємо листи з найцікавішими матеріалами та подіями.

пластун Цяпка

You have Successfully Subscribed!