Володимир Стецько. УНПО “Пластун”. Коротка історія

Якось зайшов до нашої ужгородської домівки і на полиці натрапив на цікаву брошуру.

Її автором є Володимир Стецько зі Стрия (виховником якого зі слів друга Тата був пл.сен. Василь Щекун, ЦМ), а видана вона – 1995 року у видавництві “Пластові обрії” (хоч на обкладинці і вказане видавництво, проте це самвидавна брошура, такого видавництва насправді не існувало. – прим. О. Свідзинської).

Пласт, як і кожна організація, не позбавлений різних труднощів, проблем, претягувань і т.п. Особливо помітно це було на початку 90-их, коли організація щойно відновлювалася і в багатьох пластунів були зовсім протилежні погляди, яким саме чином повинна відновлюватися орагнізація.

Хоч порушена тема свого часу була досить болісна та складна для багатьох пластунів – на сьогодні, слава Богу, вже давно вирішена і забута. Публікую тут повний текст брошурки. Це – частина нашої історії, наші помилки і наші здобутки.

П.С. Пробував “прочитати” файнрідером, але виходить дуже погано, так що звиняйте. Мусите читати з картинки;)

Переглянути інші публікації блогу “100 кроків” в категорії бібліотека.

Друзі, якщо вам подобається ідея блогу та його контент, то побажати йому (блогові) успіхів і процвітання ви може на сторінці благодійності 😉


8 Responses to Володимир Стецько. УНПО “Пластун”. Коротка історія

 1. Так, Андрію. В-ва “Пластові обрії” не було. Володя його собі вигадав, це був один з видів компенсаторної діяльності. Далі – потрібно згадати, що до текстів Володі треба ставитися обережно. Позитивне те, що він збирав доволі непоганий фактаж в різних джерелах. До цієї праці також додавалася кольорова схема – здається, устрій УНПО, а на першій сторінці був зображений їхній герб. Хоча те, що було в мене – перероблена версія, очевидно, 1996 року.

 2. мабуть 1996го, бо те що в мене – явний самвидав, а вид-во взяв так би мовити – з обкладинки 😉
  @Ольга Свідзинська

 3. додав твою ремарку для кращого розуміння. щодо обережності – думаю там багато над чим є подумати що і як і як в майбутньому не повторити тих помилок, що були – для мене в цьому головна ідея (це щоб мені не закинули знову якусть “прапагандістську” діяльність 😉 @Ольга Свідзинська

 4. @Андрій Ребрик
  Там всі твори були “самвидав” 🙂
  А тут ніде не редагуються / видаляються коментарі?

 5. мені здається, що тільки адміністратор може видаляти коментарі, а що?@Ольга Свідзинська

 6. Андрій Ребрик :
  мені здається, що тільки адміністратор може видаляти коментарі, а що?@Ольга Свідзинська

  В принципі, коли я в коментарі пишу щось типу “поправ там таке-сяке”, я їх після реалізації побажання викидаю 🙂

 7. Доротей сказав:

  Декілька слів(коротко) про УНПО ПЛАСТ- Організація що продовжила шлях національного патріотиного Пласту 20-40-вих та пласту 1989р який провадив ту саму течію, та в міру певних обставин був захоплений комсомольсько кгбістськими опричниками такими як Криськів та Гринів- я думаю що достатньо… подальша доля національного Пласту у ці роки це боротьба за виживання по при добре забезпечену(державною підтримкою) усім необхідним інтернаціональну скавтську організацію УСО…славної памяті п, Любомир Довбуш що цього року відійшов у вічність був незламним борцем, у провадженні пластової національної ідеї,….хто вам любі друзі сказав що проблема вирішена, те що декілька років тому інтернаціональних скавтів перейменували у національних,- то сама назва проблеми не вирішує…. і нічого шановні не закінчилось, а усе тільки починається бо яка “українська” держава такий у нас сьогодні й “пласт”…боротьба не закінчена вона продовжується… у словнику пластуна-націоналіста не має слова капітуляція. Щасти усім. Львів дня 4 вересня 2012р.Б. Роман Доротей

 8. Юрко Довбуш сказав:

  Стецько а хто такий Стецько щоб цю гисторию публикувати.?
  Гистория то э гистория , а кико я можу пгвисти то нихто не повисть про УНПО ПЛАСТУН
  Бо я м був ии головнокомандувачем ,диригентом , вождем и тд и тп , гистория показуе поки е лидер е организация , немае лидера немае ниц.
  Юрко Довбуш.То що робило УНПО ПЛАСТУН в 90 роках – деяки тилько зараз наздоганяють .
  Те що ПЛАСТУНИ пишуть брехню про 90- 95 роки чести пластунам гисторикам не робить . Бо це з розряду славетних байок Валоди Ульянова про славное прошлое пианерав – взвейтесь кострами – багато хто памятае , пишить шановни гисторию такоб яка вона була – а не таку яка вам подобаеться.
  Зокрема куринь Виговського в якого звязковим був Юрий Довбуш – куринь який в 1991роци в Пидлютому перестояв Путч- коли вси велики патриоти пластуни повтикали по своих хатках аби их бодай незаарештували . Табир МЕТА називався и було там пластунив троха , зокрема Олесь Яськив який мае коротку память та Володя Волошин .
  Свята Весни перши в Бирках ? Нихто не памятае ? Який купинь першим прибував щоб щоглу поставити та розпридилити курени по територии ?
  Скильки зимових Говерлян куринь провив ?

  Посвяту прапора та отримання числа 3 на територии Першои Гимназии Куринь Виговського теж непамятае. Хто вишив перший прапор – теж. А кажуть хто непамятае своеи истории той незаслуговуе свого майбутнього.

  УНПО це як бильмо на оци як кистка в горли .
  Лидери видходять – история залишаеться якоюб вона не була .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *